Jak co roku sporo chętnych było do olkuskiego „Mechanika” Fot. Jacek Sypień
POWIAT OLKUSKI
Jeśli weźmie się pod uwagę ilość złożonych podań w stosunku do ilości miejsc w pierwszych klasach, jakimi dysponowała dana szkoła, spośród olkuskich „ogólniaków” największym zainteresowaniem uczniów cieszyło się II LO, gdzie na 128 miejsc było 443 chętnych (3,4 na jedno miejsce). Ale tylko 122 kandydatów zaznaczyło w formularzu, że traktują II LO, jako szkołę tzw. pierwszego wyboru. Pozostałych 321 uczniów wybrało tę szkołę, jako „rezerwową”, gdyż docelowo planowało dostać się do innej placówki. Od kilku lat do szkół średnich prowadzona jest rekrutacja elektroniczna. Uczniowie poprzez Internet wybierają trzy szkoły, w których chcą kontynuować naukę, a spośród nich jedną, jako szkołę preferowaną.
Od dwóch lat olkuski ZDZ próbuje otworzyć technikum lotnicze. Na razie bez efektu.
Sporo, bo aż 3,2 osoby na jedno miejsce było w olkuskim III LO. Szkoła prowadziła nabór do dwóch klas, czyli łącznie mogła przyjąć 64 uczniów. Podania złożyło 207 uczniów, ale tylko 38 wskazało „trójkę”, jako szkołę pierwszej preferencji.
Do olkuskiego IV LO napłynęło łącznie 514 podań, na 194 miejsca w pierwszych klasach, jakimi dysponowała szkoła (2,6 na miejsce). Aż 267 uczniów wskazało „Baczyńskiego”, jako szkołę pierwszego wyboru. Największym zainteresowaniem cieszyła się klasa 1 d, gdzie na 32 miejsca było aż 263 chętnych! Jest to klasa geograficzno - językowa z elementami edukacji europejskiej.
Z kolei do olkuskiego I LO napłynęło 390 podań na 160 miejsc w pierwszych klasach (2, 4 na miejsce). Sporo, bo aż 153 kandydatów wskazało „Kazimierza”, jako szkołę pierwszej preferencji. Największym zainteresowaniem uczniów cieszyła się klasa 1 b, gdzie na 32 miejsca było 204 chętnych. W tym roku po raz pierwszy od wielu lat, w I LO nie ma klasy humanistycznej. Uczniowie, którzy od września rozpoczną naukę w 1 „b”, będą się uczyli w klasie matematyczno – geograficznej. Nieco mniejsze zainteresowanie było nauką w ogólniakach poza Olkuszem. Do „mundurowego” liceum w Kluczach było 68 podań na 32 miejsca (2,1 na miejsce). Jako szkołę pierwszego wyboru wskazało ją 38 uczniów. Z kolei do LO w Wolbromiu napłynęło łącznie 151 podań (85 pierwszego wyboru), czyli 1,6 ucznia na miejsce.
Spośród olkuskich techników największym zainteresowaniem cieszył się „Ekonomik”, gdzie napłynęły łącznie 183 podania na 64 miejsca (2,8 na miejsce). Z tej grupy tylko 56 uczniów wskazało „Ekonomik”, jako szkołę pierwszego wyboru. Najwięcej, bo aż 124 chętnych było do klasy technikum obsługi turystycznej.
Do techników olkuskiej „Budowlanki” było łącznie 246 chętnych na 96 miejsc (2,6 na miejsce). Z tej grupy 89 uczniów wskazało tę szkołę, jako preferencyjną. Tutaj największą popularnością cieszyła się klasa technikum hotelarstwa, gdzie napłynęło 119 podań.
Z kolei do olkuskiego „Mechanika” na 256 miejsc było 433 chętnych (1,7 na miejsce). Aż 236 uczniów wskazało Zespół Szkół nr, 1 jako szkołę pierwszego wyboru. Najwięcej, bo aż 146 podań było do klasy kształcącej techników mechatroników, niewiele mniej, bo 121 do technikum pojazdów samochodowych, a 119 do technikum geodezyjnego. Ten stosunkowo nowy profil nauczania cieszy się coraz większym zainteresowaniem.
Jednak nie wszystkie nowości się sprawdzają. Od dwóch lat olkuski oddział Zakładu Doskonalenia Zawodowego nie jest w stanie uruchomić Technikum Lotniczego, które ma kształcić techników eksploatacji portów i terminali lotniczych. W tym roku do tej szkoły było tylko dwóch chętnych.
Spoza techników działających poza Olkuszem, jak co roku sporym zainteresowaniem cieszyło się technikum elektroniczne w Kluczach, gdzie było 51 chętnych na 32 miejsca (1,6 na miejsce). Z tej grupy 21 uczniów wskazało „elektronik”, jako szkołę pierwszego wyboru.
Z kolei 75 uczniów (33 pierwszego wyboru) starało się o przyjęcie do 32 osobowej klasy technikum w Wolbromiu. Prowadzono nabór na specjalności; technik agrobiznesu, elektryk, informatyk oraz technik obsługi turystycznej. Do techników w bukowieńskiej Skałce napłynęło łącznie 66 podań na 32 miejsca. Spośród wszystkich kandydatów 32 wskazało tę szkołę, jako preferencyjną. Najwięcej podań było do klas kształcącej techników obsługi usług gastronomicznych.
Zespół Szkół w Trzyciążu prowadził nabór do klasy kształcącej techników usług fryzjerskich lub techników hotelarstwa, informatyków, mechaników lub techników żywienia i gospodarstwa domowego. Łącznie na 32 miejsca napłynęło 26 podań, w tym tylko 10 osób wskazało tę szkołę, jako preferencyjną. Zbyt mało, aby utworzyć pierwszą klasę.
(SYP)
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?