Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Idealne okno

Redakcja
Inwestorzy coraz częściej poszukują okien o niestandardowych parametrach. Poszukiwania te, najczęściej nie są kłopotliwe: rynek precyzyjnie potrafi bowiem zaspokoić potrzeby nawet najbardziej wybrednych klientów.

Rynek konstrukcji okiennych nieustannie pełny jest technologicznych niespodzianek

 W rezultacie nowoczesne systemy okienne frapują nie tylko parametrami termoizolacyjnymi, ale również skutecznością tłumienia dźwięku, odpornością na czynniki atmosferyczne, a także łatwością utrzymania w czys-tości.

Technologiczne

eksperymenty...

 Konstrukcja współczesnych okien w znikomym stopniu przypomina rozwiązania stosowane przed kilkunastoma jeszcze laty. Podstawowy budulec - drewno, zastępowany jest coraz częściej nowoczesnymi tworzywami na bazie PCV. Alternatywą są niekiedy również i inne materiały: przede wszystkim aluminium, a także włókna szklane.
 Niezastąpionym wydaje się być jedynie szkło. Nadal dominuje na rynku, ale za sprawą technologów zyskuje konkurentów. Jednak nawet i ono nie przypomina szkła, nie jest takie samo, jak to sprzed lat. Widoczny w tej dziedzinie postęp wymuszony jest przez konstru-
ktorów, którzy chcą dyspo-
nować nowymi odmianami szkła, charakteryzującymi ponadnormatywnymi parametrami fizyko-chemicznymi. Zachodzące zmiany najwyraźniej widać zwłaszcza tam, gdzie wymogi praktyczne lub architektoniczne nakazują stosować konstrukcje o podwyższonej wytrzymałości. Dobrym przykładem są tu okna dachowe, które bardziej niż pozostałe muszą cechować się podwyższoną wytrzymałością. Z konieczności więc stosuje się, w konstrukcjach tego typu, szkło hartowane. Moda na oszklone przestrzenie, ma oczywiście też dodatkowe implikacje, choćby w postaci szkła "antywłamaniowego".
 Rozmaitość oferowanych konstrukcji jest bardzo szeroka. Dziś nie szokują np. szyby kilkuwarstwowe (w których kolejne warstwy szkła rozdziela specjalna folia), ani też rozwiązania o podwyższonych walorach termoizolacyjnych, w których komora pomiędzy szybami wypełniona jest gazem. Względy praktyczne, kreują nowy obraz rynku. Jednak na jego ostateczny kształt w dużym stopniu mają wpływ także inne wymagania inwestorów. Stąd obecność na sklepowych półkach szyb przyciemnianych lub pochłaniających promieniowanie UV.

Profile okienne

 Okna z tworzyw sztucznych zawdzięczają swój sukces, w dużej mierze, profilom okiennym. Ich konstrukcja oraz technologia wykonania ma nierzadko decydujący wpływ na parametry całej konstrukcji. Starannie zaprojektowany profil decyduje zarówno o estetyce okna, jak i jego parametrach termoizolacyjnych. Wygląd okna kusi lub zniechęca nabywcę. Dlatego większość producentów proponuje do wyboru konstrukcje wykonane w kilku lub kilkunastu kolorach dając gwarancję, że ani deszcz, ani słońce nie będą w stanie barw tych zmienić. Dodatkowo producenci, uzwględniając wymagania i ograniczenia architektoniczne, dbają o różnorodność prodyktów.
 Okna różnią się odmiennymi kształtami i fakturą wykończenia. To, co decyduje o skuteczności profilu, jest niedostępne dla oczu obserwatora. Wnętrze konstrukcji stanowią komory. Ich ilość oraz dodatkowe parametry, to wybór konstruktorów. To one zapewnią izolację cieplną i akustyczną.

Idealne okno

 powinno być bezpieczne, funkcjonalne i trwałe. Przede wszystkim jednak musi być "ciepłe". Nie bez powodu. Okna są bowiem najsłabszym elementem energetycznym budynku. Przez nie przedostaje się do atmosfery niemal 37 proc. energii cieplnej - dwukrotnie więcej niż przez płaszczyznę dachu (15 proc.) lub z piwnicy (13 proc.). Kupując okna warto upewnić się czy charakteryzują się one poprawnymi parametrami termoizolacyjnymi. Stopień termoizolacji wyraża tzw. współczynnik "k". Im jest on niższy tym mniej ciepła umyka do atmosfery. Jego wielkość musi mieścić się w zakresie normy PN-91/B-02020. Dodatkowo wartość współczynnika "k" determinuje lokalizacja budynku. Na obszarze Polski centralnej i zachodniej można stosować okna 2,55, w obszarach podgórskich oraz północno-wschodnich 1,7. W przypadku bardziej wysublimowanych potrzeb, zwykłe szyby zastąpić można ich odmianą niskoemisyjną o współczynniku "k" równym 1.1.

(T. D.)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski