Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Idą za ciosem, podbijają świat

Jerzy Filipiuk
Dawid Wnęk (AKT) z Niepołomic
Dawid Wnęk (AKT) z Niepołomic fot. Adam Paczesny
Sport. Zawodnicy z powiatu wielickiego, którzy trenują karate tradycyjne, od wielu lat odnoszą sukcesy w prestiżowych imprezach. Podczas mistrzostw świata w Krakowie potwierdzili klasę.

Na podium w Tauron Arenie Kraków stawali jako reprezentanci Akademii Karate Tradycyjnego Niepołomice-Kraków i Krakowskiego Klubu Karate Tradycyjnego.

O seniorach z AKT pisaliśmy wielokrotnie. Przypomnijmy więc tylko, że Paweł Janusz (indywidualny i drużynowy mistrz świata w kata) oraz Katrin Kargbo mieszkają w Niepołomicach, a Anna Mleko i Joanna Musiał (wszystkie to mistrzynie świata w kata drużynowym) w Woli Zabierzowskiej. Paweł szefuje AKT, Katrin uczy w niej tańca, Anna jest informatykiem, Joanna pracuje w Urzędzie Miasta.

W kata drużynowym seniorów i młodzieżowców po złoto sięgnął też 18-letni Wiktor Staszak z Zabłocia. Razem z 19-letnim Pawłem Tomasikiem z Zakrzowa triumfowali w en-bu.

- Wiktor od lat staje na podium najważniejszych imprez. Paweł także imponuje wszechstronnością. Jest ponadto instruktorem - mówi lider AKT.

Inny znakomity duet tworzą 17-latkowie Kacper Dumieński i Dawid Wnęk z Niepołomic, mistrzowie świata juniorów i kadetów w en-bu.

- Są duetem od wielu lat, dlatego musiałem pilnować, żeby w ich występy nie wkradła się rutyna. Byli faworytami mistrzostw i je wygrali. Prezentują karate na najwyższym poziomie - chwali ich szef AKT.

Kacper i Dawid wraz z o rok młodszym Janem Bednarzem zostali też wicemistrzami świata w kata drużynowym juniorów i kadetów.

- Jan długo nie mógł się przebić do grona najlepszych, ale jest wzorem pokory. Ma duży potencjał. Nie pokazał jeszcze wszystkiego, na co go stać - podkreśla Paweł Janusz.

Siostra Kacpra - Iga Dumieńska z Niepołomic - okazała się najlepszą kadetką globu w kata.

- Była „czarnym koniem” zawodów. W tym roku bardzo urosła i poczyniła ogromne postępy. Jest wszechstronna - zaznacza szef AKT. I dodaje: - Wszyscy wymienieni trenują karate już od przedszkolnego wieku.

Mistrzowskie nastolatki

Medale w MŚ zdobyli też młodzi przedstawiciele KKKT.

Mistrzowski tercet tworzyły 19-letnia Klaudia Mleko z Szarowa (złoto młodzieżowców w fuku-go i srebro w kata), 17-letnia Karolina Wyporek z Targowiska (złoto juniorek w kumite) i 16-letnia Wiktoria Zachariasz z Dąbrowy (złoto juniorek w kata).

- Klaudia uprawia karate od 11 lat. Wcześniej grała w piłkę ręczną, teraz trenuje też brazylijskie ju-jitsu. Jest najbardziej utytułowaną zawodniczką w kategorii młodzieżowców, z powodzeniem zaczęła walczyć wśród seniorek. Specjalizuje się w kumite. Wiele walk wygrywa przed czasem dzięki doskonale opanowanym technikom nożnym - mówi szef KKKT Rafał Wajda, pochodzący też z Szarowa, gdzie odkrył talent zawodniczki, która ma na koncie tytuły mistrzyni świata (trzy) i Europy (dwa).

- Karolina wcześniej kręciła się koło podium, na zawodach brakowało jej zimnej krwi. Nabrała jednak doświadczenia i odniosła największy sukces w karierze. Wiktoria od lat jest niepokonana w kata. Dynamiczna, energiczna zawodniczka. Jest wszechstronnie utalentowana. Odnosi sukcesy także w szkole - chwali je Wajda.

Inny jego podopieczny, 20-letni Krzysztof Buczek z Kłaja był trzeci w kata młodzieżowców.

- Karate zaczął trenować późno, bo w szóstej klasie, ale dzięki pracowitości sportowo szybko dogonił dłużej ćwiczących rywali - mówi Wajda.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski