reklama

Im mniej paracetamolu, tym zdrowiej

RedakcjaZaktualizowano 
Obniżenie maksymalnej dawki paracetamolu w preparatach dostępnych bez recepty - to pomysł amerykańskiego Federalnego Urzędu ds. Żywności i Leków na to, jak zredukować liczbę zatruć tym lekiem. - Warto również zmniejszyć wielkość dostępnych opakowań - dodają polscy specjaliści.

FARMACJA. Obniżenie maksymalnej dawki leku w preparatach i mniejsze opakowania receptą na liczbę zatruć?

Paracetamol to jeden z najpopularniejszych leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. W Polsce zarejestrowanych jest ponad 50 preparatów zawierających ten związek. Część z nich dostępna jest bez recepty, jak m.in. codipar, panadol, apap, gripex, coldrex.
- Niestety, zdarza się, że pacjenci zażywają kilka preparatów o różnej nazwie handlowej jednocześnie, nie zwracając uwagi na to, że zawierają one tę samą substancję czynną. Takie działanie bardzo często nasila toksyczność leków - przestrzega dr Jarosław Woroń z Uniwersyteckiego Ośrodka Monitorowania i Badania Niepożądanych Działań Leków w Krakowie.
Pomimo że paracetamol jest jednym z najbezpieczniejszych leków, to jego nadużywanie może skończyć się uszkodzeniami wątroby i nerek, a nawet śmiercią. Z powodu zatruć tym związkiem w USA notuje się rocznie aż 56 tys. wizyt w szpitalach. Około 200 pacjentów umiera.
W Polsce znanych jest kilka przypadków drastycznego przedawkowania paracetamolu. W Klinice Nefrologii Dziecięcej Chorzowskiego Centrum Pediatrii i Onkologii im. dr Hankego leczono 17-latkę, która chcąc uśmierzyć ból zęba, w ciągu trzech dni zażyła 100 tabletek zawierających paracetamol.
- Jeden z rekordzistów zażył 18 gramów tej substancji w ciągu kilkunastu godzin, ponieważ bolał go ząb, a bał się iść do dentysty. Dawka dopuszczalna to około 4 gramy paracetamolu na dobę. Udało się go uratować dzięki szybkiej interwencji - mówi dr Piotr Burda, krajowy konsultant w dziedzinie toksykologii.
Według Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, co dziesiąty przypadek zgłoszonego działania niepożądanego leku dotyczy stosowania specyfików przeciwbólowych.
- Nie ma jednak dokładnych statystyk dotyczących zatruć paracetamolem, bo jeśli chory sam się nie przyzna, lekarzowi trudno jednoznacznie określić, że np. uszkodzenie wątroby powstało z powodu tego, że chory w przeszłości zażywał zbyt duże ilości konkretnego leku - mówi dr Burda.
Federalny Urząd ds. Żywności i Leków zaleca, aby obniżyć dzienną dawkę paracetamolu podawaną w ulotkach jako bezpieczną. Obecnie jest to 4 gramy, czyli około 8 standardowych tabletek. Amerykanie postulują również, żeby zmniejszyć dawkę maksymalnej zawartości paracetamolu w preparatach dostępnych bez recepty z 1000 mg w jednej tabletce do 650 mg.
Sprawa na razie dotyczy jedynie rynku amerykańskiego, ale niewykluczone, że podobne rozwiązania wprowadzi również Europejska Agencja ds. Leków.
- Uważam, że koniecznie należy zmniejszyć wielkość dostępnych opakowań leków bez recepty. Liczba tabletek powinna wystarczyć na dwa, trzy dni samoleczenia. Gdy w tym okresie ból nie ustąpi, powinien to być wystarczający argument do szukania pomocy u lekarza - mówi dr Jarosław Woroń. - Jestem jednak przeciwny obniżaniu dawki leku w tabletce, ponieważ takie działanie zmniejszy skuteczność preparatu.
Natalia Adamska
natalia.adamska@dziennik.krakow.pl

Flesz - nowi marszałkowie Sejmu i Senatu, sukces opozycji

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3