I liga koszykarek. Trwa wspaniała passa AZS Politechniki Korony Kraków

Pawel Panus
Pawel Panus
Aleksandra Witkowska (z piłką) tradycyjnie była niezwykle przydatną zawodniczką rezerwową FOT. ANNA KACZMARZ
AZS Politechnika Korona Kraków - Karkonosze Jelenia Góra 89:67 (30:16, 18:16, 16:20, 25:15)

Punkty dla AZS PK: Grabska 28, Krzywoń 17, Protasiewicz 12, Krawiec 11, Malaga 10, Witkowska 9, Ruta 2.

Alicja Grabska dołączyła do zespołu AZS Politechniki Korony przed tym sezonem. Do sposobu przeprowadzenia transferu sporo zastrzeżeń miał macierzysty klub zdolnej zawodniczki, czyli Wisła Can-Pack Kraków.

Pozostając przy sprawach czysto sportowych młoda koszykarka na pewno zyskała. Co ważne, dała drużynie, to czego potrzebowała w trudnym momencie.

Zastąpiła na rozegraniu o pokolenie starszą Agatę Rafałowicz i poprowadziła do zwycięstwa zespół, który z różnych powodów mógł wystawić do walki zaledwie osiem koszykarek. 28 zdobytych punktów, 90-procentowa skuteczność za dwa punkty, cztery asysty, siedem zbiórek, to dorobek młodej zawodniczki, która jeśli wróci do ekipy „Białej Gwiazdy”, to już jako w pełni ukształtowana koszykarka.

Mecz zaczął się od stanu 2:0 dla Karkonoszy, jednak błyskawicznie krakowianki uzyskały prowadzenie, ale do 6 minuty mecz był bardzo zacięty i przyjezdne jeszcze trzykrotnie obejmowały prowadzenie. W 7 min Katarzyna Protasiewicz dograła Natalii Maladze, po której rzucie AZS PK wygrywał 13:12. Od tego momentu krakowianki zaczęły popisowy występ i pierwsza kwarta zakończyła się ich zwycięstwem 30:16.

W drugiej kwarcie drużynie z Jeleniej Góry udało się zmniejszyć straty do 11 „oczek”, niemniej szybko gospodynie odzyskały bardzo bezpieczną przewagę. Wydawało się, że podopieczne Wojciecha Radzikowskiego po przerwie znów przystąpią do szturmu, tymczasem to przyjezdne zaczęły grać lepiej i w 27 minucie AZS PK prowadził tylko 54:50. Wówczas sprawy w swoje ręce wzięły Grabska i Agnieszka Krzywoń i pod koniec III kwarty na tablicy widniał wynik 64:50.

W czwartej kwarcie bardzo dobrą zmianę dała Aleksandra Witkowska, swoje punkty dodały Anna Krawiec i Magdalena Ruta przyczyniając się do kolejnego zwycięstwa akademickiej drużyny z Krakowa, która prowadzi zdecydowanie w tabeli grupy B i jest pewna awansu do fazy play-off.

Małopolanki o awans

Śląski Związek Koszykówki, prowadzący rozgrywki południowej grupy II ligi kobiet, zadecydował, że drugi etap rywalizacji rozpocznie się 14 stycznia. Sześć najlepszych zespołów zagra o awans do I ligi (w tym gronie są m.in. Wisła II Can-Pack Kraków i Żak Nowy Sącz), pozostałe sześć powalczy o miejsca 7.-12. (m.in: Ikar Niepołomice, Pałac Młodzieży Tarnów). Drugi etap rozgrywek zakończy się 13 marca, potem rozpoczną się barażowe turnieje o awans.