I liga siatkarzy. Niespodzianka w Krakowie: AZS AGH wygrał z liderem Gwardią Wrocław

Andrzej Banaś
AZS AGH Kraków w meczu 13. kolejki Tauron 1. Ligi siatkarzy, rozegranym w sobotę 10 grudnia 2022 r., niespodziewanie pokonał lidera - Chemeko-System Gwardię Wrocław. Dla ekipy z Dolnego Śląska to dopiero trzecia porażka w sezonie. Krakowianie natomiast wygrali czwarty mecz rzędu.

AZS AGH Kraków - Chemeko-System Gwardia Wrocław 3:1 (25:23, 18:25, 26:24, 25:22)

AZS AGH: Komar, Gomułka, Borkowski, Tokajuk, Rymarski, Miniak, Czyrek (libero), Dereń (libero) oraz Janusz, Świdroń, Zawadzki, Krawiecki, Kraut.
Chemeko-System Gwardia: Dervisaj, Maruszczyk, Lubaczewski, Zawalski, Gryc, Schamlewski, Chmielewski (libero) oraz Nowik, Fornal.

Faworyzowani goście już w pierwszym secie przekonali się, że wcale nie będzie łatwo. To gospodarze długo prowadzili, już 3 punktami (13:10), ale od stanu 14:14 gra się na jakiś czas się wyrównała. Miejscowi znów odskoczyli - 21:18, 23:20 - lecz w końcówce nie uniknęli nerwów. Decydujący punkt atakiem zdobył Bartosz Gomułka.

W drugiej partii to wrocławianie mieli inicjatywę i budowali przewagę (7:11, 9:15), doprowadzając bez większych problemów do wyrównania stanu meczu. W trzecim secie też zaczęli uciekać (11:14), ale tym razem krakowianie wykonali skuteczny pościg (od 15:18 do 18:18), a po kolejnej serii objęli dość wyraźne prowadzenie (od 18:19 do 22:19). To jednak nie był koniec emocji w tej części meczu. Wrocławianie obronili bowiem dwa setbole (24:24). Górą ostatecznie byli gospodarze, dwa ostatnie punkty to zasługa ataku Karola Borkowskiego i bloku Piotra Janusza.

W czwartym secie miejscowy zespół poszedł za ciosem. Długo prowadził, już nawet 5 „oczkami” (15:10, 21:16), ale znów nie uniknął nerwów, bo rywale zbliżyli się na punkt (23:22). W kluczowym momencie zepsuli jednak zagrywkę, a następnie pierwszego meczbola skutecznym atakiem wykorzystał Gomułka.

Najwięcej punktów dla AZS AGH zdobył Gomułka - 23, dla rywali - Kamil Maruszczyk miał 20 (ten zawodnik grał w AZS AGH, potem w PlusLidze, teraz wrócił do I ligi; podobnie jak inny gracz z wrocławskiej drużyny - Jan Fornal).

Gwardia utrzymała prowadzenie w tabeli (29 pkt), AZS AGH jest 10. (18 pkt).

Inne mecze 13. kolejki Tauron 1. Ligi siatkarzy (10.12.22)

• Astra Nowa Sól - Legia Warszawa 3:0
  • Exact Systems Norwid Częstochowa - PSG KPS Siedlce 3:0
  • Chrobry Głogów - Avia Świdnik 1:3
  • Krispol Września - Lechia Tomaszów Mazowiecki 1:3
  • Olimpia Sulęcin - BKS Visła Proline Bydgoszcz 2:3