Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

I już zielono wokół domu

(DD)
Tulipany mogą pozostać w tym samym miejscu przez 3-4 lata
Tulipany mogą pozostać w tym samym miejscu przez 3-4 lata Fot. archiwum
Ogród. Zakwitły pierwsze wiosenne rośliny, a ogrodnicy powoli przygotowują się do lata.

Wiosna zachęca nas do prac w przydomowym ogrodzie, który już zbudził się z zimowego snu. To najbardziej pracowity okres – siewu, sadzenia kwiatów i zasilania roślin nawozami. Odpowiednio wcześnie przygotowany i pielęgnowany ogród pozwoli nam spędzić na łonie natury ciepłe wiosenne i letnie dni.

Zadbany trawnik
Odpowiednio pielęgnowany, zielony trawnik to podstawa pięknego i zadbanego ogrodu. Wiosenne porządki dobrze jest rozpocząć od zgrabienia liści, zebrania gałęzi oraz śmieci, które mogły zgromadzić się na trawniku w trakcie zimy. Kolejnym krokiem jest aeracja, czyli napowietrzanie trawnika poprzez nakłuwanie jego powierzchni. W przypadku pojawienia się wybrzuszeń, możemy zastosować walcowanie, co pozwoli uzyskać nieskazitelną, równą nawierzchnię trawnika.

Murawa po okresie zimowym posiada często mnóstwo ubytków, które należy obsiać na nowo. W tym celu najlepiej wykorzystać tę samą mieszankę nasion, która była stosowana na całej powierzchni. Aby nasz trawnik rósł szybciej i równomiernie, warto zastosować także specjalny nawóz. Kiedy trawa po kilku tygodniach uzyska odpowiedni wzrost, należy ją skosić.

Praktyczne alejki
Ścieżki i chodniki spełniają funkcję praktyczną, ale ważna jest także estetyka. Jeżeli dopiero zastanawiamy się nad ułożeniem alejek w naszym ogrodzie, warto skupić się na doborze odpowiedniego do ich wykonania materiału. Alejki możemy wykonać np. z naturalnego kamienia, z ceramiki, betonowej wylewki lub wysypać je żwirem.

Zamiast naturalnych kamieni możemy wybrać wyroby betonowe, które dzięki zaawansowanej technologii do złudzenia przypominają naturalne kruszce _– podpowiada Małgorzata Gral, ekspert z firmy Jadar. – _Jest to rozsądny kompromis między estetyką i trwałością a przystępną ceną. Najnowsze technologie pozwalają na uzyskanie bardzo interesujących efektów wizualnych na __kostce brukowej.

Jeżeli już posiadamy wyznaczone ścieżki, należy odpowiednio o nie dbać. Właściwa konserwacja nawierzchni ogrodowych alejek pozwoli na dłuższe utrzymanie ich w dobrej kondycji. Możemy je umyć, ubytki między kostką wypełnić piaskiem, a jeśli wymaga tego sytuacja, wymienić uszkodzone elementy.

W przypadku żwirowych alejek należy je wyrównać oraz utwardzić, np. za pomocą walca. Żwirowe ścieżki łatwo się wypłukują i ulegają odkształceniu. Warto także wyplewić przy alejkach wszystkie chwasty, które mogą przyspieszyć erozję materiału.

Drzewa i krzewy
Każdy, kto posiada ogród, bardzo dobrze wie, jak ważnym elementem są drzewa i krzewy. Tworzą w ogrodzie niepowtarzalny klimat i nadają mu naturalności. Mogłoby się wydawać, że drzewa nie wymagają żadnych specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Nic bardziej mylnego. Przymrozki oraz działanie słońca mogą spowodować całkowite obumarcie roślin. Warto zatem osłaniać je zimą, a na wiosnę stosować nawozy i opryski. Skuteczną ochroną drzew jest także bielenie, które zapobiega rozhartowaniu tkanek kory w okresie pierwszych słonecznych dni.

Istotnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest także przycinanie gałęzi drzew i krzewów. Pobudza to rośliny do wzrostu, a także umożliwia formowanie ich kształtu według naszych preferencji.

Miejsce wypoczynku
Dla wielu z nas istotnym elementem w ogrodzie jest altanka – miejsce relaksu, wypoczynku i rodzinnych spotkań. Warto więc poświęcić jej uwagę i czas. Równie ważny jak funkcjonalność altanki jest jej estetyczny wygląd.

Na __wiosnę należy podjąć się konserwacji altany, która mogła zostać uszkodzona przez zimowe opady oraz niską temperaturę – radzi Małgorzata Gral. – Sprawdzenie szczelności dachu, malowanie przy użyciu bejcy, konserwacja za pomocą oleju do drewna, uzupełnienie ubytków w betonowej konstrukcji, to czynności, które powinny znaleźć się na __liście naszych wiosennych porządków.

Ważnym elementem jest także oczyszczenie rynien z zalegających gałęzi i liści, zarówno w altanie, jak i w rynnach zainstalowanych przy naszym domu.

Rabaty i donice
Wiosną ogród budzi się do życia nie tylko dzięki drzewom i roślinom wieloletnim. To także idealny moment, by zadbać o kwiaty i krzewy, które sadzimy corocznie. Wystawiamy na światło dzienne donice z kwiatami, pielęgnujemy rabaty, plewimy chwasty i sadzimy nowe rośliny, które po kilku tygodniach zachwycą swoim widokiem.

Kwiatowe rabaty mogą służyć nie tylko ozdobie, ale również organizacji przestrzeni _– dodaje ekspertka. – _Rabatkami obsadzonymi kwiatami w ciekawy sposób możemy podzielić przestrzeń dużego ogrodu. Ich brzegi możemy zaznaczyć przy użyciu obrzeży i __palisad.

Efektownym rozwiązaniem są także betonowe donice. Umieszczamy w nich plastikowe pojemniki, w których sadzimy rośliny. Jesienią pojemnik z rośliną łatwo wyjąć i – jeśli to konieczne – przenieść na zimę do pomieszczenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski