Matematyczno-przyrodnicza część egzaminu gimnazjalnego w drugim terminie nie sprawiła uczniom problemu
Matematyczno-przyrodniczą część egzaminu zdawało około 1300 gimnazjalistów z całego kraju, którzy z przyczyn zdrowotnych lub losowych nie mogli tego zrobić w terminie majowym. W Małopolsce było około 40 takich uczniów.
Wczorajsze zadania z matematyki, biologii, chemii i geografii nie były połączone wspólnym motywem, jak miało to miejsce w pierwszym terminie egzaminu (wówczas arkusz pytań zatytułowano: "Poznaj zainteresowania rówieśników"). Należało m.in. obliczyć liczbę sosen i topoli w szkółce leśnej, liczbę metrów bieżących siatki potrzebnej do ogrodzenia szkółki hodowli drzew oraz wskazać dzień, w którym sosna rosnąca w Słowińskim Parku Narodowym rzuca najkrótszy cień w słoneczne południe. Uczniowie obliczali też pole powierzchni alei parkowej, objętość domku dla ptaków, wysokość punktu widokowego na wzgórzu oraz liczbę zębów u dorosłego kreta, określali elementy niepotrzebne w gospodarstwie ekologicznym i wyjaśniali, dlaczego żelazne słupki w parku szybko rdzewieją.
- Zadania nie były trudniejsze niż te z maja. Polecenia z dziedziny geografii były naprawdę proste, trochę więcej problemów sprawiły natomiast obliczenia matematyczne - mówi Ewa Kaniewska, wicedyrektor i nauczyciel geografii w Gimnazjum nr 9 w Krakowie.
Wyniki obu części egzaminu (matematyczno-przyrodniczej oraz humanistycznej, która została przeprowadzona w ubiegły poniedziałek) mają być przesłane do szkół na początku przyszłego tygodnia, a najpóźniej 26 sierpnia uczniowie otrzymają świadectwa ukończenia gimnazjum. Na ich podstawie będą rekrutowani do szkół średnich; wszystkie licea i technika powinny mieć zarezerwowaną pulę miejsc dla kandydatów piszących sprawdzian w drugim terminie.
(MWK)
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?