Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

I na wystawę, i na trawę

Łukasz Gazur
Ogród przy Muzeum Józefa Mehoffera odrestaurowano, wzorując się na obrazie z 1943 roku
Ogród przy Muzeum Józefa Mehoffera odrestaurowano, wzorując się na obrazie z 1943 roku Andrzej Banaś
Akcja. Muzeum Narodowe w Krakowie chce promować swoje oddziały jako miejsca wypoczynku. Stąd pomysł na hasło "Zielone muzeum".

Muzeum to nie tylko oglądanie wystaw i przyglądanie się dziełom sztuki. To także sposób na spędzenie wolnego czasu z dala od zgiełku miasta - przekonuje Muzeum Narodowe w Krakowie.

- W centrum Krakowa niewiele jest dziś zielonych miejsc. Takich, w których ludzie mogą sobie po prostu posiedzieć - mówi Zofia Gołubiew, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie. - Właśnie dlatego chcemy wszystkim przypomnieć, że przy naszych oddziałach mamy piękne ogrody, do których można przecież wejść bez biletu.

Chodzi m.in. o ogrody przy Muzeum Józefa Mehoffera przy ul. Krupniczej oraz przy Pałacyku Czapskich, gdzie mieści się Europejskie Centrum Numizmatyki Polskiej.

Należy zwrócić uwagę na to, że oba wspomniane miejsca czynne są dłużej niż same oddziały muzealne - można do nich wejść od godz. 10 do godz. 21.30. I tak będzie do 31 października.

Oba ogrody są przykładem restaurowania terenów zielonych. Szczególne znaczenie ma to w wypadku przestrzeni wokół Muzeum Mehoffera. Malarz i grafik, który tu mieszkał, jeden z najbardziej znanych przedstawicieli Młodej Polski, niejednokrotnie inspirował się roślinami, które widział za oknem swego krakowskiego domu. O tym, jak wyglądał ogród Mehoffera, możemy się przekonać, oglądając obraz artysty z 1943 r. To, co dziś oglądamy wokół jego muzeum, zrekonstruowane zostało w oparciu o to właśnie dzieło. Nawet rośliny są bardzo podobne.

Atutem miejsca jest także możliwość wypicia kawy na łonie natury - w budynku mieści się bowiem kawiarnia.
Te dwa najdłużej działające ogrody to niejedyne "zielone przestrzenie" Muzeum Narodowego w Krakowie. Kolejną jest dziedziniec w Kamienicy Szołayskich, czynny w godzinach otwarcia oddziału (10-18). Latem pełni też funkcję kawiarnianego ogródka lokalu mieszczącego się w budynku.

- Poza ogrodami mamy i inne, bezpłatnie dostępne przestrzenie: dziedziniec Pałacu Biskupa Erazma Ciołka, przestrzeń wokół Ośrodka Kultury Europejskiej Europeum czy taras w Sukiennicach, z przepięknym widokiem na Rynek Główny - zachęca dyrektor Gołubiew.

Do korzystania z ogrodów, dziedzińców i podwórek muzeum namawia także najmłodszych. To z myślą o nich powstał pomysł "Muzealnych gier podwórkowych". Podczas wspólnej zabawy, letnich gier i wyliczanek dzieci poznają tajemnicze zakamarki oddziałów MNK. "Pożeglujemy po morzach wokół Europeum, znajdziemy ukryty dziedziniec Pałacu Biskupa Erazma Ciołka i staniemy w szranki ze średniowiecznym rycerzem" - zapowiada dział edukacji Muzeum Narodowego w Krakowie.

Liczba miejsc ograniczona, rezerwacja obowiązkowa: [email protected]. W tytule e-maila należy wpisać: Rezerwacja_lato w Muzeum.

Zajęcia dla dzieci są płatne - 10 zł od osoby.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski