Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Honorowe obywatelstwo Wieliczki dla Franciszka

Grażyna Starzak
Papież święci kamień węgielny pod Dom Miłosierdzia (8 grudnia 2015)
Papież święci kamień węgielny pod Dom Miłosierdzia (8 grudnia 2015) fot. Grażyna Cholewa
Wydarzenie. Obecny papież będzie piątą z kolei osobą, którą radni podkrakowskiej gminy wyróżnili najwyższą godnością. Jako szósty tego zaszczytu dostąpi kard. Stanisław Dziwisz.

Papież Franciszek zostanie niebawem honorowym obywatelem Wieliczki. Miasto górników solnych będzie drugim - po brazylijskim São Paulo - miejscem na ziemi, które będzie miało tak niezwykłego honorowego mieszkańca.

Franciszek będzie piątym z kolei honorowym obywatelem Wieliczki. Szóstym zostanie metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. Taką godność wieliccy rajcowie przyznali już wcześniej papieżowi Janowi Pawłowi II, kard. Franciszkowi Macharskiemu, Tadeuszowi Piekarzowi, byłemu wojewodzie krakowskiemu i ojcu Ludwikowi Kurowskiemu, kapelanowi wielickich górników.

Dowód szacunku i wdzięczności

Jak wieliccy radni przekonali papieża do przyjęcia honorowego obywatelstwa? To pozostanie ich tajemnicą. Papież Franciszek, jak wiadomo, jest skromnym człowiekiem. Unika zaszczytów. Z reguły nie przyjmuje medali i orderów, a wszelkiego rodzaju dary przekazuje potrzebującym.

Źródło: TVN24/x-news

Pewne jest, że papież przyjmie godność, którą wieliccy radni nadali mu kilka dni temu. Zrobili to „w dowód szacunku i wdzięczności (…) za wybór miejsca na zorganizowanie Światowych Dni Młodzieży w 2016 roku, w 1050. rocznicę chrztu Polski, na Campus Misericordiae, mieszczącym się na terenie miasta i gminy Wieliczka, w czasie których uczestniczyło osobiście ponad 2,5 miliona młodych ludzi z całego świata, a miliony osób łączyły się za pośrednictwem środków masowego przekazu”. Honorowe obywatelstwo Wieliczki jest również szczególnym podziękowaniem za „osobistą obecność i poświęcenie Domu Miłosierdzia i Centrum Caritas Chleb Miłosierdzia, mieszczących się w Brzegach”.

Wręczenie papieżowi stosownego dokumentu potwierdzającego najwyższą godność Wieliczki ma nastąpić na przełomie grudnia i stycznia. - Jadąc do Watykanu chcemy przede wszystkim podziękować papieżowi za obecność na naszej ziemi i poinformować, że w poświęconym przez Niego Domu Miłosierdzia już na początku grudnia zamieszkają pierwsi pensjonariusze - mówi Artur Kozioł, burmistrz Wieliczki.

Jako pierwsze honorowe obywatelstwo przyznało Franciszkowi São Paulo. Przedstawiciel Rady Miejskiej, Gilberto Natalini. wyjaśniał, że radni kierowali się przeświadczeniem, że Franciszek zasługuje na takie honory z uwagi na swoją postawę: „otwartość na drugiego człowieka, promowanie braterstwa i pokojowych stosunków międzyludzkich, a także walkę z korupcją, z chciwością oraz niesprawiedliwością”.

Jan Paweł II nie chciał, ale nie odmawiał

Rekordzistą wśród papieży, jeśli chodzi o honorowe obywatelstwa, jest jak dotąd Jan Paweł II. Papież Polak podobnie jak Franciszek niezbyt chętnie przyjmował tego typu wyróżnienia. Z drugiej strony przykro mu było odmawiać rodakom. Jest więc w sumie honorowym obywatelem kilkuset polskich miast i gmin, a także kilkudziesięciu miejscowości w innych krajach świata.

Jego następca - Benedykt XVI - jest honorowym obywatelem kilku miast w Niemczech. Tych, z którymi był związany, zanim został papieżem.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski