Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

I Forum Seniora. Seniorzy zamknęli się w domach. Nie wiedzą, co tracą [ZDJĘCIA, WIDEO]

Iwona Krzywda
Pierwsze Forum Seniora cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Następna debata już w czerwcu
Pierwsze Forum Seniora cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Następna debata już w czerwcu fot. Anna Kaczmarz
Wydarzenie. Eksperci z krakowskich uczelni i instytucji publicznych działających na rzecz emerytów, wzięli udział w I Forum Seniora organizowanym przez „Dziennik Polski” . Zastanawiali się, jak podnieść jakość coraz dłuższego życia Polaków.

Pierwsza edycja wydarzenia organizowanego przez naszą redakcję we współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim została poświęcona aktywności i zdrowiu emerytów. To te dwa czynniki w największym stopniu decydują bowiem o sposobie, w jaki się starzejemy.

Autor: Joanna Urbaniec

- Bycie starym to wyłącznie kwestia decyzji. Ja jej jeszcze nie podjąłem - mówił prof. Wojciech Nowak, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, witając gości zgromadzonych w Auditorium Maximum UJ.

Obrady Forum otworzyły wystąpienia Elżbiety Bojanowskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz wicemarszałka województwa małopolskiego Wojciecha Kozaka.

Autor: Joanna Urbaniec

Przedstawicielka ministerstwa mówiła o działaniach podejmowanych na szczeblu centralnym, które mają przyczynić się do aktywizacji środowiska seniorów, m.in. szczegółach funkcjonowania programu ASOS. - Według prognoz Głównego Urzędu Statystycznego do 2050 roku wśród Polaków będzie aż 40 proc. osób po 60. roku życia, dlatego niezmiernie ważne jest kształtowanie polityki społecznej z myślą o osobach starszych - mówiła Bojanowska.

Autor: Joanna Urbaniec

Profesor Ryszard Tadeusiewicz wygłosił wykład o tajnikach nowoczesnej techniki, której beneficjentami mogą być również seniorzy. Szczególnie, jeśli nowe rozwiązania techniczne wykorzystywane są przez medycynę, na przykład w formie zdalnych porad lekarskich.

Autor: Joanna Urbaniec

- Telemedycyna powoli przestaje być kwestią wyboru, bowiem liczba osób wymagających opieki medycznej stale rośnie, a grono specjalistów, którzy mogliby udzielić im pomocy, maleje - zwracał uwagę.

Dr Iwona Sikorska w swojej prezentacji przybliżyła z kolei seniorom tajniki działania pamięci, która szczególnie na starość płata figle. Aby temu zapobiec, konieczne są regularne ćwiczenia umysłu. W zachowaniu zdolności zapamiętywania pomóc może angażowanie się w różnego rodzaju formy edukacji, udział w zajęciach uniwersytetów trzeciego wieku oraz aktywny udział w życiu rodzinnym i społecznym.

Specjalną część Forum poświęcono dyskusji o sposobach skutecznego podnoszenia jakości życia seniorów. Do udziału w debacie zaproszeni zostali przedstawiciele krakowskich uczelni oraz organizacji publicznych, na co dzień współpracujących z seniorami, m.in. prof. Andrzej Klimek, rektor krakowskiej Akademii Wychowania Fizycznego i fizjolog sportu oraz Anna Okońska-Walkowicz, doradca prezydenta Krakowa ds. polityki senioralnej. Wspólnie starali się oni znaleźć odpowiedź na pytanie, jak zachęcić do aktywności tych seniorów, którzy na emeryturze zamknęli się w domach i nie chcą korzystać z coraz szerszej oferty zajęć skierowanych właśnie do nich.

Autor: Joanna Urbaniec

Paneliści wskazali również na konieczne zmiany, których wymaga system opieki zdrowotnej. W obecnej formie seniorzy narażeni są bowiem na długie kolejki do specjalistów i placówek opiekuńczych oraz skutki braku przepływu informacji pomiędzy lekarzami ordynującymi odrębne terapie.

Autor: Joanna Urbaniec

Pierwsze Forum Seniora spotkało się z ogromnym zainteresowaniem naszych Czytelników. Spotkanie w Auditorium Maximum to wstęp do regularnej dyskusji nad problemami, z jakimi na co dzień zmagają się polscy emeryci i ich potrzebami. Kolejna debata jest zaplanowana w czerwcu.

Autor: Joanna Urbaniec

Autor: Joanna Urbaniec

Autor: Joanna Urbaniec

paneliści Zaproszeni do udziału w Forum seniora dyskutowali o aktywności i zdrowiu Emerytów

Prof. dr hab. Andrzej Klimek, rektor Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie, fizjolog sportu:
- Według badań aż 75 proc. seniorów nie podejmuje żadnej aktywności fizycznej. Osobom starszym, które chciałyby uprawiać sport, polecam długotrwały wysiłek o niewielkiej intensywności, np. spacerowanie albo wolny trucht. Siłownia też jest odpowiednia dla seniorów, ale należy pamiętać, by unikać tych ćwiczeń, które podnoszą ciśnienie krwi.

Prof. dr hab. med. Tomasz Grodzicki, Prorektor Uniwersytetu Jagiellońskiego ds. Collegium Medicum:
- Z pewnością dużym problemem jest przepływ informacji pomiędzy różnymi specjalistami, z których usług korzystają na co dzień seniorzy. Pacjentom doradzam znalezienie jednego lekarza kontrolującego przebieg leczenia. Może być to np. lekarz rodzinny, taki, który najczęściej nas leczy, dokładnie wie, jakie leki przyjmujemy i przede wszystkim ma czas na rozmowę.

Dr med. Andrzej Kosiniak-Kamysz, dyrektor Specjalistycznego Szpitala im. J. Dietla w Krakowie:
- Coraz częściej spotykamy się z sytuacją, w której schorowany senior, wymagający stałej opieki, nie może liczyć na nią ze strony swojej rodziny. Dlatego w Szpitalu Specjalistycznym im. J. Dietla wypracowaliśmy program współpracy z placówkami opiekuńczymi. Nasz zespół na bieżąco monitoruje dostępne w nich miejsca. Jeśli z wywiadu przeprowadzonego z pacjentem wynika, że może on takiej pomocy potrzebować, kierujemy go do odpowiedniego ośrodka.

Tomasz Filarski, kierownik Działu Skarg i Wniosków NFZ w Krakowie:
- Kolejki do specjalistów to problem, z którym borykamy się cały czas. Pacjentów zachęcamy, by jeżeli mają już umówiony termin wizyty albo planowego zabiegu i z jakiegoś powodu nie mogą z niego skorzystać, zgłaszali taki fakt w placówkach. To daje szansę innym oczekującym chorym.

Wiesława Borczyk, prezes Federacji Uniwersytetów Trzeciego WiekU:
- W przypadku seniorów szczególne znaczenie ma wielowymiarowa edukacja. Skierowane do nich zajęcia dotyczyć mogą zarówno profilaktyki zdrowotnej, jak i różnych zainteresowań - geografii, historii czy kultury. Wśród emerytów coraz bardziej popularne stają się również nowe technologie. Dziś naukę obsługi komputera czy korzystania z internetu zorganizować można również w małych miejscowościach. Liczy się tylko chęć.

Anna Okońska-Walkowicz, doradca prezydenta Krakowa ds. Polityki Senioralnej:
- Oferta skierowana do seniorów jest coraz bogatsza. Cały czas pozostaje jednak problem dotarcia z nią do zainteresowanych. Takimi bankami informacji z pewnością mogą być dzielnicowe Centra Aktywności Seniorów, działające na terenie Krakowa. Zaplanowano je również z myślą o gromadzeniu informacji użytecznych dla najstarszych mieszkańców.

(IKR)
[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: I Forum Seniora. Seniorzy zamknęli się w domach. Nie wiedzą, co tracą [ZDJĘCIA, WIDEO] - Dziennik Polski

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski