Honorowy Davies

Redakcja
Udostępnij:
- Kultura jest sercem Polski, a Kraków jest sercem polskiej kultury - mówił w sobotę brytyjski historyk prof. Norman Davies podczas uroczystej sesji Rady Miasta Krakowa, w czasie której odebrał honorowe obywatelstwo miasta. Otrzymał je za wiedzę, mistrzowski warsztat i połączenie obiektywizmu z sympatią do Polski.

Wyraźnie wzruszony prof. Davies opowiedział historię swoich związków z Krakowem, gdzie - co podkreślił - czuje się jak u siebie w Londynie. Pierwszy raz do Krakowa przyjechał - jak pisze w przedmowie do I tomu polskiej edycji "Bożego igrzyska" - w marcu 1962 r. z grupą brytyjskich studentów.
- W Nowej Hucie trwała wtedy walka o krzyż przed przyszłym kościołem. Przewodniczka chciała nam go pokazać, ale krzyża nie było. On był w jej głowie - wspominał profesor podczas uroczystej sesji. Przypomniał również o tym, jak doszło do polskojęzycznego wydania "Bożego igrzyska" w Wydawnictwie "Znak". - Jacek Woźniakowski zaprosił mnie w 1985 r. do małego pokoiku przy ul. Wiślnej i najpierw oznajmił mi, że z powodów cenzuralnych nie ma szans na ukazanie się książki. Po czym powiedział: "Ale my ją i tak przetłumaczymy".
Dziejami Polski zainteresował Normana Daviesa jego teść, Marian Zieliński, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej. Dzięki jego opowieściom zapragnął napisać historię tej wojny. Na seminarium doktoranckie przyjął go natomiast niedawno zmarły prof. Henryk Batowski. - Taka decyzja wymagała od prof. Batowskiego znacznej odwagi. Nie było łatwe przyjąć na seminarium kogoś, kto ma się zajmować tą wojną - mówił w sobotę autor "Europy", składając hołd swojemu mistrzowi.
Wiele ciepłych słów poświecił profesorowi prezydent miasta Andrzej Gołaś, który powiedział m.in.: - Norman Davies nie jest obiektywnym recenzentem. Jest zbyt emocjonalnie związany z Polską. Stara się usprawiedliwiać, że upadki naszego państwa nie były konsekwencją tylko naszych błędów. Nie ma u niego złośliwej ironii. Jest rzeczą imponującą, że obcokrajowiec potrafi się tak związać z krajem, w którym studiował. Przymyka oko na nasze słabości.
Andrzej Gołaś "wytknął" jednak prof. Daviesowi pewną "słabość" i prosił o "poprawę". Prezydent policzył bowiem, że w I tomie "Bożego igrzyska" Kraków jest wymieniany znacznie częściej niż Warszawa. - I słusznie - stwierdził prezydent Gołaś. Ale w II tomie rzecz ma się odwrotnie - to Warszawa jest znacznie częściej wymieniana.
Równie serdecznie o Normanie Daviesie mówił Stanisław Handzlik, przewodniczący Rady Miasta Krakowa. Wybuch śmiechu zebranych na uroczystej sesji przewodniczący wywołał zacytowaniem fragmentu listu jednego z czytelników do autora "Serca Europy", w którym zwierzył mu się on, że gdy w prezencie ślubnym otrzymali "Boże igrzysko", to małżonka "uparła się, aby wszystko inne odłożyć na bok, dopóki nie przeczyta obu tomów!".
Honorowy obywatel otrzymał gratulacje od Lecha Wałęsy, Tadeusza Mazowieckiego i Ryszarda Kaczorowskiego.
Norman Davies jest 22 honorowym obywatelem Krakowa. Dołączył do grona, w którym są m.in. Lech Wałęsa, Margaret Thatcher, Sławomir Mrożek, Czesław Miłosz, Piotr Skrzynecki, Ronald Reagan, Stanisław Lem, Wisława Szymborska i Ryszard Kukliński.
NORMAN DAVIES, 60-letni brytyjski historyk (walijskiego pochodzenia) i dziennikarz. Od 27 lat jest profesorem School of Slavonic and East European na Uniwersytecie Londyńskim. Studia doktoranckie odbył na Uniwersytecie Jagiellońskim, pracę doktorską napisał pod kierunkiem prof. Henryka Batowskiego. Ważniejsze prace: "Boże igrzysko", "Biały orzeł, czerwona gwiazda. Wojna polsko-bolszewicka 1919-1920", "Serce Europy", "Europa".
Jest członkiem brytyjskiego Królewskiego Towarzystwa Historycznego, członkiem korespondentem Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie. W 1992 r. został odznaczony przez prezydenta Lecha Wałęsę Krzyżem Komandorskim Orderu Polonia Restituta, a w ubiegły piątek premier Jerzy Buzek odznaczył go Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi RP. Obecnie pracuje nad historią Wrocławia.
(K.W.)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie