Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

I na deweloperach można dobrze zarobić

Aleksandra Chomicka
Apartamenty Przybyszewskiego, jedna z inwestycji obecnej na rynku krakowskim spółki ATAL SA
Apartamenty Przybyszewskiego, jedna z inwestycji obecnej na rynku krakowskim spółki ATAL SA fot. archiwum
Akcje spółek deweloperskich. Notowani na Giełdzie Papierów Wartościowych deweloperzy mieszkaniowi dali zarobić w tym roku akcjonariuszom około 300 mln zł. Tak duża kwota to efekt trwającego rekordowego boomu sprzedażowego na rynku pierwotnym.

Polityka dywidendowa firm notowanych na warszawskiej GPW jest jednym z głównych aspektów ich misji jako spółek publicznych. Poza konkretnym dochodem daje ona inwestorom rzetelne pojęcie o sytuacji finansowej przedsiębiorstw, ich stopniu dojrzałości biznesowej, czy wreszcie perspektywach inwestycyjno-rozwojowych.

Od trzech lat w segmencie mieszkań z pierwszej ręki mamy do czynienia z systematyczną zwyżką koniunktury, a także odnotowywanym co kwartał wzrostem liczby nowo rozpoczynanych budów, jak również nowych pozwoleń na budowę. Od dłuższego czasu towarzyszą im również dane odnotowujące wzrost liczby mieszkań oddanych do użytku.

Jednym słowem inwestycyjna sielanka w pełni. Jak w tym kontekście wypadają w bieżącym roku deweloperzy mieszkaniowi?

- Polityka dywidendowa deweloperów mieszkaniowych, notowanych na GPW, do tej pory nie miała zbyt bogatej historii. Zaledwie trzy spółki: Dom Development, Robyg oraz Inpro dawały w przeszłości swoim akcjonariuszom szansę pewnego, corocznego profitu w postaci dywidendy - _twierdzi Jarosław Jędrzyński, analityk portalu RynekPierwotny.pl. - Pozostałe albo wypłacały dywidendę sporadycznie, albo podejmowały każdego roku uchwałę na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy o przeniesieniu całego zysku netto na zwiększenie kapitału zapasowego. Ewentualnie komunikowały rynkowi podjęcie prac nad własną polityką dywidendową na najbliższe lata, co oznaczało deklarację zasilenia grona giełdowych spółek dywidendowych w bliższej lub dalszej przyszłości._

Tymczasem sytuacja finansowa branży na tyle się poprawiła, że pierwsza dziewiątka deweloperów mieszkaniowych, sklasyfikowanych wysoko pod względem osiągniętego zysku netto za rok 2015, solidarnie postanowiła podzielić się wypracowanymi profitami ze swymi akcjonariuszami.

Co więcej, deweloperzy na tegoroczne dywidendy nie poskąpili grosza swoim akcjonariuszom, wypłacając pokaźne kwoty. Profity o najwyższym wskaźniku stopy dywidendy, nawet ponad dwukrotnie przewyższajacym opłacalność obligacji 10-letnich, obiecały w tym roku przelać na rachunki maklerskie akcjonariuszy trzy spółki deweloperskie, które w zeszłym roku zarobiły najwięcej: LC Corp, Robyg i Dom Development.

Świetne wyniki uzyskały spółki obecne na rynku krakowskim: ATAL SA, która odnotowała 55 proc. sprzedaży, a także Budimex Nieruchomości, który może pochwalić się 19-proc. wzrostem sprzedaży.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski