Łukasz Konstanty
Iga Świątek, liderka światowego rankingu tenisistek, osiągnęła imponujące zwycięstwo nad Anastazją Potapową, awansując do ćwierćfinału French Open. W niedzielę, w czwartej rundzie turnieju, Świątek wygrała z Rosjanką w niecałe czterdzieści minut, nie pozwalając rywalce na zdobycie ani jednego gema i ograniczając ją do tylko dziesięciu punktów w całym meczu.

Kontrowersyjna rywalka Świątek

Anastazja Potapowa znana jest nie tylko ze swoich osiągnięć sportowych, ale i z kontrowersji, które wywołała swoim zachowaniem poza kortem. Jej postawa, zwłaszcza po ataku Rosji na Ukrainę, wywołała wiele dyskusji. Potapowa pojawiła się na treningu w koszulce Spartaka Moskwa, co spotkało się z ostrzeżeniem ze strony federacji tenisowej. Jednak tenisistka nie wyciągnęła wniosków z tej sytuacji i ponownie założyła ten sam strój, tym razem bez konsekwencji ze strony władz.

Dodatkowo, w 2022 roku podczas turnieju w Cincinnati, Potapowa skrytykowała obecność kibicki z ukraińską flagą na trybunach, co doprowadziło do kontrowersyjnej decyzji sędziego o usunięciu fanki z obiektu. Takie zachowania Potapowej nie pozostają bez wpływu na jej wizerunek w świecie tenisa.

Niepodważalna przewaga Świątek

Mecz pomiędzy Igą Świątek a Anastazją Potapową był demonstracją niepodważalnej przewagi polskiej tenisistki. Już w pierwszym secie Polka zdominowała rywalkę, wygrywając go błyskawicznie 6:0. Nasza tenisistka popełniła zaledwie jeden niewymuszony błąd, oddając rywalce łącznie tylko sześć punktów. Ten wyczyn świadczy o niezwykłej formie liderki rankingu i jej skupieniu na osiągnięciu celu.

Na przełomie pierwszej i drugiej partii Świątek zdobyła osiemnaście punktów z rzędu. Potapowa nie była w stanie przełamać dominacji liderki rankingu, co tylko potęgowało jej frustrację i prowokowało kolejne błędy na korcie.

Kto kolejną rywalką Świątek?

Przerwa między setami niewiele zmieniła, w drugim secie nadal rządziła faworytka spotkania, która tym razem oddała rywalce jedynie cztery punkty (dziesięć w całym meczu) i pewnie awansowała do ćwierćfinału.

W kolejnej rundzie Świątek zmierzy się z zwyciężczynią meczu pomiędzy Marketą Vondrousovą a Olgą Danilović.