Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Hotel Cracovia: festiwale zamiast rozbiórki

Małgorzata Mrowiec
Adam Wojnar/ Polskapresse
O tym się mówi. Krakowscy urbaniści przypominają: zgodnie z przepisami to miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego decyduje o korzystaniu z prawa własności, a nie odwrotnie.

Pojawił się kolejny głos w dyskusji o hotelu Cracovia (obecny właściciel chce go zburzyć i postawić nowy obiekt). To list otwarty Zarządu Krakowskiego Oddziału Towarzystwa Urbanistów Polskich do prezydenta Krakowa, jego członkowie są zaniepokojeni chaosem poglądów w __sprawie dalszych losów Cracovii.

Urbaniści proszą prezydenta Krakowa, by wpłynął na przywrócenie zapisów zapewniających ochronę architektury Cracovii – tych, które ostatnio zostały usunięte z projektu miejscowego planu zagospodarowania dla tego rejonu.

W marcu ub.r. Miejska Komisja Urbanistyczno-Architektoniczna (MKUA) zaleciła pełne zachowanie i objęcie ochroną hotelu Cracovia i Kina Kijów, ze względu na wysokie wartości tego zespołu, figurującego w ewidencji zabytków. Zgodnie z tą opinią w poprzedniej wersji projektu planu została zapisana ochrona bryły hotelu, wystroju elewacji, mozaiki i metaloplastyki we wnętrzu, podjazdu oraz tarasów i schodów łączących hotel z kinem Kijów. Ten zapis teraz został usunięty, a tym samym – jak piszą urbaniści – „_obiekt nie będzie chroniony przed całkowitą przebudową, a nawet zburzeniem_”.

Specjaliści więc pytają, jakie gremia w Krakowie są bardziej kompetentne, gdy chodzi o wybór obiektów do ochrony – od wyselekcjonowanego grona 18 członków MKUA, w tym 9 profesorów architektury i urbanistyki, oraz Urzędu Konserwatora.

Urbaniści piszą, że inwestor ma prawo do pomnażania pieniędzy, ale nie kosztem dobra wspólnego lub degradacji wartości przestrzeni Krakowa. Przypominają, że z ustawy o planowaniu przestrzennym wynika, iż to plan miejscowy decyduje o korzystaniu z prawa własności nieruchomości, a nie odwrotnie.

W liście, pod którym w imieniu zarządu oddziału TUP podpisała się jego prezes prof. Barbara Bartkowicz, specjaliści zapewniają, że można adaptować budynek Cracovii do współczesnych potrzeb bez przebudowy. Proponują np. powołanie Międzynarodowego Centrum Młodzieży z siedzibą w dawnym hotelu, który wraz z kinem Kijów i Błoniami „_może zaistnieć jako miejsce festiwali i __wydarzeń kulturalnych_”.

Tymczasem prawdopodobnie w przyszłym tygodniu inwestor zaprezentuje nową wersję projektu wielofunkcyjnego obiektu, który chce tu zbudować. – Trwa jeszcze praca nad formą budynku, zmieniamy pewne istotne elementy _– mówi autor projektu architekt Marek Dunikowski z biura DDJM. _– Dążymy do kompromisu z miastem. Dbamy też o to, żeby zachować pamięć o __Cracovii – Dunikowski nie zdradza szczegółów przed prezentacją. Jednak dodaje, że nie chciałby, aby Cracovia powtórzyła 40-letnią epopeję Szkieletora, tyle że w wersji poziomej.

Wiceprezydent Krakowa Elżbieta Koterba podkreśla, że kompromisem ze strony miasta jest dopuszczona możliwość wymiany substancji, a więc rozbiórki Cracovii i postawienia budynku o podobnych gabarytach. Obrońcom Cracovii z kolei odpowiada, że w zapisach planu zawarto ochronę tego, co najważniejsze. – Należy zachować plac przed Cracovią oraz te same gabaryty budynku w razie wymiany substancji. Zakazujemy też handlu wielkopowierzchniowego. O wyburzeniu lub nie zdecyduje konserwator – mówi E. Koterba.

Napisz do autora:
[email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski