Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

I bez solidnego ogrodzenia można bezpiecznie mieszkać w Krakowie

Redakcja
Przemo Łukasik, architekt, medusagroup: Bronowickie osiedle „Mieszkaj w Mieście” będzie jedną wielką wspólną przestrzenią. To będzie ewenement w Krakowie
Przemo Łukasik, architekt, medusagroup: Bronowickie osiedle „Mieszkaj w Mieście” będzie jedną wielką wspólną przestrzenią. To będzie ewenement w Krakowie fot. Mieszkaj w mieście
Debata. W Krakowie domy, bloki i osiedla rosną jak grzyby po deszczu. Niestety, wokół nich często wyrastają również potężne ogrodzenia.

Czy krakowskie osiedla są bezpieczne? Na to pytanie jest tyle odpowiedzi, ilu krakowian. Jedno jest pewne, od kilku lat miasto przeżywa budowlany boom. Domy, bloki i osiedla rosną jak grzyby po deszczu. Niestety, wokół nich często wyrastają również ogrodzenia - te lekkie, z siatki, ale również bardziej solidne - z cegły, kamienia i zbrojonego betonu. Tak powstają osiedla-fortece, strefy niedostępne dla innych.

Czy ogrodzenia zwiększają poczucie bezpieczeństwa, a siatki i mury mają wpływ na sprzedaż mieszkań? Kto wreszcie grodzi Kraków - deweloperzy, a może potencjalni mieszkańcy? O to wszystko zapytaliśmy podczas debaty „Mieszkaj w Krakowie. Co to znaczy dobrze mieszkać?”.

Nasze zaproszenie przyjęli: Elżbieta Koterba - zastępca prezydenta miasta Krakowa, Marek Bolek - prezes Stowarzyszenia Budowniczych Domów i Mieszkań, Szymon Domagała - prezes Henniger Investment SA, realizującej osiedle „Mieszkaj w Mieście”, Piotr Krochmal - prezes Instytutu Analiz Monitor Rynku Nieruchomości, Marcin Furtak - dyrektor Małopolskiego Laboratorium Budownictwa Energooszczędnego Politechniki Krakowskiej, a także architekt Przemo Łukasik, medusagroup.

***
- Kto grodzi Kraków?

Marek Bolek, prezes Stowarzyszenia Budowniczych Domów i Mieszkań:

- Zapewniam, że deweloperzy nie są zainteresowani grodzeniem osiedli. Naprawdę! To klienci na nas wymuszają takie działania.

Piotr Krochmal, prezes Instytutu Analiz Monitor Rynku Nieruchomości:

- Niestety, to prawda. Ze smutkiem muszę przyznać, a o bezpieczeństwo w naszej ankiecie pytamy od 9 lat, że po raz pierwszy kupujący stwierdzili, iż najważniejsze jest dla nich… ogrodzenie. Do tej pory był to monitoring, a do pewnego czasu ochrona. Jednak ludzie szybko zorientowali się, że za ochronę trzeba płacić, a monitoring jest mało skuteczny. Wystarczy, że ktoś zarzuci kaptur na głowę… Kto wtedy rozpozna np. złodzieja, czy wandala malującego po ścianach tzw. graffiti.

***

- Jeżeli osiedle jest ogrodzone to…

Piotr Krochmal:

- …mieszkania szybciej znajdują nabywców. Nic więc dziwnego, że kolejne bloki, które budują deweloperzy, są już ogrodzone. Biznes to biznes.

***

- Czy ogrodzenie poprawia stan bezpieczeństwa?
Elżbieta Koterba, zastępca prezydenta Miasta Krakowa:

- Stare osiedla nie były grodzone. Czy na ich terenie jest mniej bezpiecznie, niż na nowobudowanych? Myślę, że poziom bezpieczeństwa jest podobny.

Szymon Domagała, prezes Henniger Investment SA,realizującej osiedle „Mieszkaj w Mieście”:

- Zaczynając pracę nad „Mieszkaj w Mieście” zleciliśmy badania, które oceniały osiedla zarówno w Polsce, jak i za granicą. I co się okazało? Ogrodzenia w żadnym stopniu nie podnoszą poziomu bezpieczeństwa, nie mają najmniejszego wpływu na zmniejszenie aktów wandalizmu, czy przestępczości. Są jedynie barierą utrudniającą komunikację i budowanie relacji.

Piotr Krochmal:**
- Na Zachodzie dostrzeżono to już jakiś czas temu. Teraz w cenie są tam otwarte przestrzenie.

Przemo Łukasik, architekt, medusagroup:

- Absolutnie się z tym zgadzam. I dlatego bronowickie osiedle „Mieszkaj w Mieście”, będzie jedną wielką wspólną przestrzenią. To będzie ewenement w Krakowie.

Marcin Furtak, dyrektor Małopolskiego Laboratorium Budownictwa Energooszczędnego Politechniki Krakowskiej:

- Badania statystyczne dowodzą, że grodzenie osiedli nie zmienia liczby popełnianych na ich terenach przestępstw. Ogrodzenia budują za to bariery komunikacyjne i społeczne. To zaprzeczenie idei wspólnoty jaką jest miasto. Nowoczesne osiedla budowane np. w Berlinie udowadniają, że płoty nie są potrzebne. Osławiona jednostka sąsiedzka w USA wdrażała idee otwartej zabudowy dziesiątki lat temu. Znacznie rozsądniej zapraszać do własnego otoczenia, dzielić się nim, powodować, że dzięki wspólnej przestrzeni powstaje więź. W Polsce procesy społeczne trwają nieco dłużej niż na Zachodzie, potrzebny jest więc dobry przykład. Liczę, że takie nowoczesne osiedla powstaną również w Krakowie.

***
- Czy jest szansa na to, aby w Krakowie nie budowano już osiedlowych „twierdz”?

Elżbieta Koterba:

- W przygotowywanej tzw. uchwale krajobrazowej proponujemy, aby w mieście nie można było grodzić nie tylko osiedli zabudowy wielorodzinnej, ale także przestrzeni publicznych. Dlaczego? Ponieważ degradują ład przestrzenny, oddziałują negatywnie na relacje sąsiedzkie, przegradzają dotychczasowe ciągi komunikacji wewnątrzosiedlowej. A co z zabudową jednorodzinną? Ten typ zabudowy nie będzie podlegał zakazowi grodzenia, podobnie jak niektóre usługi, np. boiska sportowe.

Szymon Domagała:
- Henniger Investment SA już cztery lata temu postanowił, że nasze bronowickie osiedle nie zostanie ogrodzone. Cała, blisko dwudziestohektarowa przestrzeń - z wyjątkiem niewielkich, przypisanych do mieszkań ogródków - ma być otwarta. Dopiero wtedy okaże się, że w Krakowie jest sporo przestrzeni, i to przestrzeni zielonej. Będzie dostępna nie tylko dla kilku, kilkudziesięciu, czy kilkuset mieszkańców, ale dla wszystkich krakowian. Nie ukrywam, że taka idea przyświecała nam, gdy projektowaliśmy osiedle „Mieszkaj w Mieście”, dlatego postawiliśmy na otwartość osiedla, swobodny przepływ ludzi, dostęp do usług, możliwość korzystania z restauracji czy infrastruktury wspólnej. Wierzę, że z chwilą, gdy nowe przepisy wejdą w życie, wszyscy będziemy mieć więcej przestrzeni do życia.

Marek Bolek:

- Miasto powinno być jednym organizmem. A jak go poszatkujemy, podzielimy ogrodzeniami, to nie mamy miejskości, ona znika. Ludzie się atomizują. I to jest złe, dlatego musimy z tym walczyć.

Elżbieta Koterba:

- Mam nadzieję, że grodzenie osiedli już niedługo odejdzie w przeszłość. A te osiedla, które dzisiaj są ogrodzone, w przyszłości pozbędą się takich przeszkód przestrzennych, wzorując się na nowopowstających nieogrodzonych osiedlach.

Przemo Łukasik:

- Czy potrzebne są ogrodzone osiedla? Mam nadzieję, że wspólnym wysiłkiem wymażemy tę potrzebę.

Szymon Domagała:

- Grodzenie to budowanie pseudoprestiżu osiedla. Ludziom wydaje się, że w ten sposób mają swoją bezpieczną enklawę. Jest tylko ich, zamknięta, niedostępna dla innych. A to przecież złudzenie. W Europie Zachodniej to się zmienia. Tam największą wartością jest teraz otwartość przestrzeni, jej dostępność dla ludzi. To podnosi jakość życia. Plac np. zabaw służy wtedy wszystkim dzieciom, a nie tylko wybrańcom. Wierzymy też, że docelowo na naszym osiedlu będziemy w stanie utrzymać kilku ochroniarzy. I oni dla mieszkańców, a nie murki i siatki, będą rzeczywistą gwarancją bezpieczeństwa.

Elżbieta Koterba:

- Stworzenie, może nie idealnej, ale wzorcowej przestrzeni, wymaga wspólnego wysiłku architektów, inwestorów, władz miasta i samych mieszkańców.

***

- Czy takie miejsce w Krakowie już istnieje?

Elżbieta Koterba:

- Na razie jeszcze nie. Chciałabym, żeby powstające osiedla, były przyjazne dla ich potencjalnych mieszkańców. Aby w pierwszej kolejności powstał układ drogowy, a budynkom mieszkalnym towarzyszyło równoczesne tworzenie przestrzeni wspólnych dla mieszkańców, jak również lokalnych centrów usług, zieleni osiedlowej, z dobrym dostępem do komunikacji zbiorowej.

Powyżej druga część redakcyjnej debaty, pierwsza ukazała się w „Dzienniku Polskim” z 31 maja.

WIDEO: Jak ozdobić mieszkanie roślinami? Ewa Mierzejewska radzi

Autor: Dzień Dobry TVN, x-news

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski