reklama

Ile pieniędzy wypłaca ZUS za śmierć najbliższego członka rodziny? Zobacz aktualne stawki z całej Polski (05.12.2019)

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Zaktualizowano 
Renta rodzinna, po zmarłym członku rodziny, może przysługiwać dzieciom, małżonkom, wnukom, rodzeństwu a nawet rodzicom. Najwyższa w Polsce sięga prawie 14 tys. zł brutto, a najniższa prawie 4,6 tys. zł (brutto). Na 39 oddziałów ZUS, białostocki mieści się w górnej strefie stawek.

Tyle pieniędzy wypłaca ZUS za śmierć najbliższego członka rodziny. Sprawdź stawki w poszczególnych miastach (25.11.2019)

Po śmierci bliskiej osoby musimy pamiętać o tym, by nie przepadły świadczenia po zmarłym.Oczywiście, trzeba spełnić szereg warunków, ale świadczenie może zastąpić wypłacane - dotychczas - niższe własne lub może je otrzymać członek rodziny, który do tej pory z ZUS nic nie pobierał.

Stawki poznasz w naszej galerii:

- Wysokość renty rodzinnej zależy od stażu pracy i wynagrodzenia oraz od wysokości składek jakie były odprowadzane za zmarłego . Najniższa renta na Podlasiu wynosi 1 100 zł, a najwyższa jaką wypłaca Oddział ZUS w Białymstoku to 8 905,69 zł zł. W Polsce, najwyższe świadczenia wypłaca Gorzów Wielkopolski. Jeśli do renty rodzinnej uprawnionych jest więcej osób, jest ona dzielona na równe części dla każdej z nich - informuje Katarzyna Krupicka, regiuonalna rzecznik prasowa podlaskiego ZUS i dodaje: - Dla jednej osoby wysokość renty rodzinnej wynosi 85 proc. świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu, dla dwóch - 90 proc., a dla trzech i więcej uprawnionych - 95 proc. świadczenia zmarłego.

Do renty rodzinnej mają prawo:

1. Dzieci własne, dzieci drugiego małżonka oraz dzieci przysposobione:

  • do ukończenia 16 lat;
  • jeśli się uczą – do ukończenia 25 lat (jeżeli dziecko ukończyło 25 lat na ostatnim roku studiów w szkole wyższej, prawo do renty przedłużamy do zakończenia tego roku studiów);
  • bez względu na wiek, jeżeli stały się całkowicie niezdolne do pracy przed ukończeniem 16 lat lub w przypadku kontynuowania nauki w szkole przed ukończeniem 25 lat.

2. Wnuki i rodzeństwo – przyjęte co najmniej na rok przed śmiercią na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności.

3. Inne dzieci – przyjęte co najmniej na rok przed śmiercią na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności, z wyjątkiem dzieci które były wychowywane i utrzymywane w ramach rodziny zastępczej lub rodzinnego domu dziecka.

4. Małżonek (wdowa lub wdowiec), który do dnia śmierci pozostawał we wspólności małżeńskiej, jeżeli:

  • w chwili śmierci małżonka miał skończone 50 lat lub był niezdolny do pracy; albo
  • wychowuje co najmniej jedno z dzieci, wnuków lub rodzeństwa uprawnionych do renty rodzinnej po zmarłym współmałżonku, które nie ukończyło 16 lat, a jeśli uczy się w szkole – 18 lat;
  • sprawuje pieczę nad dzieckiem całkowicie niezdolnym do pracy i do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolnym do pracy, uprawnionym do renty rodzinnej;
  • ukończył 50 lat lub stał się niezdolny do pracy już po śmierci współmałżonka, lecz nie później niż 5 lat od jego śmierci albo od zaprzestania wychowywania dzieci.

Wdowa/wdowiec, którzy nie spełniają tych warunków i nie mają źródła utrzymania, też mają prawo do renty rodzinnej:
ale tylko przez rok od śmierci współmałżonka
lub w czasie uczestnictwa w zorganizowanym szkoleniu, które kwalifikuje do wykonywania pracy zarobkowej - tylko przez 2 lata od śmierci współmałżonka.

Małżonka lub małżonek rozwiedziony albo wdowa lub wdowiec, którzy w chwili śmierci współmałżonka nie pozostawali z nim we wspólności małżeńskiej, mają prawo do renty rodzinnej, jeżeli (poza spełnieniem warunków ogólnych) mieli w dniu śmierci współmałżonka prawo do alimentów (wyrok lub ugoda sądowa).

Prawo do renty ma także małżonka rozwiedziona lub pozostająca w separacji, jeśli udowodni, że bezpośrednio przed śmiercią współmałżonka otrzymywała od niego alimenty na pdst. porozumienia między rozwiedzionymi/separowanymi (nie dotyczy to mężczyzny).

5. Rodzice, jeżeli:

  • spełniają warunki takie jak dla wdowy/ wdowca (odnośnie wieku, wychowywania dzieci lub niezdolności do pracy);
  • zmarły ubezpieczony (emeryt lub rencista) bezpośrednio przed śmiercią przyczyniał się do ich utrzymania.

Zobacz też:

Ile kosztuje pogrzeb w Podlaskiem? Cennik usług kościelnych ...

Aby uzyskać prawo do świadczenia, należy złożyć wniosek, osobiście w placówkach ZUS lub przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS.

- Jeśli osoba pobierająca rentę, osiąga przychód, który podlega obowiązkowi ubezpieczenia społecznego, świadczenie może zostać zawieszone lub zmniejszone. Gdy przychód przekroczy 130 proc. średniej miesięcznej pensji, renta zostanie zawieszona. Jeżeli zaś przychód przekroczy 70 proc. przeciętnej pensji, ale nie 130 proc., renta zostanie zmniejszona o kwotę przekroczenia, nie więcej jednak niż o kwotę maksymalnego zmniejszenia - wyjaśnia Katarzyna Krupicka.

Teraz oglądasz: Waszym zdaniem. Na co wydajecie pieniądze?

Wideo

Materiał oryginalny: Ile pieniędzy wypłaca ZUS za śmierć najbliższego członka rodziny? Zobacz aktualne stawki z całej Polski (05.12.2019) - Kurier Poranny

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 103

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
26 listopada, 11:44, Gość:

Zdecydowanie za M A Ł O.

1600 ZŁ DODATKOWO ZAPŁACIĆ TRZEBA (z własnej kieszeni) BYŁO ZA WŁOŻENIE URNY DO GROBU W INNYM MIEŚCIE. 😠 😠

Pomnik, pochówek to około 10000 zł.

ZUS daje 4000 zł.

Wkurzająca sprawa nie dość, że żałoba to jeszcze perypetie finansowe.

A to nam Tusek obniżył zasiłek pogrzebowy

G
Gość

Moja renta po mężu zmarły w wieku 52 lat, po 30 latach pracy, wynosi ok. 1100, zł. W dodatku mi ją obniżają, bo tak dużo zarabiam jako sekretarka w wiejskiej szkole... Państwo (bez)prawa i (nie) sprawiedliwości. A Ten, Którego Imienia Się Nie Wymawia, bierze emerytury po ad 6 tysięcy, mimo, że ma dochody z tytułu przywództwa partii i zasiadania w ławach poselskich... Żenada.

D
Dajana
16 listopada, 22:08, Gość:

4600 najnizsza renta rodzinna po zmarlym malzonku? To dlaczego ja dostaje 2600?

Ja z dziećmi dostaje 1300zl do ręki

G
Gość
19 listopada, 13:24, Kolaa:

Połowę tej sumy zabrał bezprawnie tusk

Kiedy i gdzie🤣🤣🤣🤣🤣🤣

G
Gość

Zdecydowanie za M A Ł O.

1600 ZŁ DODATKOWO ZAPŁACIĆ TRZEBA (z własnej kieszeni) BYŁO ZA WŁOŻENIE URNY DO GROBU W INNYM MIEŚCIE. 😠 😠

Pomnik, pochówek to około 10000 zł.

ZUS daje 4000 zł.

Wkurzająca sprawa nie dość, że żałoba to jeszcze perypetie finansowe.

d
designer
25 listopada, 09:28, designer:

Polacy jak zwykle żreją się między sobą i nadaja na państwo jakie to ono jest złe. A ja się pytam dlaczego te wszystkie trumny są takie br[orbaźliwe]e? To jest design z lat 60. ubiegłego wieku. Zero polotu. Tylko siąść i płakać.

zdaniem moderatora słowo b-r-z-y-d-k-i-e jest słowem obraźliwym? Puknijcie się w głowy z tą poprawnością. Bo niby dlaczego? Że zawiera kombinację liter która brzmi z-y-d-k-i ? Paranoja i i tragikomedia współczesnego świata.

d
designer

Polacy jak zwykle żreją się między sobą i nadaja na państwo jakie to ono jest złe. A ja się pytam dlaczego te wszystkie trumny są takie br[orbaźliwe]e? To jest design z lat 60. ubiegłego wieku. Zero polotu. Tylko siąść i płakać.

K
Kolaa

Połowę tej sumy zabrał bezprawnie tusk

G
Gość
25 października, 21:30, Gosc:

W 2003 zmarl w wieku 30 lat ( silny zawal) ojciec naszych 2 dzieci. Staralam sie o rete i nic - odmowa . A dzieci trzeba bylo wychowac .Gdzie tu sprawiedliwość.

26 października, 15:37, Iza:

Ja mam ta sama sytuację moj zmarł 10.5miesiaca temu i tez nie dostalam dla dzieci bo pijaka trzeba dac

26 października, 17:31, Gość:

Kartonowe państwo, człowieka spragnionego trzeba napoić i ma pierwszeństwo w kolejce!. Ktoś dostaje 5k a nawet 10k.

27 października, 6:57, Anne:

Od trzech lat walczę o rentę po zmarłym ojcu mojego dziecka. Nie poddam się, kolejna apelacja już jest złożona w sądzie. Trzeba czasu, cierpliwości i uporu, by wygrać z tymi złodziejami

27 października, 12:06, Gość:

Czy ojciec dziecka pracował w chwili śmieci, albo był gdzieś ubezpieczony?

27 października, 21:08, Gość:

Mój mąż zmrł rok temu ,zostały mi na utrzymaniu dwoje dzieci.Renty też nie mają.I niech nikt nie pisze takich głupot że do roboty.Ja pracuję 500 na jedno dziecko i co zero rodzinnego zero dodatku jako samotna matka ,bo 2000to już za duży dochód niech się wezmą za patologie a nie na nas psy wieszają

28 października, 8:47, Gość:

Pewnie nie miał wypracowane okresu do renty, bo za krótko pracował.

29 października, 7:44, Gość:

A pijak nałogowy mimo że nie ma wypracowanych lat rentę socjalna pobiera i to jest sprawiedliwe .....mój były mój od 24 lat pobiera taka rentę pije na umor....dodatkowo dostaje węgiel i od czasu do czasu jakieś dodatki .....a mój wnuczek po śmierci swojego ojca niestety nie dostaje nic bo ojciec zmarł młodo i za krótko pracował .....to jest zenada

17 listopada, 20:43, Gość:

To nie jest renta, tylko zasiłek stały Mops, bo ma pewnie grupę inwalidzka z powodu alkoholizmu.

Trzeba iść do mops po pomoc nawet, gdy się pracuje. Nawet przekraczającimit można dostać zasiłek celowy specjalny celowy, starać się o dodatek mieszkaniowy czy na dozywianie. Teraz takie czasy, że nie ma co się wstydzić.

G
Gość
5 listopada, 19:11, Gość:

Dale glosujcie na tych z Ukladu Okraglego Stolu to bedzie jeszcze bardziej kolorowo. ZUS brak slow, ten moloch dawno powinien zostac zlikwidowany.

7 listopada, 8:34, Gość:

A gdzie są pieniądze co umarł a całe życie oszczędzał na emeryturę i niewziol a i jednej wypłaty - i co ZUS - premie dla pracowników. I budować molochy !!!!!!

Dostają matki 4 plus ich emerytury i żony rentę rodzinna.

G
Gość
25 października, 21:30, Gosc:

W 2003 zmarl w wieku 30 lat ( silny zawal) ojciec naszych 2 dzieci. Staralam sie o rete i nic - odmowa . A dzieci trzeba bylo wychowac .Gdzie tu sprawiedliwość.

26 października, 15:37, Iza:

Ja mam ta sama sytuację moj zmarł 10.5miesiaca temu i tez nie dostalam dla dzieci bo pijaka trzeba dac

26 października, 17:31, Gość:

Kartonowe państwo, człowieka spragnionego trzeba napoić i ma pierwszeństwo w kolejce!. Ktoś dostaje 5k a nawet 10k.

27 października, 6:57, Anne:

Od trzech lat walczę o rentę po zmarłym ojcu mojego dziecka. Nie poddam się, kolejna apelacja już jest złożona w sądzie. Trzeba czasu, cierpliwości i uporu, by wygrać z tymi złodziejami

27 października, 12:06, Gość:

Czy ojciec dziecka pracował w chwili śmieci, albo był gdzieś ubezpieczony?

27 października, 21:08, Gość:

Mój mąż zmrł rok temu ,zostały mi na utrzymaniu dwoje dzieci.Renty też nie mają.I niech nikt nie pisze takich głupot że do roboty.Ja pracuję 500 na jedno dziecko i co zero rodzinnego zero dodatku jako samotna matka ,bo 2000to już za duży dochód niech się wezmą za patologie a nie na nas psy wieszają

28 października, 8:47, Gość:

Pewnie nie miał wypracowane okresu do renty, bo za krótko pracował.

29 października, 7:44, Gość:

A pijak nałogowy mimo że nie ma wypracowanych lat rentę socjalna pobiera i to jest sprawiedliwe .....mój były mój od 24 lat pobiera taka rentę pije na umor....dodatkowo dostaje węgiel i od czasu do czasu jakieś dodatki .....a mój wnuczek po śmierci swojego ojca niestety nie dostaje nic bo ojciec zmarł młodo i za krótko pracował .....to jest zenada

To nie jest renta, tylko zasiłek stały Mops, bo ma pewnie grupę inwalidzka z powodu alkoholizmu.

G
Gość

4600??? Mąż przepracował 36 lat moja renta 85% 1750

Zwykły Kowalski na oczy nie widzi takich pieniędzy więc proszę nie podburzajcie ludzi

i
iditienachuj!

polska to chory kraj, zeby firmy pogrzebowe tyle kasy braly za dziure w ziemi i skrzynke?

G
Gość

Ty czeba mobilizaci i roz[wulgaryzm] ten [wulgaryzm]ony zlodziejczy zondy

G
Gość

4600 najnizsza renta rodzinna po zmarlym malzonku? To dlaczego ja dostaje 2600?

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3