Immatrykulacja i indeksy

ALG
Starania o uruchomienie studiów wyższych w Proszowicach trwały od dawna. Wreszcie w czerwcu bieżącego roku zostało podpisane porozumienie między władzami Akademii Pedagogicznej w Krakowie a proszowickimi samorządami gminnym i powiatowym. Przewidywało ono uruchomienie punktu konsultacyjnego i trzech kierunków studiów zaocznych, z czego dwóch od października. Ostatecznie znalazła się odpowiednia liczba chętnych do zgłębiania tajniki techniki i informatyki. Wczoraj nastąpiła ich uroczysta immatrykulacja, połączona z wręczeniem indeksów. Otrzymali je z rąk prorektora do spraw dydaktycznych AP prof. dr. hab. Eugeniusza Wachnickiego, który chwilę wcześniej wygłosił przemówienie inauguracyjne. - W gronie 5 tysięcy studentów, którzy rozpoczęli w tym roku naukę na naszej uczelni była też grupa młodych ludzi z Proszowa i okolic - stwierdził, a pomyłka, jaka mu się przydarzyła, najlepiej świadczy o tym, że proszowicka placówka edukacyjna to najmłodsze dziecko akademii. W czasie wystąpienia rektor przypomniał, że we wszelkich prasowych rankingach krakowska AP zajmuje pierwsze miejsce w Polsce wśród uczelni pedagogicznych.

"Gaudeamus" w Proszowicach

   W sali widowiskowej Centrum Kultury i Wypoczynku w Proszowicach uroczyście otwarto wczoraj rok akademicki 2004/2005 miejscowego ośrodka edukacyjnego Akademii Pedagogicznej w Krakowie. Po raz pierwszy w mieście nad Szreniawą zabrzmiał "Gaudeamus", a indeksy odebrało 32 studentów kierunku Edukacja techniczno-informatyczna.
   W imieniu studentów za uruchomienie nowego kierunku studiów dziękowała Barbara Łach. - Jesteśmy bardzo wdzięczni za to, że umożliwiono nam naukę w pobliżu miejsca zamieszkania - powiedziała. Burmistrz Proszowic Jan Makowski przypisał z kolei dużą zasługę dla uruchomienia punktu konsultacyjnego senatorowi Józefowi Sztorcowi, dzięki któremu doszło do pierwszych spotkań samorządowców z władzami uczelni. - Mam nadzieję, że za 3 lata spotkamy się w tym samym miejscu na uroczystości rozdania dyplomów inżynierskich - powiedział burmistrz.
   W tej chwili studia na kierunku Edukacja techniczno-informatyczna o specjalności Technika z informatyką są 3-letnimi studiami zaocznymi, kończącymi się zdobyciem tytułu inżyniera. - _Po trzech latach istnieje możliwość uzupełnienia wykształcenia o dwuletnie studia magisterskie. Mam nadzieję, że będzie to możliwe również w naszym punkcie konsultacyjnym -_ mówi kierownik Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Oświaty, Kultury i Kultury Fizycznej UGiM w Proszowicach Wojciech Ogar.
   W drugiej części uroczystości inauguracyjny wykład zatytułowany "Zastosowanie faz międzymetalicznych we współczesnej technice" wygłosił prof. dr hab. inż. Stanisław Wierzbiński. Choć temat brzmi dla laika dość obco, wykład dotyczył rzeczy jak najbardziej znajomych: będących dziś w powszechnym użyciu wysokich technologii. Ostatnim punktem uroczystości był koncert muzyki klasycznej w wykonaniu uczniów i nauczyciel Towarzystwa Muzycznego Ziemi Proszowickiej.
   W lutym w punkcie konsultacyjnym zostanie uruchomiony drugi kierunek studiów Politologia ze specjalnością administracja samorządowa. W tej chwili chęć nauki wyraziło już ponad 100 osób.
Tekst i fot. (ALG)

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie