Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

III Forum Seniora "Dziennika Polskiego". Recepty na zdrowe życie najstarszych Małopolan

Iwona Krzywda
Iwona Krzywda
W III Forum Seniora wzięło udział kilkaset osób
W III Forum Seniora wzięło udział kilkaset osób Andrzej Banaś
O sposobach na długą jesień życia bez chorób i najnowszych osiągnięciach medycyny dyskutowano podczas III Forum Seniora „Dziennika Polskiego”.

Dedykowane nestorom Forum Seniora po raz kolejny zorganizował „Dziennik Polski”. W tym roku specjalne spotkanie dla najstarszych mieszkańców naszego regionu, zostało poświęcone zdrowej jesieni życia oraz najnowszym technikom i metodom leczenia.

– Kiedy 40 lat temu zaczynałem swoją pracę zawodową, w przypadku 60-letniego pacjenta przed dużym zabiegiem chirurgicznym zastanawialiśmy się, czy w ogóle operować, bo ryzyko z tym związane było ogromne.

Dziś na szczęście jest już inaczej. Średnia wieku rośnie i największym wyzwaniem jest zadbanie, by jakość życia po 50., 60. urodzinach była wysoka – mówił prof. dr hab. med. Wojciech Nowak, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, witając gości zgromadzonych w Auditorium Maximum UJ.

Obrady Forum Seniora tradycyjnie otworzył wicemarszałek województwa małopolskiego Wojciech Kozak. W swojej prezentacji podkreślał, że nasz region starzeje się w szybkim tempie, a polityka senioralna to jedno z głównych wyzwań dla samorządu województwa. Gościom Forum Seniora marszałek Kozak przedstawił m.in. szczegóły programu tzw. Tele-Aniołów.

To inicjatywa skierowana do 10 tys. najstarszych chorych z naszego regionu pozbawionych wsparcia ze strony rodziny. Każdy z nich zostanie objęty zdalną opieką medyczną i otrzyma specjalną opaskę na rękę, dzięki której w łatwy sposób skontaktuje się ze specjalistami czuwającymi nad jego bezpieczeństwem i samopoczuciem.

Prof. dr hab. med. Piotr Podolec, kierownik Oddziału Klinicznego Chorób Serca i Naczyń w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II wygłosił wykład pn. „Jak zadbać o nasze serca”. Schorzenia układu krążenia są główną przyczyną zgonów w Polsce, a najlepszym sposobem walki z nimi jest skuteczne zapobieganie zachorowaniom.

– Samo leczenie statystycznie wydłuża życie o 37 proc., tymczasem redukcja różnych czynników ryzyka odpowiada za wydłużenie życia aż w 54 proc. – mówił prof. Podolec. Uczestnikom Forum Seniora przedstawił on specjalne „Abecadło” profilaktyki. Jak wskazywał, dla uniknięcia chorób serca kluczowe znaczenia ma m.in. unikanie używek, utrzymywanie prawidłowej wagi ciała, odpowiednia dieta, kontrola poziomu ciśnienia oraz codzienna aktywność fizyczna.

O niezwykle groźnych udarach mózgu w swoim wystąpieniu mówił dr n. med. Marcin Wnuk, specjalista z Oddziału Klinicznego Neurologii w krakowskim Szpitalu Uniwersyteckim. Ze statystyk wynika, że udar co osiem minut dotyka jednego Polaka, a ryzyko zachorowania rośnie z wiekiem.

– Często zdarza się, że pacjenci czekają aż niepokojące objawy, które u nich wystąpiły, same przejdą albo zamiast wezwać pogotowie próbują umówić wizytę u lekarza rodzinnego czy neurologa. Tymczasem im później chory dotrze do szpitala, tym większa strata mózgu. Szacuje się, że w ciągu każdej minuty dochodzi do nieodwracalnego uszkodzenia 2 mln komórek nerwowych – tłumaczył dr Wnuk. Zainteresowanym seniorom przybliżył sposoby rozpoznania udaru, jego rodzaje oraz metody terapii z jakich korzystają neurolodzy.

O najnowszej broni w arsenale ortopedów mówił z kolei dr n. med. Paweł Skowronek z Oddziału Chirurgii Orto­pedyczno-Urazowej krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. S. Żeromskiego. Jak wskazywał, dolegliwości bólowe narządu ruchu należą do najczęstszych przyczyn wizyt pacjentów w gabinetach lekarzy.

Medycy z roku na rok zyskują jednak kolejne możliwości udzielenia takim chorym skutecznej pomocy. Intensywnie rozwijają się m.in. mało­inwazyjne zabiegi artro­skopii, wykonywane przez niewielkie nacięcia, które pozwalają na szybki powrót do sprawności, a wszczepiane przez ortopedów protezy uszkodzonych stawów, są coraz bardziej trwałe.

Lek. med. Agata Mamak z Oddziału Rehabilitacji w krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. J. Dietla tłumaczyła seniorom, jak istotną rolę w procesie leczenia odgrywa rehabilitacja i regularna aktywność fizyczna. – Mówi się, że ruchem można zastąpić niemal każdy lek, ale ruchu nie można zastąpić żadnym lekiem – wskazywała dr Mamak, zachęcając nestorów do codziennych spacerów, wizyt na basenie, uprawnia jogi czy nordic walkingu. O rehabilitacji w swoim wystąpieniu opowiadała także Barbara Dolata, naczelnik wydziału świadczeń opieki zdrowotnej w małopolskim NFZ, która przybliżyła nestorom zasady i możliwości skorzystania z tego rodzaju pomocy w publicznych placówkach.

Forum Seniora po raz kolejny spotkało się z dużym zainteresowaniem naszych czytelników. W Auditorium Maximum UJ pojawiło się kilkaset osób. – Takie wydarzenie to świetna okazja, żeby dowiedzieć się czegoś nowego i spotkać z osobami w podobnym wieku – relacjonowała Pani Barbara, jedna z uczestniczek.

ZOBACZ KONIECZNIE:

WIDEO: Poważny program

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski