Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

II Forum Seniora. Wynalazki na srebrny wiek [ZDJĘCIA, WIDEO]

Redakcja
W auli Auditorium Maximum UJ pojawiło się blisko 500 seniorów
W auli Auditorium Maximum UJ pojawiło się blisko 500 seniorów fot. Anna Kaczmarz i Joanna Urbaniec
Nowoczesna jesień życia, czyli innowacyjne technologie dla seniorów oraz nowe sposoby leczenia

Redakcja „Dziennika Polskiego” już po raz drugi zorganizowała Forum poświęcone problematyce senioralnej. Podobnie jak przed rokiem, wydarzenie spotkało się z bardzo dużym zainteresowaniem naszych Czytelników, którzy w przeciągu kilku dni zarezerwowali wszystkie przygotowane dla nich miejsca. Łącznie w auli Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego pojawiło się blisko 500 seniorów.

Tym razem eksperci zaproszeni przez nas do udziału w konferencji przygotowali dla swoich słuchaczy wykłady poświęcone wynalazkom na złotą jesień życia. Podczas prezentacji starali się przekonać słuchaczy, że innowacyjne technologie nie są zarezerwowane wyłącznie dla najmłodszych, a dzięki nim sędziwy wiek może być jeszcze bardziej aktywny i zdrowy.

Aplikacja na smartfona

Dr n. med. Krzysztof Czarnobilski, dyrektor ds. lecznictwa krakowskiego szpitala MSWiA, zachęcał seniorów, by dbali o zdrowy oddech i korzystali z aplikacji na smartfony, informującej o stężeniu zanieczyszczeń w powietrzu. Najstarsi mieszkańcy Małopolski należą do grona tych szczególnie narażonych na szkodliwe działanie smogu.

Nie oznacza to jednak wcale, że dla zdrowia powinni zamknąć się w domach. Pomocne w ochronie przed pyłami zawieszonymi w powietrzu mogę być np. specjalne maseczki. Trzeba jednak pamiętać, że nie sprawdzą się one w przypadku wszystkich seniorów, ze względu na to, że znacznie utrudniają oddychanie.

Dlaczego smog jest szczególnie szkodliwy dla seniorów i jak powinni się przed nim chronić?

Tym, którym dokuczają przewlekłe choroby dróg oddechowych lek. med. Lucyna Cichoń-Szyperko z małopolskiego oddziału NFZ polecała skorzystanie z subterraneoterapii, czyli niestandardowego leczenia i rehabilitacji, które odbywa się pod ziemią. Od 2012 roku tego rodzaju zabiegi są finansowane przez fundusz i prowadzone w kopalniach soli w Wieliczce i Bochni.

- W obecnych czasach nie ma właściwie dnia, kiedy nie słyszymy o przeprowadzeniu jakiegoś nowego zabiegu czy operacji. Wszyscy czekamy na innowacyjne rozwiązania, na nowe leki. Czasem to jednak powrót do sposobów leczenia stosowanych w przeszłości pozwala osiągnąć spektakularne efekty i właśnie subterraneoterapia jest tego przykładem - mówiła dr Cichoń-Szyperko, podkreślając, że stosowano ją już w XIX wieku.

Terapie na wagę życia

O metodach, które do arsenału lekarzy dołączyły dopiero w ostatnich kilku dekadach, mówił prof. dr hab. med. Jerzy Sadowski. Wybitny krakowski kardiochirurg przybliżył seniorom postęp medycyny w zakresie leczenia wad zastawkowych serca. Dzięki nowym rozwiązaniom medycy odpowiedzialni za ich korygowanie mają dziś do dyspozycji szereg mniej inwazyjnych rozwiązań. Zastawki naprawiają i wymieniają na nowe już nie tylko podczas rozległych operacji, wymagających rozcięcia całej klatki piersiowej, ale także np. za pomocą cewników, wprowadzonych do organizmu pacjenta przy pomocy niewielkich dziur. Taki sposób pozwala poddać terapii także sędziwych chorych, którzy nie mieliby szansy przeżyć tradycyjnego zabiegu.

Prof. dr hab. Andrzej Klimek polecał nestorom korzystanie z urządzeń posiadających funkcję monitorowania pracy serca, pomocnych w doborze odpowiedniego dla seniorów wysiłku fizycznego. Specjalne „zegarki” oprócz godziny pokazują także rytm serca. Niektóre można zaprogramować nawet w taki sposób, by ostrzegały, kiedy tętno przekroczy wyznaczony poziom. - Zachęcam do wysiłku o charakterze tlenowym, o małej, umiarkowanej częstotliwości, które trwają długo, są przyjemne i uaktywniają we właściwy sposób układ oddechowy i układ krążenia - mówił prof. Klimek. Wskazywał, że do tego rodzaju aktywności należy bieganie, jazda na rowerze, pływanie czy spacerowanie.

Na intelekt sen

Głos w dyskusji o złotej jesieni życia zabrał też prof. dr hab. Tadeusz Marek. W swej prezentacji wyjaśniał on seniorom, jakie zjawiska w trakcie starzenia zachodzą w mózgu - najbardziej skomplikowanym z wynalazków wszechświata.

- Do 60. roku życia jesteśmy w stanie bardzo wiele się nauczyć, jesteśmy sprawni, potem jest już trochę gorzej. Jednym z pierwszych objawów starzenia się mózgu są zaburzenia pamięci, charakterystyczne także dla choroby Alzheimera - mówił prof. Marek. Żeby jak najdłużej zachować intelektualną formę, profesor zalecał seniorom regularny i długi sen. To właśnie podczas niego dochodzi bowiem do czyszczenia i regeneracji naszego wewnętrznego systemu operacyjnego. - Wszystkim moim przyjaciołom mówię: spać tyle, ile potrzebujecie. Nie zarywać nocy. Od tego zależy 20-30 procent naszego zdrowego starzenia się i zmniejszenia ryzyka choroby Alzheimera - podkreślał prof. Marek.

Głos ma Grupa Poetica

Obrady Forum zakończył występ seniorów z Grupy Poetica działającej w Klubie Dukat Ośrodka Kultury Kraków Nowa Huta. Niezwykły zespół teatralnych artystów to fenomen w skali Krakowa. Seniorzy współpracują ze sobą już od dekady, raz w tygodniu spotykają się na próbach i kilka razy w roku przygotowują premierowe występy.

W repertuarze mają utwory dla dorosłych i dzieci. Szerzą wysoką kulturę, ale potrafią także rozbawić publiczność dowcipnymi skeczami i gagami wprost z kabaretu. Specjalnie na Forum Seniora artyści przygotowali cztery utwory inspirowane mitologią, twórczością Jana Brzechwy oraz Violetty Villas.

****

Forum Seniora to już stały element działań redakcji „Dziennika Polskiego” na rzecz poprawy jakości życia emerytów w Małopolsce. Przed rokiem zaprosiliśmy seniorów do dyskusji o sposobach na aktywny i zdrowy srebrny wiek.

Tematykę senioralną regularnie podejmujemy też na naszych łamach. Informujemy o inicjatywach na rzecz seniorów i problemach, z którymi muszą się mierzyć, staramy się pomóc w ich rozwiązywaniu.

Z okazji II Forum Seniora przygotowaliśmy specjalny dodatek redakcyjny. Pokazaliśmy w nim, jak zmieniała się średnia długość życia człowieka. W październiku będziemy współorganizatorem pierwszych w Krakowie Targów Seniora.

II Forum Seniora. Wynalazki na srebrny wiek [ZDJĘCIA, WIDEO]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski