I liga siatkarek. UJ-CM Solna Wieliczka odniosła cenne wyjazdowe zwycięsto z BAS-em Białystok. Debiut nowej zawodniczki

FB/Solna Wieliczka
W 4. kolejce sezonu 2022-23 w I lidze siatkarek UJ-CM Solna Wieliczka wygrała 3:0 na wyjeździe z BAS-em Białystok. To jej trzecie zwycięstwa rozgrywkach, awansowała w tabeli na 3. miejsce (liderem jest ITA Tools Stal Mielec).

BAS Kombinat Budowlany Białystok - UJ-CM Solna Wieliczka 0:3 (19:25, 21:25, 21:25)

UJ-CM Solna: Własowa, Adrianna Muszyńska, Ciesielczyk, Grabka, Wojciechowska, Aleksandra Muszyńska, Reszelewska (libero), Dutkiewicz (libero) oraz Wieczorek, Wełna, Ejsmont, Ciesielska.

W pierwszym secie początek był wyrównany. Ostatnie prowadzenie BAS-u to 10:9, potem przyjezdne się rozkręciły, wkrótce wynik brzmiał 11:17. Wprawdzie po chwili miejscowe znacząco zmniejszyły straty (17:18, lecz od stanu 18:19 wieliczanki zdobyły 4 punkty z rzędu, co okazało się decydujące. Partię skończył skuteczny atak Joanny Ciesielczyk.

W drugim secie gra obu ekip falowała, było 6:4, 6:10, 11:12, 14:13 (czas dla Solnej); ostatni remis to 19:19. A potem od stanu 20:21 przyjezdne wywalczyły trzy punkty i już nie dały się dogonić. Seta wygrały po tym, jak białostoczanki pogubiły się w obronie i nie przebiły piłki.

W trzeciej partii po wyrównanym otwarciu (9:9) wieliczanki zbudowały 7 „oczek” przewagi (12:19) i wydawało się, że to już koniec wrażeń w tym meczu. Miejscowe nie odpuściły, zbliżyły się na 3 punkty (18:21). Solna jednak w porę poprawiła grę i wyszła z opresji, zwyciężając do 21. Ostatnia akcja to autowy atak białostoczanek. MVP meczu została wybrana Magdalena Grabka, statuetkę odebrała z rąk Tomasza Frankowskiego, były piłkarza m.in. Wisły Kraków, obecnie eurodeputowanego.

- Drużyna dobrze zagrała w blok (12-6 w tym elemencie - przyp.), miała wysoką skuteczność w ataku - 44 procent, bardzo dobrze zagrywaliśmy. Ważne było to, że dobrze zrealizowaliśmy założenia taktyczne - w grze blokiem i w obronie pod konkretne zawodniczki rywala - podkreślił trener Ryszard Litwin.

Do Solnej w tym tygodniu dołączyła Aleksandra Dutkiewicz. Zawodniczka, występująca na pozycji libero, ostatnio grała w Częstochowiance; w Białymstoku zaliczyła ligowy debiut w wielickiej ekipie.

Inne mecze 4. kolejki I ligi siatkarek:

• LOS Nowy Dwór Mazowiecki - Sorella Częstochowianka Częstochowa 2:3 (23:25, 23:25, 25:21, 25:17, 9:15)
  • SMS PZPS Szczyrk - GKS Wieżyca 2011 Politechnika Gdańska Stężyca 3:0 (25:15, 25:14, 25:23)
  • Nike Węgrów - Karpaty Krosno Glass-KPU Krosno 0:3 (18:25, 21:25, 20:25)
  • MKS Sokół Mogilno - MKS SAN-Pajda Jarosław 3:0 (25:18, 25:23, 26:24)
  • ITA Tools Stal Mielec - Enea Energetyk Poznań 3:1 (23:25, 25:19, 25:16, 25:18)