Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Impas ws. RPO. Będzie kolejny wybór, a może komisarz?

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Impas ws. RPO. Będzie kolejny wybór, a może komisarz?
Impas ws. RPO. Będzie kolejny wybór, a może komisarz? Adam Jankowski
Parlament po raz kolejny nie wybrał Rzecznika Praw Obywatelskich. Marszałek Tomasz Grodzki przekonuje, że jest jeszcze wystarczająco dużo czasu, aby wybrać nowego RPO, z kolei minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zarzuca opozycji, że nie chce ona niezależnego kandydata. Obecny RPO Adam Bodnar ostrzega, że wprowadzanie komisarza pełniącego obowiązki rzecznika będzie niezgodne z konstytucją.

Izba wyższa parlamentu odrzuciła w piątek kandydaturę senator Lidii Staroń na Rzecznika Praw Obywatelskich.

Kandydatkę PiS poparło 45 senatorów, 51 było przeciw jej kandydaturze, a trzy osoby się wstrzymały od głosu.

Senator Lidia Staroń podkreśliła po głosowaniu w rozmowie z portalem polskatimes.pl, że jej odpowiedzi w zasadzie były dla izby mało istotne, a decyzja o odrzuceniu jej kandydatury zapadła już wcześniej. - Ja byłam niezależną kandydatką, a o wyborze zdecydowały sprawy partyjne. Nie jest to walka o niezależnego rzecznika, tylko o swojego rzecznika – tłumaczyła parlamentarzystka.

Co dalej z wyborem RPO? Bodnar: Wprowadzanie komisarza niezgodne z konstytucją

Zgodnie z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego Adam Bonar może pełnić funkcję RPO jeszcze do 15 lipca br. Do tego czasu Sejm i Senat powinny wyłonić jego następcę. Pojawia się pytanie, co jeśli w dalszym ciągu nie uda się tego zrobić. Jedną z opcji, która pojawia się w debacie publicznej, jest wprowadzanie komisarza, którzy miałby tymczasowo pełnić obowiązki rzecznika.

Jednak zdaniem Adama Bodnara takie rozwiązanie byłoby naruszeniem ustawy zasadniczej, bo wprowadziłoby urząd, który nie jest znany konstytucji.

RPO podkreślił w TVN24, że do ustanowienia komisarza konieczna byłaby zmiana ustawowa. - Nie jestem przekonany, czy uda się zdobyć większość dla takiej ustawy, tym bardziej że społeczność międzynarodowa przygląda się sytuacji związanej z Rzecznikiem Praw Obywatelskich – mówił.

Sama Lidia Staroń zapowiedziała już, że nie przyjmie propozycji objęcia stanowiska komisarza, jeśli taka padnie.

Grodzki: Mamy jeszcze mnóstwo czasu

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki stwierdził po głosowaniu ws. RPO, że jest jeszcze „mnóstwo czasu na wyłonienie przez Sejm kolejnego, kompromisowego kandydata na Rzecznika Praw Obywatelskich”. - A Senat będzie miał wtedy przyjemną rolę w zatwierdzeniu takiej kandydatury - mówił w rozmowie z dziennikarzami.

Ziobro: Opozycja za wszelką cenę nie chce wybrać RPO

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro pytany w RMF FM, czy widzi szansę na przeprowadzenie kolejnej procedury wyboru RPO przez parlament, stwierdził, że „nie zna odpowiedzi w tej chwili na to pytanie” - Ponieważ jestem zaskoczony tym, że Platforma odrzuciła panią Lidię Staroń, jako kandydata niezależnego – tłumaczył. - Widzę obstrukcję i złą wolę, taką złośliwość, która charakteryzuje działanie opozycji, głównie Platformy Obywatelskiej i przy takim nastawieniu trudno o kandydata, który mógłby zostać zaakceptować – dodał.

Dopytywany, czy będzie ustawa regulująca obsadzenie funkcji RPO, aby móc wybrać kogoś, kto będzie pełnić obowiązki Rzecznika, stwierdził, że takie rozmowy będą prowadzone w gronie koalicyjnym. Podkreślił jednak, że taka ustawa „wymaga odpowiedniej większości”.

Impas ws. RPO i wyrok TK

Kadencja RPO Adama Bodnara upłynęła już we wrześniu zeszłego roku. Jednak, zgodnie z ustawą o Rzecznik, mimo upływu kadencji nadal pełni swój urząd do czasu powołania przez parlament następcy.

Jednak w połowie kwietnia Trybunał Konstytucyjny uznał, że przepis ustawy, który na to zezwala, jest niekonstytucyjny, w związku z tym straci on moc w 15 lipca.

Do tego czasu Sejm i Senat powinien wybrać nowego Rzecznika. Jak dotąd próbowano zrobić to aż pięć razy, jednak bezskutecznie.

W połowie kwietnia Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok w sprawie przepisu ustawy o RPO, zgodnie z którym Rzecznik Praw Obywatelskich pełni obowiązki po upływie kadencji do czasu objęcia stanowiska przez jego następcę. TK uznał, że artykuł jest niezgodny z Konstytucją.

Przestawiając ustne uzasadnienie wyroku sędzia Stanisław Piotrowicz zaznaczył, że sprawa, w której zapadł wyrok, „nie dotyczy ani konkretnego Rzecznik Praw Obywatelskich, ani urzędu RPO jako takiego”. - Trybunał zajmował się jedynie przepisem regulującym kwestie kadencji RPO. To trzeba z całą mocą podkreślić – mówił.

Dodał, że zaskarżony przepis wprowadza „nieznaną konstytucji, niesprecyzowaną w żaden sposób instytucję pełniącego obowiązki Rzecznika Praw Obywatelskich, który nie ogranicza czasowo ani przedmiotowo, tym samym przedłużając jego kadencję do czasu wyboru nowego RPO, który to czas nie jest w żaden sposób określony”.

Piotrowicz wskazał, że w ciągu 3 najbliższych miesięcy powinna zostać uchwalona ustawa regulująca sytuację, w których urząd Rzecznika jest nieobsadzony przez jakiś czas po upływie kadencji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Impas ws. RPO. Będzie kolejny wybór, a może komisarz? - Portal i.pl

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski