MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Holistyczna koncepcja ogrodu staje się coraz bardziej popularna, ponieważ zakłada powrót do natury

Janusz Michalczak
Janusz Michalczak
pixabay.com
Ogród holistyczny ma angażować wszystkie zmysły - wzrok, słuch, smak, dotyk i węch. Holizm jako koncpecja filozoficzna zakłada, że poszczególne sfery życia człowieka stanowią niepodzielną całość. Aby ogród stał się całością, potrzebna jest równowaga pomiędzy naturą a człowiekiem.

W ogrodzie holistycznym człowiek oddziałuje na przyrodę w takim samym stopniu, jak przyroda wpływa na człowieka. Dzięki temu, ogród staje się organizmem, a nie tylko dokładnie zaprojektowaną przestrzenią.

Piękne widoki

Ogrody kojarzą się nam przede wszystkim z estetycznymi doznaniami. Zaprojektowanie przestrzeni, która o każdej porze roku cieszy oko, jest zadaniem bardzo trudnym. Tworząc krajobraz, musimy wziąć pod uwagę okoliczne tereny.

Ogród w górskiej miejscowości powinien wyglądać zupełnie inaczej niż ten nad morzem. Dzięki temu wracając do domu będziemy czuli harmonię. Ma to też ważny wpływ na tworzenie tzw. korytarzy ekologicznych, które pomagają, między innymi, w przemieszczaniu się zwierząt.

Wybierajmy rośliny samodzielnie, postawmy na kolory, które lubimy i unikajmy tych, które nas drażnią. Najważniejsze jest jednak zachowanie ciągłości - rośliny powinny wymieniać się okresem kwitnienia. Ogród holistyczny nie wyklucza stosowania materiałów budowlanych. W ogrodzie holistycznym świetnie sprawdzą się materiały o naturalnym wyglądzie, które sprawiają, że nie traci on na swojej autentyczności.

Urzekający zapach

Wybierając rośliny do ogrodu, często zapominamy o zapachu. To duży błąd, ponieważ po pewnym czasie zapach może okazać się drażniący. W mniejszych ogrodach unikajmy większych ilości azalii i różaneczników, ponieważ pachną bardzo intensywnie.

Wybierając rośliny pachnące, warto postawić na okazy sezonowe. Dzięki temu każdego lata będziemy mogli tworzyć inne kompozycje zapachowe. Wiosną pięknie pachną jabłonie, hiacynty, jaśminy i magnolie, natomiast w czerwcu i lipcu - lipy. Przez całe lato pachną róże, obok których warto posadzić lawendę. Ich zapachy świetnie się komponują, a rośliny dobrze wpływają na swój rozwój.

Dzięki tradycyjnym roślinom, typowym dla danego miejsca, w ogrodzie zadomowią się ptaki. Przyjemna i relaksująca dla naszego słuchu, ale też zmysłu dotyku jest woda. Nawet małe oczko wodne pozytywnie wpłynie na otaczające go rośliny i nasze dobre samopoczucie.

WIDEO: Ceramika w mieszkaniu. Jak urządzić wnętrze?

Autor: Dzień Dobry TVN, x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski