Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Hybrydowa formuła Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Zobaczymy starannie wyselekcjonowane polskie produkcje

Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
"Tylko wiatr" Zofii Kowalewskiej zobaczymy w tegorocznej edycji konkursu polskiego Krakowskiego Festiwalu Filmowego
"Tylko wiatr" Zofii Kowalewskiej zobaczymy w tegorocznej edycji konkursu polskiego Krakowskiego Festiwalu Filmowego Materiały prasowe
Za czterdzieści dni rozpocznie się tegoroczna edycja Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Silną reprezentację będzie miała na nim polska kinematografia. Zobaczymy krótkie fabuły, dokumenty i animacje autorstwa zarówno młodych twórców, jak i weteranów.

FLESZ - Pandemiczna matura. Uczniowie czują strach

W tym roku Krakowski Festiwal Filmowy będzie miał hybrydowy charakter. Organizatorzy planują część projekcji w internecie, a część – w podwawelskich kinach. Wybrane przez selekcjonerów filmy zobaczymy w trzech konkursach – międzynarodowym dokumentalnym, międzynarodowym krótkometrażowym oraz polskim. Będą również liczne pokazy pozakonkursowe pogrupowane w dziesięciu tematycznych cyklach. Nie zabraknie też wydarzeń specjalnych i sekcji Industry skierowanej do branży filmowej.

- Rok temu było nam łatwiej. Bo kilkanaście dni przed festiwalem zdecydowaliśmy, że robimy tylko w internecie – i koniec. Jedynie na finał spotkaliśmy się z laureatami w Kinie Pod Baranami. W tym roku planujemy różne warianty. Wynajmujemy kina – ale wiemy, że różnie może to wyglądać – zapowiada Krzysztof Gierat, dyrektor Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Jak co roku organizatorzy przykładają wyjątkową wagę do polskich filmów prezentowanych na imprezie. Tym razem było wyjątkowo dużo zgłoszeń – aż 283 produkcje. Był to swoisty rekord.

- Mamy piękną reprezentację polskiego kina. Początkowo obawialiśmy się, że pandemia wpłynie na ograniczenia produkcyjne tych realizacji. Myśleliśmy, że większość filmów będzie kręconych komórką w ograniczonej przestrzeni własnego domu z udziałem najbliższych osób. Podchodziliśmy więc do selekcji bardzo ostrożnie. I wybraliśmy tylko te szczególnie ważne. Co ciekawe w większości przypadków ich autorami są młodzi twórcy – podkreśla Krzysztof Gierat.

W międzynarodowym konkursie dokumentalnym zaprezentowane zostaną dwa polskie filmy: „Spacer z Aniołami” Tomasza Wysokińskiego, który towarzyszył przez lata tajemniczemu Jerry’emu, poszukującemu zaginionych dzieci w RPA oraz „Antybohater” Michała Kaweckiego opowiadający o Miszce - narciarzu alpejskim, który mimo niepełnosprawności, czerpie z życia pełnymi garściami.

W międzynarodowym konkursie krótkometrażowym zobaczymy pięć polskich produkcji. Najnowszy film Zbigniewa Czapli - „On Time” - zabiera nas w podróż do Japonii. Tomasz Siwiński w filmie „Miłość w czasach gospodarki opartej na węglu” przenosi akcję na Śląsk roku 1962 roku, gdzie rozkwita miłość górnika do operatorki dźwigu. Kinga Syrek w swoim debiucie „Za późno” oddaje natomiast hołd Edie Sedgwick, muzie Endy’ego Warhola.

Polskie fabuły w konkursie krótkim reprezentować będzie Adrian Apanel z filmem „Stancja” - wybuchową mieszanką komedii i horroru oraz Adam Żądło w „Solar Voyage”, podążający od Pcimia aż po Afrykę śladem ekstrawaganckiego geniusza.

W programie konkursu polskiego znalazły się tytuły twórców już nagradzanych w Krakowie: zeszłoroczny laureat Tomasz Wolski zaprezentuje dokumentalną animację „1970” o protestach w komunistycznej Polsce z punktu widzenia oprawców, Izabela Plucińska w animacji „98 kg” zanalizuje temat przemocy domowej, a Zofia Kowalewska w filmie „Tylko wiatr” wyruszy z dziadkiem do Kazachstanu w poszukiwaniu jego pierwszej miłości.

W fabułach pojawią się ciekawe spojrzenia na problemy współczesne: dystopijne „Pierwsze lato końca świata” o katastrofie klimatycznej, prześmiewczy „Przypadek Jana Pampucha” o światopoglądowych sporach w Polsce i „Mój syn zamyka się w łazience” o matce, która musi się pogodzić z tym, że jej syn planuje wyprowadzkę.

Dokumentaliści pokażą nam swoje doświadczenia pandemicznego roku („Koncert balkonowy”, „Papierosy”), opowiedzą o postaciach ze świata kultury („Dani Karavan. Bez taryfy ulgowej”) i sportu („Niezwyciężona”), a także o zmaganiach z chorobą („Ostatnia szansa” i „Jeden dzień dłużej”).

W panoramie polskiego dokumentu prześledzimy losy wybitnych polskich twórców: Rafael Lewandowski w filmie „Herbert. Barbarzyńca w ogrodzie” odkrywa skomplikowaną osobowość genialnego poety, natomiast dokument „Krafftówna w krainie czarów” wprowadza widza do fascynującego świata wybitnej aktorki. Zajrzymy również na treningi mistrzyni MMA Aleksandry Roli („Furia”) i poznamy okrytą tajemnicą historię Johanny Langefeld, najwyższej rangi esesmanki w obozach Auschwitz i Ravensbrück („Johanna Langefeld. Historia znikania”).

Tegoroczną nagrodę Smoka Smoków za wyjątkowy wkład w rozwój światowej kinematografii odbierze Piotr Dumała – mistrz światowej animacji i twórca autorskich technik filmowych. Ceremonii wręczenia statuetki będzie towarzyszyła retrospektywa twórczości laureata.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Hybrydowa formuła Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Zobaczymy starannie wyselekcjonowane polskie produkcje - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski