Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

I ty zostaniesz psychologiem, czyli każdy może otworzyć gabinet i udzielać porad

Redakcja
PRAWO. Przyszli psychologowie powinni mieć tytuł magistra i zaliczony staż podyplomowy. Teoretycznie.

Kontrowersje wokół ustawy o zawodzie psychologa trwają od kilku lat. Została uchwalona w 2001 r., ale zaczęła obowiązywać dopiero pięć lat później. Do tej pory jednak resort pracy nie wydał rozporządzeń wykonawczych, co w praktyce oznacza, że przepisy obowiązują tylko na papierze.

- Zgodnie z ustawą prawo wykonywania zawodu powstaje z chwilą dokonania wpisu na listę psychologów Regionalnej Izby Psychologów - mówi Beata Trojan z krakowskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Psychologicznego.

Tymczasem tego typu izby - chroniące zarówno zawód psychologa, jak i interesy klientów - nie działają. Co prawda, prawo do używania tytułu psychologa ma osoba, która skończyła 5-letnie studia magisterskie, ale obecnie wystarczy założyć działalność gospodarczą, żeby prowadzić gabinet psychologiczny.

- Właściwie każdy może być psychologiem - mówi dr Przemysław Bąbel, psycholog z Uniwersytetu Jagiellońskiego i członek Komitetu Organizacyjnego Izb Psychologów. - Brak przepisów wykonawczych stwarza ryzyko nadużyć. Pacjent, który idzie do psychologa, nigdy nie ma gwarancji jakości świadczonych usług. Nie ma obecnie żadnej kontroli nad wykonywaniem tego zawodu.

Niewyjaśniona jest też sprawa stażu podyplomowego. Zgodnie z ustawą muszą go odbywać przez rok absolwenci studiów psychologicznych.

- Obecnie wymóg ten nie jest przestrzegany, gdyż minister pracy i polityki społecznej przez ponad cztery lata nie wydał rozporządzenia regulującego zasady odbywania stażu - tłumaczy dr Przemysław Bąbel.

W resorcie pracy ruszyły prace nad nową ustawą o zawodzie psychologa, która ma określać m.in. zasady uzyskiwania uprawnień do wykonywania zawodu. Trwają właśnie konsultacje projektu ze środowiskiem psychologicznym. Nowa wersja zachowuje prawo do powołania krajowej izby psychologów i regionalnych izb psychologów, które będą prowadzić rejestr osób uprawnionych do wykonywania zawodu. Znalazł się też zapis o obowiązku stałego doskonalenia zawodowego i o tym, że przez pierwsze 12 miesięcy wykonywania zawodu psycholog będzie pozostawał pod opieką psychologa - opiekuna.

Katarzyna Klimek-Michno

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski