Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Huk noworocznych petard - dla ludzi zabawa, dla zwierząt stres, strach, panika, schronisko, a nawet nagła śmierć

Agnieszka Jedlińska
Agnieszka Jedlińska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wybuchy petard, wystrzały fajerwerków to bez wątpienia przepiękne nocne widowisko towarzyszące powitaniu Nowego Roku. Niestety kilkadziesiąt minut frajdy dla ludzi staje się gehenną zwierząt domowych i dzikich. W ubiegłym roku stres wywołany hukiem petard doprowadził do śmierci kilkudziesięciu kawek, które padły na al. Włókniarzy w Łodzi.

Truchła padłych ptaków znalazł przechodzień, który szedł 1 stycznia do pracy. Ciała ptaków leżały na jezdni, chodniku i na trawnikach, rozrzucone na przestrzeni kilkuset metrów.

Równie silny stres fajerwerki wywołują u domowych psów i kotów, a także u zwierząt wolno bytujących, które wprowadziły się do miasta, czy podopiecznych miejskiego ogrodu zoologicznego, czy podopiecznych w Ośrodku Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Łagiewnikach, a huk petard nie jest dla nich obojętny. Wszędzie tam, gdzie słychać wystrzały zwierzęta się zwyczajnie boją. O rezygnację z petard apeluje łódzkie schronisko dla bezdomnych zwierząt przy ul. Marmurowej w Łodzi oraz fundacja Viva! Akcja dla zwierząt.

zobacz galerię

Przerażone zwierzę może w panice uciekać, wpadać na wysokie płoty lub ściany budynków.

Nawet najgrzeczniejszy pies prowadzony na smyczy, pod wpływem stresu jest w stanie zerwać się i uciec w panice. Większość takich zgub znajduje Animal Patrol straży miejskiej i odwozi do schroniska przy ulicy Marmurowej w Łodzi lub od razu do jego opiekunów, pod warunkiem jednak, że zwierzę posiada znacznik zarejestrowany wraz z aktualnym numerem telefonu w bazie danych. Co roku w sylwestra do schroniska trafia więcej przerażonych psów niż na co dzień.

Najprostszą rzeczą jaką możemy zrobić dla wszystkich zwierząt (ale również dla dzieci, seniorów i osób w spektrum autyzmu i z innymi niepełnosprawnościami) jest rezygnacja z odpalania petard i oglądania widowisk organizowanych przez instytucje, czy urzędy. Jeśli jest to niemożliwe warto zapewnić czworonogom w domu jak największe bezpieczeństwo. Oto jak przygotować dom i mieszkanie:

  • Zasłońmy okna i dobrze je zamknijmy
  • Przygotujmy pomieszczenie, w którym jest spokojnie i cicho
  • Wyprowadźmy na spacer nim rozpoczną się pierwsze kanonady
  • Podajmy zwierzęciu środki uspokajające skonsultowane z weterynarzem
  • Zostańmy z nim w domu lub zapewnijmy mu opiekę jeśli idziemy na bal sylwestrowy
  • Nie szczędźmy pupilowi czułości

W gabinetach weterynaryjnych dostępne są specjalne karmy wyciszające. Podawane już na kilka dni przed sylwestrem, pozwoli psu się uspokoić i łatwiej znieść nerwowe sytuacje. Im starszy pies, tym gorzej znosi sylwestrowy huk petard. Nawet przytępiony na starość słuch jest bardziej wrażliwy na wystrzały niż uszy przeciętnego człowieka, co sprawia, że ich dźwięk jest dla psa nie do zniesienia i wywołuje lęk.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany