18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

I lekarz, i psycholog

JOL
- Do końca roku poradnia realizować będzie program pilotażowy, a więc będzie to rozszerzenie o świadczenia medyczne tego, co robimy obecnie, w ramach gminnego programu pomocowego dla osób uzależnionych. Jeśli poradnia okaże się przydatna, to od nowego roku uruchomimy placówkę w pełnym już wymiarze godzin - mówi Maria Kruk, pełnomocnik burmistrza ds. profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych, kierująca wielickim CPiPZ.

   Od wtorku, 2 listopada, na parterze budynku, w którym mieści się wielickie Centrum Profilaktyki i Promocji Zdrowia uruchomiona zostanie filia skawińskiej Poradni Leczenia Uzależnień. Będzie to pierwsza placówka w powiecie wielickim, gdzie osoby uzależnione będą mogły otrzymać kompleksową pomoc - nie tylko psychologiczną, ale również lekarską.
   W poradni można będzie między innymi zrobić badania lekarskie, otrzymać receptę, a na czas zajęć z psychologiem także zwolnienie z pracy. Spotkania terapeutyczne odbywać się będą dwa razy w tygodniu - we wtorki i czwartki w godz. 15.30-19. Nadal istnieć będą w CPiPZ dotychczasowe formy wsparcia dla osób uzależnionych, dlatego też liczba spotkań z terapeutami zostanie w ostatecznym rozrachunku znacznie zwiększona. Poradnia mieścić się będzie w dwóch pomieszczeniach (jedno z nich zaadaptowane zostało na gabinet lekarski) na parterze budynku centrum.
   _- W centrum od dłuższego już czasu dwa razy w tygodniu prowadzone są grupy terapeutyczne dla osób uzależnionych. Jednak pacjentów mamy coraz więcej - można powiedzieć, że jest to krzywa ciągle rosnąca - i cały czas miałem wrażenie, że to, co robimy jest niewystarczające. Ponadto jeśli ktoś kierowany jest na leczenie nakazem sądowym, to musi ono być prowadzone w placówce świadczącej, obok psychologicznych, również usługi medyczne. Nawiązaliśmy od pewnego czasu współpracę z sądem i chcielibyśmy, aby osoby z naszego terenu mogły być kierowane do nas zamiast na przykład do Krakowa. Do tworzenia placówki zmotywował mnie fakt, że coraz więcej osób chce leczyć się z alkoholowego uzależnienia nie z powodu sądowego nakazu czy decyzji Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, ale z "życiowego udręczenia" - dlatego że same odczuwają taką potrzebę. Chcemy wyjść naprzeciw oczekiwaniom tych ludzi i na ile tylko się da zwiększyć skuteczność leczenia alkoholowej choroby - _mówi Maria Kruk, dodając, ze taka "baza" jest teraz Wieliczce szczególnie potrzebna, ponieważ w tym roku praca 14 gminnych świetlic środowiskowych nastawiona jest nie tylko na pomoc najmłodszym, ale również na nawiązywanie kontaktów z ich rodzicami, a tych z kolei - jeśli jest taka potrzeba - dużo łatwiej namówić na leczenie niedaleko miejsca zamieszkania niż, przykładowo, w Krakowie.
Tekst i fot. (JOL)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski