Imbramowice. Prawie osiem milionów na wieżę klasztoru

Imbramowice. Prawie osiem milionów na wieżę klasztoru

Zdjęcie autora materiału

Katarzyna Ponikowska

Gazeta Krakowska

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

Imbramowice. Prawie osiem milionów na wieżę klasztoru
1/12
przejdź do galerii

©Tomasz Jagła

W Imbramowicach wyremontują wieżę kościelną i naprawią elewację przy klasztorze. Wciąż nie wiadomo, co z przebudową dawnego starostwa w Olkuszu. Czeka w kolejce po pieniądze.
Po przebudowie wieża kościelna w klasztorze w Imbramowicach zostanie udostępniona zwiedzającym jako punkt widokowy. Projekt remontu zespołu kościelno-klasztornego Sióstr Norbertanek uzyskał dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Dzięki dużemu zastrzykowi gotówki - prawie 8 mln zł - XVIII-wieczna wieża zaprojektowana przez architekta Kacpra Bażankę, która jest dziś w fatalnym stanie, wróci do dawnego wyglądu.
Obecne zadaszenie obiektu jest tylko prowizorycznym zabezpieczeniem jej murowanej części po zawaleniu poprzedniego hełmu w 1965 r. W programie prac renowacyjnych zaproponowano odtworzenie barokowej kopuły. Dzięki temu cała wieża będzie o ok. 12 metrów wyższa niż obecnie, co ma gwarantować wspaniały widok na otaczające klasztor wzgórza jurajskie. - Dziś siostry nie wychodzą na wieżę, bo się boją. Budynek jest w kiepskim stanie - mówi przeorysza matka Faustyna.

Wyremontowana zostanie także elewacja kościoła i klasztoru. To ostatni dzwonek, bo tynk sypie się, a mury porasta mech.

Pieniądze pochodzą z konkursu rozpisanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020. Dofinansowanie przekazano na 18 zadań, w tym tylko jedno z Małopolski zachodniej. Łącznie na ochronę zabytków przeznaczono w tym konkursie 93,79 mln złotych.

Na samej górze listy rezerwowej Regionalnego Programu Operacyjnego znalazła się z kolei przebudowa tuneli pod wzgórzem zamkowym w Oświęcimiu wraz z zabezpieczeniem wzgórza i murów. Kwota dofinansowania to 2,8 mln zł. W kolejce po pieniądze (prawie 8 mln zł) - czeka też budynek po dawnym starostwie w Olkuszu, który również wymaga pilnej przebudowy. Remont obiektu wiązałby się z powstaniem multimedialnej trasy w podziemiach olkuskiego ratusza. Obydwa samorządy liczą, że pieniądze znajdą się dzięki oszczędnościom zrobionym na innych projektach. Obydwa projekty mają po tyle samo punktów.

- Wygrały bardzo interesujące projekty, jednak my nadal liczymy, że Olkusz znajdzie się na liście zadań, które będą mogły liczyć na dofinansowanie. Bardzo często zdarza się, że projekty z list rezerwowych w ostatecznym rozrachunku otrzymują dofinansowania, dlatego wierzymy, że tak będzie i tym razem - komentuje Michał Latos z Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu. - Jest to bardzo ważna inwestycja - nie tylko dla mieszkańców Olkusza, ale także z punktu widzenia dziedzictwa kulturalnego. Będziemy robić wszystko, by uchronić budynek dawnego starostwa przed dalszym niszczeniem, jednocześnie pamiętając, że może on być perełką architektoniczną naszego miasta, a w połączeniu z multimedialnym muzeum w podziemiach ratusza - bardzo interesującą atrakcją turystyczną - dodaje.

W ramach tegorocznego konkursu „Ochrona zabytków Małopolski” samorząd województwa małopolskiego przeznaczył 2,6 mln zł na prace remontowe. W Małopolsce zachodniej pieniądze dostaną:
* 30 tys. zł - czwarty etap remontu dachu kościoła św. Katarzyny w Wolbromiu
* 10 tys. zł - konserwacja elementów wnętrza kościoła św. Katarzyny w Wolbromiu
* 20 tys. zł - drugi etap renowacji elewacji (tym razem wschodniej) Sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Oświęcimiu
* 30 tys. zł - prace remontowo- konserwatorskie przy elewacji kościoła św. Jana Chrzciciela w Jangrocie: wykonanie izolacji pionowej fundamentów, konserwacja stolarki i ślusarki drzwiowej i okiennej, odwodnienie
* 20 tys. zł - kontynuacja rekonstrukcji stolarki okiennej i drzwiowej w pałacu w Ryczowie
* 20 tys. zł - utwardzenie terenu i remont schodów w kościele św. Joachima w Skawinkach
* 25 tys. zł - konserwacja ołtarza bocznego i obrazów w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Strzegowej
* 20 tys. zł - trzeci etap konserwacji ścian i sklepień w kościele św. Marcina w Porębie Żegoty
* 10 tys. zł - częściowa wymiana stolarki okiennej w pałacu w Paszkówce

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

Kraków czy Warszawa? Odróżnisz je bez problemu? [QUIZ]

Kraków czy Warszawa? Odróżnisz je bez problemu? [QUIZ]

OSOBOWOŚĆ ROKU 2018 | Kto zasługuje na ten tytuł?

OSOBOWOŚĆ ROKU 2018 | Kto zasługuje na ten tytuł?

Ogłoszenia matrymonialne z dawnych lat

Ogłoszenia matrymonialne z dawnych lat

Magda Gessler odpadnie przy pierwszym pytaniu. A Ty? Sprawdź, czy jesz po krakowsku [QUIZ]

Magda Gessler odpadnie przy pierwszym pytaniu. A Ty? Sprawdź, czy jesz po krakowsku [QUIZ]