Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Identyfikatory na odzieży

Redakcja
Pomysł przedstawiła Bożena Jawor, wiceprezydent Nowego Sącza na naradzie z dyrektorami szkół, która odbyła się wczoraj w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym. Uważa ona, że nie powinno stać nic na przeszkodzie, by tę koncepcję zrealizować. Jej zdaniem wdrożenie pomysłu nie pociągnie za sobą dużych kosztów. W niektórych szkołach w mieście, m.in. Gimnazjum nr 11 czy w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1, każdy uczeń nosi identyfikator.

NOWY SĄCZ. Uczniowie i nauczyciele przestaną być anonimowi

We wszystkich szkołach w Nowym Sączu uczniowie i nauczyciele będą nosić identyfikatory. Obowiązek wprowadzony będzie od drugiego półrocza. Ma to przede wszystkim ograniczyć anonimowość młodzieży, zwłaszcza w dużych placówkach.

- Nie ukrywam, że jest to moja decyzja - powiedziała "Dziennikowi Polskiemu" wiceprezydent Bożena Jawor. - Identyfikatory można przypiąć klipsem do ubrania. Myślę, że nie będzie problemu z ich zakupem. Liczę, że zatroszczą się o to Rady Rodziców. Jeśli uczeń zgubi taką plakietkę, będzie musiał już we własnym zakresie o nią się postarać. Chciałabym, aby nosili je uczniowie oraz nauczyciele. Często jest tak, że w dużych szkołach młodzież jest anonimowa, nie zawsze też uczniowie znają wszystkich uczących. Identyfikatory wpłyną z pewnością na zlikwidowanie anonimowości i zwiększenie bezpieczeństwa w szkołach. Zdaję sobie oczywiście sprawę, że wymagać to będzie od nauczycieli kontrolowania, czy społeczność szkolna wywiązuje się z tego obowiązku. Teraz w szkołach organizowane są zebrania z rodzicami, wiec można im przekazać informacje.
Na plakietkach dla uczniów znalazłoby się jego imię i nazwisko, ewentualnie zdjęcie, klasa, logo lub pieczątka szkoły. Nauczyciele od przyszłego semestru będą nosić identyfikatory z imieniem i nazwiskiem oraz informacją, jakiego przedmiotu uczą. Plakietki mogą być w różnych kolorach.
- Dyrektorzy szkół zaakceptowali decyzję wiceprezydent Bożeny Jawor - mówi Waldemar Olszyński, dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta w Nowym Sączu. - Jest to jeszcze jeden element przyczyniający się do bezpieczeństwa naszych placówek. To dobry pomysł, bo uczeń i nauczyciel przestaje być w szkole anonimowy. Jestem przekonany, że noszenie identyfikatorów nie przyniesie nikomu ujmy. Techniczna stronę wyposażenia uczniów i nauczycieli w identyfikatory pozostawiamy dyrektorom.
Od 10 lat identyfikatory obowiązują w Zespole Szkół nr 1 w Nowym Sączu.
- Zdają one egzamin - przyznaje dyrektor, Jan Rosiek. - Przyzwyczaili się do nich zarówno uczniowie, jak i nauczyciele. Identyfikatory mają różne kolory, w zależności od typu szkoły. Każdy jest opatrzony naszym logo. Noszenie ich wiąże się z codziennym egzekwowaniem obowiązku. Zdarza się, że nie wszyscy go przestrzegają. Czasami uczeń czy nauczyciel zapomni plakietki. Wówczas może pobrać w sekretariacie zastępczą.
Od 2003 roku identyfikatory przyczepia do ubrania każdy uczeń Gimnazjum nr 11. Natomiast nie nosili ich do tej pory uczący.
- Teraz także i grono pedagogiczne będzie musiało przestrzegać tego obowiązku - mówi Jolanta Bodziony, dyrektor Gimnazjum nr 11. - Pomysł się sprawdza. Wiemy, kto wchodzi do szkoły. Uczeń nie jest anonimowy. Inną kwestią jest pilnowanie, by do naszej szkoły nie wchodziły obce osoby.
- Jeśli będzie taki obowiązek oczywiście wprowadzimy go do szkoły - uważa Maria Kruczek, dyrektor ds. wychowawczych w II LO im. Marii Konopnickiej. - Uczniowie i nauczyciele nie będą anonimowi. Wpłynie to również na wzrost bezpieczeństwa w szkole. Iga Michalec

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski