MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Honory od Wadowic dla Eugeniusza Mroza. Mieszkał w tym samym domu, co Karol Wojtyła.

Redakcja
UROCZYSTOŚCI. Kolega szkolny Jana Pawła II, podczas mszy św. odprawianej przez kardynała Stanisława Dziwisza, odebrał od władz miasta tytuł Honorowego Obywatela Miasta Wadowice.

Eugeniusz Mróz, Honorowy Obywatel Miasta Wadowice Fot. Robert Szkutnik

Eugeniusz Mróz, jako jedyny z papieskich kolegów mieszkał w domu przy ul. Kościelnej, tym samym, co Karol Wojtyła. I chociaż urodził się w Limanowej, a mieszka w Opolu, jest Honorowym Obywatelem Wadowic.

O tym, by nadać zaszczytny tytuł Mrozowi Rada Miejska Wadowic zdecydowała w lutym. Burmistrz Ewa Filipiak uzasadniała wniosek m.in. tym, że każda wizyta Eugeniusza Mroza w Wadowicach to kolejne świadectwo i przypomnienie wartości drogich papieskiemu miastu i w dawnych Wadowicach kultywowanych i szanowanych. To również promocja tych najlepszych tradycji.

- Zasługi Eugeniusza Mroza w tym dziele są nie do przecenienia i można bez wątpienia nazwać go ambasadorem Wadowic - mówiła wówczas burmistrz.

Uzasadnień do nadania tytułu jest wiele, chociażby ten, że to Mróz jest autorem popularnego, nie tylko w mieście nad Skawą, określenia "wadowickie pnioki", które przylgnęło do absolwentów neoklasycznego Gimnazjum im. Marcina Wadowity. Jako chyba jedyny z kolegów papieża z ławy szkolnej, który zdawał z Wojtyłą maturę w 1938 r., może powiedzieć, że uczestniczył we wszystkich spotkaniach koleżeńskich z księdzem, biskupem, a następnie kardynałem Karolem Wojtyłą i Janem Pawłem II.

Emerytowany prawnik, gdy 18 maja odbierał zaszczytny tytuł, dwukronie przemawiał - i do młodzieży szkolnej, i do dorosłych. Wszystkim dając jakieś wskazówki i snując wspomnienia z lat spędzonych w mieście. Jak powiedział inny jest teraz charakter miasta, bo trudno porównywać lata międzywojenne do tych teraz.

- Ale klimat został. Tylko ten klimat trzeba podtrzymywać, zwłaszcza u młodzieży - przekonywał wadowiczan Eugeniusz Mróz.

Robert Szkutnik

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski