Długowieczności sprzyja zdrowy, aktywny tryb życia, racjonalna dieta, wykształcenie, dobre geny, postęp medycyny, czyste środowisko
Co decyduje o długości życia? O naszej kondycji na starość? Poglądy naukowców na ten temat zmieniają się nieustannie. Raz decydujące znaczenie w kwestii długowieczności przypisuje się stylowi życia, sposobowi odżywiania, innym razem wyłącznie genom.
Co jakiś czas pojawiają się również teorie medyczno-socjologiczne wyjaśniające zagadkę długowieczności. Naukowcy badający brytyjską arystokrację dowiedli, że tym dłużej żyły brytyjskie damy, im mniej miały dzieci i im później je urodziły. Najbardziej wiekowe okazały się bezdzietne. Podobne były wyniki badań amerykańskich, w których wykazano, że największe szanse dożycia setki mają te panie, które urodziły pierwsze dziecko po czterdziestce albo w ogóle nie rodziły.
Latem tego roku amerykańscy badacze z University of Chicago' s Center on Aging ogłosili z kolei, że największą szansę na długowieczność mają ludzie urodzeni przez młode matki. Ich zdaniem szansa na setne urodziny podwaja się w przypadku osób, których matki wydały je na świat, mając mniej niż 25 lat. Sędziwy wiek osiągały dzieci pierworodne, spędzające dzieciństwo w warunkach naturalnych, np. na farmie. Badacze dotarli do informacji na temat 200 Amerykanów urodzonych w latach 1890-1893.
Gdyby połączyć obie teorie, okazałoby się, że gwarancją osiągnięcia 100 lat jest bycie dzieckiem młodej mamy, ale jednocześnie decydowanie się na własnego potomka jak najpóźniej. Czy w ten sposób nie odbieralibyśmy naszym dzieciom szansy na długowieczność?
-Szukanie recepty nadługowieczność wygląda jak szukanie igły wstogu... igieł. Ktoś wyciąga jedną ikrzyczy, że znalazł. Wrzeczywistości recepta nadługowieczność jest splotem wielu okoliczności izależności, które nie sposób sprowadzić dojednej, prostej teorii - uważa dr nauk med. geriatra Alicja Klich-Rączka z CM UJ. - Zcałą pewnością możemy stwierdzić, że długowieczności sprzyja zdrowy, aktywny tryb życia, racjonalnadieta, wykształcenie, dobre geny, postęp medycyny, środowisko, w____którym żyjemy.
Człowiek jest podobno zaprogramowany na 140 lat. Najstarsza mieszkanka naszego globu, Jeanne Calment, zmarła w wieku 123 lat. Demografowie prognozują, że 14 proc. dziewczynek urodzonych w Polsce w 2000 r. dożyje 100 lat, ale szansę na osiągnięcie tego wieku będą miały wszystkie dziewczynki urodzone w 2063 r.!
EP