I Forum Seniora. Seniorzy zamknęli się w domach. Nie wiedzą,...

I Forum Seniora. Seniorzy zamknęli się w domach. Nie wiedzą, co tracą [ZDJĘCIA, WIDEO]

Iwona Krzywda

Dziennik Polski 24

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Pierwsze Forum Seniora cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Następna debata już w czerwcu
1/86
przejdź do galerii

Pierwsze Forum Seniora cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Następna debata już w czerwcu ©fot. Anna Kaczmarz

Wydarzenie. Eksperci z krakowskich uczelni i instytucji publicznych działających na rzecz emerytów, wzięli udział w I Forum Seniora organizowanym przez „Dziennik Polski” . Zastanawiali się, jak podnieść jakość coraz dłuższego życia Polaków.
Pierwsza edycja wydarzenia organizowanego przez naszą redakcję we współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim została poświęcona aktywności i zdrowiu emerytów. To te dwa czynniki w największym stopniu decydują bowiem o sposobie, w jaki się starzejemy.


Autor: Joanna Urbaniec


- Bycie starym to wyłącznie kwestia decyzji. Ja jej jeszcze nie podjąłem - mówił prof. Wojciech Nowak, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, witając gości zgromadzonych w Auditorium Maximum UJ.

Obrady Forum otworzyły wystąpienia Elżbiety Bojanowskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz wicemarszałka województwa małopolskiego Wojciecha Kozaka.


Autor: Joanna Urbaniec

Przedstawicielka ministerstwa mówiła o działaniach podejmowanych na szczeblu centralnym, które mają przyczynić się do aktywizacji środowiska seniorów, m.in. szczegółach funkcjonowania programu ASOS. - Według prognoz Głównego Urzędu Statystycznego do 2050 roku wśród Polaków będzie aż 40 proc. osób po 60. roku życia, dlatego niezmiernie ważne jest kształtowanie polityki społecznej z myślą o osobach starszych - mówiła Bojanowska.


Autor: Joanna Urbaniec

Profesor Ryszard Tadeusiewicz wygłosił wykład o tajnikach nowoczesnej techniki, której beneficjentami mogą być również seniorzy. Szczególnie, jeśli nowe rozwiązania techniczne wykorzystywane są przez medycynę, na przykład w formie zdalnych porad lekarskich.


Autor: Joanna Urbaniec

- Telemedycyna powoli przestaje być kwestią wyboru, bowiem liczba osób wymagających opieki medycznej stale rośnie, a grono specjalistów, którzy mogliby udzielić im pomocy, maleje - zwracał uwagę.

Dr Iwona Sikorska w swojej prezentacji przybliżyła z kolei seniorom tajniki działania pamięci, która szczególnie na starość płata figle. Aby temu zapobiec, konieczne są regularne ćwiczenia umysłu. W zachowaniu zdolności zapamiętywania pomóc może angażowanie się w różnego rodzaju formy edukacji, udział w zajęciach uniwersytetów trzeciego wieku oraz aktywny udział w życiu rodzinnym i społecznym.

Specjalną część Forum poświęcono dyskusji o sposobach skutecznego podnoszenia jakości życia seniorów. Do udziału w debacie zaproszeni zostali przedstawiciele krakowskich uczelni oraz organizacji publicznych, na co dzień współpracujących z seniorami, m.in. prof. Andrzej Klimek, rektor krakowskiej Akademii Wychowania Fizycznego i fizjolog sportu oraz Anna Okońska-Walkowicz, doradca prezydenta Krakowa ds. polityki senioralnej. Wspólnie starali się oni znaleźć odpowiedź na pytanie, jak zachęcić do aktywności tych seniorów, którzy na emeryturze zamknęli się w domach i nie chcą korzystać z coraz szerszej oferty zajęć skierowanych właśnie do nich.


Autor: Joanna Urbaniec

Paneliści wskazali również na konieczne zmiany, których wymaga system opieki zdrowotnej. W obecnej formie seniorzy narażeni są bowiem na długie kolejki do specjalistów i placówek opiekuńczych oraz skutki braku przepływu informacji pomiędzy lekarzami ordynującymi odrębne terapie.


Autor: Joanna Urbaniec

Pierwsze Forum Seniora spotkało się z ogromnym zainteresowaniem naszych Czytelników. Spotkanie w Auditorium Maximum to wstęp do regularnej dyskusji nad problemami, z jakimi na co dzień zmagają się polscy emeryci i ich potrzebami. Kolejna debata jest zaplanowana w czerwcu.


Autor: Joanna Urbaniec


Autor: Joanna Urbaniec


Autor: Joanna Urbaniec

paneliści Zaproszeni do udziału w Forum seniora dyskutowali o aktywności i zdrowiu Emerytów


Prof. dr hab. Andrzej Klimek, rektor Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie, fizjolog sportu:
- Według badań aż 75 proc. seniorów nie podejmuje żadnej aktywności fizycznej. Osobom starszym, które chciałyby uprawiać sport, polecam długotrwały wysiłek o niewielkiej intensywności, np. spacerowanie albo wolny trucht. Siłownia też jest odpowiednia dla seniorów, ale należy pamiętać, by unikać tych ćwiczeń, które podnoszą ciśnienie krwi.

Prof. dr hab. med. Tomasz Grodzicki, Prorektor Uniwersytetu Jagiellońskiego ds. Collegium Medicum:
- Z pewnością dużym problemem jest przepływ informacji pomiędzy różnymi specjalistami, z których usług korzystają na co dzień seniorzy. Pacjentom doradzam znalezienie jednego lekarza kontrolującego przebieg leczenia. Może być to np. lekarz rodzinny, taki, który najczęściej nas leczy, dokładnie wie, jakie leki przyjmujemy i przede wszystkim ma czas na rozmowę.

Dr med. Andrzej Kosiniak-Kamysz, dyrektor Specjalistycznego Szpitala im. J. Dietla w Krakowie:
- Coraz częściej spotykamy się z sytuacją, w której schorowany senior, wymagający stałej opieki, nie może liczyć na nią ze strony swojej rodziny. Dlatego w Szpitalu Specjalistycznym im. J. Dietla wypracowaliśmy program współpracy z placówkami opiekuńczymi. Nasz zespół na bieżąco monitoruje dostępne w nich miejsca. Jeśli z wywiadu przeprowadzonego z pacjentem wynika, że może on takiej pomocy potrzebować, kierujemy go do odpowiedniego ośrodka.

Tomasz Filarski, kierownik Działu Skarg i Wniosków NFZ w Krakowie:
- Kolejki do specjalistów to problem, z którym borykamy się cały czas. Pacjentów zachęcamy, by jeżeli mają już umówiony termin wizyty albo planowego zabiegu i z jakiegoś powodu nie mogą z niego skorzystać, zgłaszali taki fakt w placówkach. To daje szansę innym oczekującym chorym.

Wiesława Borczyk, prezes Federacji Uniwersytetów Trzeciego WiekU:
- W przypadku seniorów szczególne znaczenie ma wielowymiarowa edukacja. Skierowane do nich zajęcia dotyczyć mogą zarówno profilaktyki zdrowotnej, jak i różnych zainteresowań - geografii, historii czy kultury. Wśród emerytów coraz bardziej popularne stają się również nowe technologie. Dziś naukę obsługi komputera czy korzystania z internetu zorganizować można również w małych miejscowościach. Liczy się tylko chęć.

Anna Okońska-Walkowicz, doradca prezydenta Krakowa ds. Polityki Senioralnej:
- Oferta skierowana do seniorów jest coraz bogatsza. Cały czas pozostaje jednak problem dotarcia z nią do zainteresowanych. Takimi bankami informacji z pewnością mogą być dzielnicowe Centra Aktywności Seniorów, działające na terenie Krakowa. Zaplanowano je również z myślą o gromadzeniu informacji użytecznych dla najstarszych mieszkańców.

(IKR)
iwona.krzywda@dziennik.krakow.pl


Komentarze (9)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
witaminy

W-wa (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Cześć. Fajnie się czyta o seniorze, który jeździ mini pojazdem. U nas w Wawie też tak się poruszamy. Nawet można jechać po ścieżkach rowerowych i jest to naprawdę duże udogodnienie. Tylko do aptek...rozwiń całość

Cześć. Fajnie się czyta o seniorze, który jeździ mini pojazdem. U nas w Wawie też tak się poruszamy. Nawet można jechać po ścieżkach rowerowych i jest to naprawdę duże udogodnienie. Tylko do aptek nikt nie pomyślał o gładkim przejściu. Ostatnio chciałam kupić Floradix na jelita i okazało się, że praktycznie w każdej aptece jest mini schodek i wjechać nie można (wózek elektryczny jest naprawdę wąski), bo mają wysokie progi. Dobrze że jeszcze ciepło było. Wysłałam więc męża z prośbą aby to naprawili. Czy tak zrobią zobaczymy.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
senior

senior (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Trzeba radzić sobie samemu , nie ma co liczyć na państwo ja kupiłem sobie skuter elektryczny trzykołowy z centrum mobilnosci z Iławy moge nim jedzic po drodze rowerowej , nic za niego nie płace a...rozwiń całość

Trzeba radzić sobie samemu , nie ma co liczyć na państwo ja kupiłem sobie skuter elektryczny trzykołowy z centrum mobilnosci z Iławy moge nim jedzic po drodze rowerowej , nic za niego nie płace a jezdze gdzie chce zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Mam inne zajęcia

senior (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

Nie mam czasu na pierdoły. Mam bowiem inne ważne dla mnie zajęcia. Muszę bowiem wyczekiwać w monstrualnych kolejkach na elementarne usługi medyczne refundowane przez NFZ.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
O co chodzi?

prawiesenior (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 5

Senior z natury rzeczy nie przydatny jest do niczego. Nie nadaje się na organy do transplantacji. Obciąża tylko ZUS pobierając emeryturę. Im jest zdrowszy i
dłużej żyje, tym gorzej dla ZUS-u....rozwiń całość

Senior z natury rzeczy nie przydatny jest do niczego. Nie nadaje się na organy do transplantacji. Obciąża tylko ZUS pobierając emeryturę. Im jest zdrowszy i
dłużej żyje, tym gorzej dla ZUS-u. Mówił wczoraj pewien mądry ekspert e TV, że jest rzeczą niedopuszczalną żeby emeryci tak drenowali ledwie zipiący ZUS. Powinni jak najszybciej uwolnić ZUS od swojej osoby. W zasadzie to powinni, wg tego eksperta, odkładać oszczędności z bieżących zarobków na godziwe życie na emeryturze. Powinni również dorabiać sobie na dodatkowym etacie żeby mieć potem pieniążki. ZUS bowiem musi coraz bardziej zaciskać pasa i emerytury będzie obniżał.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
ble,ble,ble

w.k. (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 8 / 5

To jest obijanie sobie warg , od lat mówi się o zmniejszeniu kolejek do lekarzy ,ale nic się nie zmienia , naukowcy w zależności od specjalizacji chcą nas edukować a to, w geografii ,a to w...rozwiń całość

To jest obijanie sobie warg , od lat mówi się o zmniejszeniu kolejek do lekarzy ,ale nic się nie zmienia , naukowcy w zależności od specjalizacji chcą nas edukować a to, w geografii ,a to w matematyce itp. Lekarze chcą nas widzieć na skype bo niby to lepiej bo nie widać kolejek. A o co chodzi ? Chodzi o dotacje w celu opracowywania coraz to nowych programów z których i tak korzysta niewielu . Tak naprawdę to wy nie wiecie nic o życiu seniorów ! Nie wiedząc niewiele pleciecie bzdury ,które nikomu nie są potrzebne .zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
jak emeryturka wypasiona

resortowa (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

profesorska czy urzednicza to mozna sobie oczywiscie bebela, radzic i czas bzdurami wypelniac. Ci co maja 800 zl, a nawet 1200, do tego musza zaplacic podatek i ubezpieczenie, nie maja problemu co...rozwiń całość

profesorska czy urzednicza to mozna sobie oczywiscie bebela, radzic i czas bzdurami wypelniac. Ci co maja 800 zl, a nawet 1200, do tego musza zaplacic podatek i ubezpieczenie, nie maja problemu co z czasem zrobic tylko co zjesc i jak rachunki zaplacic, aby na ulice ich nie wyrzucono.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
w.k

ble,ble (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 6 / 3

Jak nie wiesz co to Rady Seniorów,UTW to nie zabieraj głosu tylko siedż na kanapie i się drap.


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Anonimowi

w.k. (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

Komu oni radzą i dla kogo? Forum utworzone dla wybranych przez samych siebie, z nudów . Prawdziwi seniorzy nie mają czasu na ględzenie o pierdołach.


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Krótka piłka

jamczłekwolnyiślebodny (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

Jeśli chcecie być anonimowi, to nimi będziecie. A nie musicie być.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo