Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Hurtowe zapisy na studia

Redakcja
Kto będzie mógł się cieszyć z indeksu tak jak ci pierwszoroczniacy z Uniwersytetu Ekonomicznego w ubiegłym roku? Fot. Anna Kaczmarz
Kto będzie mógł się cieszyć z indeksu tak jak ci pierwszoroczniacy z Uniwersytetu Ekonomicznego w ubiegłym roku? Fot. Anna Kaczmarz
Kandydaci rejestrują się na wybrane studia za pomocą elektronicznych formularzy, zamieszczonych na stronach internetowych uczelni. Taka forma rekrutacji miała być w założeniu wygodniejsza i sprawniejsza niż tradycyjne składanie dokumentów.

Kto będzie mógł się cieszyć z indeksu tak jak ci pierwszoroczniacy z Uniwersytetu Ekonomicznego w ubiegłym roku? Fot. Anna Kaczmarz

EDUKACJA. Niektórzy maturzyści przekraczają granice zdrowego rozsądku. Na UJ rekordzista zarejestrował się na... 16 kierunków.

- Zarejestrowałam się na trzy pokrewne kierunki. W ten sposób zabezpieczam się na wypadek, gdybym się na któryś nie dostała. Ale niektórzy przechwalają się, że mają już po kilkanaście rejestracji. To może doprowadzić do bałaganu i blokowania miejsc - martwi się nasza Czytelniczka, która zgłosiła nam sprawę. - Jeśli ktoś się nie dostanie na wymarzone studia i będzie na liście rezerwowej, to możliwe, że będzie zmuszony czekać w niepewności może nawet do września czy października na wiadomość, czy czasem nie zwolniło się jakieś miejsce.
Uniwersytet Jagielloński nie wprowadził ograniczeń w rejestracji, która prowadzona była jeszcze do wczoraj. Efekt? Rekordziści pozapisywali się na... 16 kierunków. Nie brakuje też kandydatów na 14, 13, 12, 11 czy 10 kierunków.
- W myśl ustawy o szkolnictwie wyższym, nie możemy ograniczyć liczby dokonywanych przez kandydata rejestracji, może zarejestrować się na dowolną liczbę kierunków - mówi Katarzyna Pilitowska, rzeczniczka UJ.
Wielu maturzystów zapisuje się na pokrewne kierunki, gdzie przy rekrutacji brany jest pod uwagę ten sam przedmiot. Matura z historii pozwala np. ubiegać się o indeks na prawie, administracji, politologii, stosunkach międzynarodowych, europeistyce czy judaistyce. W tym roku w czołówce najpopularniejszych kierunków na UJ jest japonistyka (18,7 kandydata na miejsce), anglistyka (18,3 kandydata) oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna (17 kandydatów).
- Listy rankingowe zostaną ogłoszone 14 lipca. Wtedy będzie wiadomo, kto się dostał na wymarzone studia - mówi Katarzyna Pilitowska. - Od 15 do 20 lipca kandydaci będą mogli się wpisywać na studia. Jeżeli w tym terminie nie zostanie wypełniony limit miejsc oraz zostanie podjęta decyzja o przyjęciu na studia kolejnej grupy kandydatów z listy rezerwowej, wtedy wpisy będą następować w terminach od 21-23 lipca, 24-28 lipca, 29-31 lipca.
Akademia Górniczo-Hutnicza znalazła sposób na maturalnych rekordzistów. - Wprowadziliśmy limit. Kandydat może rejestrować się na pięć wybranych kierunków - mówi Bartosz Dembiński, rzecznik prasowy AGH. Za pomocą elektronicznego systemu kandydat tworzy ranking kierunków. Na pierwszym miejscu wybiera najważniejszy, wymarzony. Jeśli się na niego dostanie, pozostałe są automatycznie odrzucane przez system.
W tym roku w AGH największą popularnością cieszy się nowy kierunek: turystyka i rekreacja (10 osób na miejsce). Ponad 900 podań wpłynęło już na kierunek: socjologia. Tymczasem limit miejsc wynosi 90.
- Bardzo dużo osób rejestruje się równolegle na administrację, stosunki międzynarodowe i politologię - mówi Iwona Tomasik, rzeczniczka prasowa Uniwersytetu Pedagogicznego, w którym również nie ma limitów rejestracji. Największym zainteresowaniem cieszy się administracja (15 kandydatów na miejsce), anglistyka oraz filologia hiszpańska.
Kandydaci na Politechnikę Krakowską mogli wybierać maksymalnie cztery kierunki. Wczoraj zakończono rejestrację. Większą swobodę pod tym względem wprowadził Uniwersytet Ekonomiczny. Maturzyści mogli startować na maksymalnie 6 kierunków. Najbardziej oblegane w tym roku są: finanse i rachunkowość, stosunki międzynarodowe oraz turystyka i rekreacja.
Katarzyna Klimek
[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski