Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ikony popkultury na nowej wystawie w przestrzeni Muzeum AK

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
GLOD wykorzystuje zarówno globalne jak i lokalne motywy popkultury poznane w dzieciństwie spędzonym w krakowskich blokowiskach.
GLOD wykorzystuje zarówno globalne jak i lokalne motywy popkultury poznane w dzieciństwie spędzonym w krakowskich blokowiskach. Anna Kaczmarz / Polska Press
Różowa Pantera, Bolek i Lolek, Myszka Mickey i wiele innych postaci znanych z popkultury odnajdą widzowie w pracach GLODa, austriackiego artysty o polskich korzeniach, która odbywa się w Muzeum AK od 25 do 27 listopada.

Produkcja Izery. Podpisano umowę z chińską firmą Geely

od 16 lat

Urodzony w Krakowie wiedeński artysta GLOD wraca do miasta swych narodzin, by zaprezentować swoją twórczość, zabrać głos wobec bieżącej sytuacji politycznej i wyrazić szacunek dla postawy polskiego społeczeństwa, które udzieliło wielkiego wsparcia Ukrainie podczas trwającej wojny za wschodnią granicą. Główną osią wydarzenia będzie premiera nowego obrazu GLODA. „Neighbours” („Sąsiedzi”) stanowi komentarz artysty do bieżącej sytuacji politycznej w regionie wykorzystujący znane motywy popkulturowe.

- Byłem i jestem pod wielkim wrażeniem pomocy jakiej Polacy udzielają Ukraińcom w czasie tej wojny. Ta postawa skłoniła mnie do stworzenia dwóch nowych prac, które będą miały swoją premierę podczas wystawy w Polsce. – mówi GLOD – Będzie to mój osobisty komentarz do ostatnich wydarzeń, które wstrząsnęły całym cywilizowanym światem. Uważam, że to ważne aby pokazać jak mocno wspieracie Ukrainę w walce o niepodległość i pokój.

„Artysta nowej kultury nowoczesnej”, jak określa siebie GLOD, wypracował przez lata własne, dynamiczne brzmienie czerpiąc z inspiracji jakie oferuje grafika, typografia, Pop Art, Street Art oraz graffiti.

Głównym tematem prac GLODa jest aspekt pieniądza i sztuki jako produktów konsumpcyjnych, które pokazują dzisiejszy porządek ekonomiczny i społeczny. Krytyka konsumpcji w ujęciu GLODa ma być zabawna, ironiczna, a czasem mroczna i sarkastyczna. Różowa Pantera stoi zakłopotana przed ścianą banknotów dolarowych, kobieta całuje zarys sylwetki mężczyzny, którego ciało składa się wyłącznie z banknotów dolarowych. Jego dowcipny Dollar Bear zyskał uznanie między innymi kuratorów prestiżowej Saatchi Art.

GLOD wykorzystuje zarówno globalne jak i lokalne motywy popkultury poznane w dzieciństwie spędzonym w krakowskich blokowiskach. W jego dziełach przewija się zatem Różowa Pantera, Kaczor Donald, Królik Bugs a nawet Bolek i Lolek. Te motywy GLOD wykorzystał zabierając głos również w sprawach trudniejszych. Wystawy w Warszawie i Krakowie staną się pretekstem do podkreślenia postawy społeczeństwa polskiego, które wykazało niezwykły hart ducha udzielając niezwykłego wsparcia narodowi ukraińskiemu zaatakowanemu przez Rosję.

Wystawę można oglądać w Krakowie (Muzeum AK, ul. Wita Stwosza 12) tylko trzy dni.

  • piątek 25 listopada, 19.00. – 21.00
  • sobota 26 listopada, 10.00 – 17.00
  • niedziela 27 listopada, 10.00 – 15.00

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Ikony popkultury na nowej wystawie w przestrzeni Muzeum AK - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski