Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Imponujący jubileusz profesora Witolda Cęckiewicza

Janusz Michalczak
Janusz Michalczak
Fragment gmachu ambasady polskiej w New Delhi
Fragment gmachu ambasady polskiej w New Delhi Fot. Archiwum
Wydarzenia. Kto w Krakowie nie zna choć jednego obiektu zaprojektowanego przez prof. Witolda Cęckiewicza? Dodatkową okazję do zapoznania się z twórczością tego wybitnego twórcy architektury stanowi otwierana jutro wystawa retrospekcyjna w Pałacu Sztuki.

Pretekstem do prezentacji dokonań prof. Witolda Cęckiewicza jest jubileusz 65-lecia twórczości, która obejmuje nie tylko te wyjątkowe budowle, a wśród nich m.in. niepowtarzalnej urody, wyprzedzający w pewnym sensie swoją epokę, gmach ambasady polskiej w New Delhi (projekt opracowany razem z arch. Stanisławem Deńko), kompleks hotelu Cracovia i kina Kijów czy sanktuarium Bożego Miłosierdzia.

Prof. Witold Cęckiewicz ma w swoim dorobku również pomniki – jednym z najbardziej znaczącyh pod względem artystycznym jest monument KL Płaszów.

Prof. Cęckiewicz w latach 1955-1960 był głównym architektem Krakowa, a w latach 1970-1994 twórcą i dyrektorem Instytutu Urbanistyki i Planowania Przestrzennego, przekształconego w Instytut Projektowania Urbanistycznego i kierownikiem Katedry Kompozycji Urbanistycznej na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej.

Wykładał w Iowa State University w Ames (USA) oraz Städtebauliches Institut w Stuttgarcie (Niemcy). W konkursach urbanistyczno- -architektonicznych krajowych i zagranicznych prof. Cęckiewicz otrzymał dziesiątki nagród i wyróżnień. Jest laureatem najwyższych odznaczeń i wyróżnień państwowych oraz uczelnianych.

Jako podporucznik Armii Krajowej został odznaczony przez prezydenta RP Krzyżem Partyzanckim, Krzyżem Armii Krajowej oraz Krzyżem Walecznych I Klasy za udział w r. 1944 w Akcji „Burza”. Wraz z prof. Stanisławem Juchnowiczem jest bohaterem filmu dokumentalnego „Lekcja życia”, wyprodukowanego w ub. roku przez Małopolską Izbę Architektów w ramach cyklu „Wykłady Mistrzów”.

Wystawa „Witold Cęckiewicz – 65 lat twórczości” będzie czynna do 30 listopada br. w Górnym Pałacu Sztuki, pl. Szczepański 4.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski