Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Indeks i buty

G
(INF. WŁ.) Co najmniej kilkanaście ornatów, srebrne kielichy mszalne, złocone relikwiarze, rzeźby, pięknie wydane albumy otrzyma Jan Paweł II od wiernych, księży i sióstr zakonnych podczas tegorocznej pielgrzymki do ojczyzny. Wśród darów będą też buty, wykonane dla papieża przez szewca z okolic Kalwarii Zebrzydowskiej oraz indeks studenta krakowskich uczelni.

Dary, jakie otrzymuje papież, zajmują zwykle większą część luku bagażowego w samolocie, którym Jan Paweł II wraca do Rzymu

   Procesja z darami to stały element liturgii z udziałem Ojca Świętego. Podczas tegorocznej pielgrzymki, z powodu kłopotów zdrowotnych Ojca Świętego, postanowiono skrócić do minimum czas trwania procesji z darami (bywało, że szło w niej nawet i kilkadziesiąt osób). W tym roku, podczas mszy świętej w Łagiewnikach, procesja z darami liczyć będzie zaledwie sześć osób. Papież otrzyma symboliczny klucz do nowej świątyni i ozdobną kielnię, która ma znamionować wysiłek i trud osób zaangażowanych w rozbudowę sanktuarium. Przedstawiciele Fundacji Sanktuarium Miłosierdzia Bożego wręczą papieżowi pięknie oprawioną historię budowy oraz księgę z nazwiskami wszystkich darczyńców.
   Podczas mszy świętej na krakowskich Błoniach Ojciec Święty otrzyma ornaty i kielichy mszalne od zgromadzeń zakonnych, z których wywodzą się kandydaci na ołtarze (w czasie tego nabożeństwa Ojciec Święty beatyfikuje cztery osoby), a także ozdobne relikwiarze z ich szczątkami.
   Jednym z najbardziej oryginalnych prezentów będzie zapewne indeks honorowego studenta wszystkich krakowskich uczelni. Na pomysł takiego podarunku wpadli przedstawiciele samorządów studenckich krakowskich szkół wyższych. Indeks powstał w pracowni książki Wydziału Grafiki ASP. Ma znacznie większy format od typowego, studenckiego. Umieszczono w nim zdjęcie uśmiechniętego Jana Pawła II sprzed dwóch lat, a pod zdjęciem faksymile podpisu papieża. Indeks zostanie oprawiony w skórę.
   Prezent Ojcu Świętemu będą mieli okazję wręczyć również przedstawiciele Kalwarii Zebrzydowskiej. Jak twierdzi burmistrz miasteczka Władysław Ormanty, długo zastanawiano się nad rodzajem owego prezentu, tak, aby było to coś oryginalnego, ale związanego z miastem i klasztorem. W końcu postanowiono wykonać tryptyk drewniany, rozkładany i rzeźbiony, na którym będzie m.in. wizerunek św. Józefa, patrona rzemieślników. Papież otrzyma również okolicznościowy medal.
   Oryginalny prezent dla papieża przygotowuje także w swojej pracowni Stanisław Żmija, szewc, mieszkający w okolicach Kalwarii. Będą to szyte dokładnie na wymiar 44 (taki nosi papież) buty z delikatnej skórki w kolorze kremowym. To już kolejna para butów, którą szewc Żmija przygotowuje dla papieża. Pierwsze były wiele lat temu kamaszki do kostki w pomidorowym kolorze. Ich czubki, dość często wystawały spod szat Ojca świętego, zwłaszcza w czasie licznych papieskich podróży.
   Dary dla ojca Świętego zajmują zwykle większą część luku bagażowego w samolocie, którym papież wraca z powrotem do Rzymu. Większość jest później przekazywana dalej: ornaty, kielichy mszalne, naczynia liturgiczne wędrują na misje lub do parafii w wielu zakątkach świata.
   Podczas ostatnich dwóch pielgrzymek do ojczyzny Jan Paweł II otrzymał m.in. trzydzieści ornatów od górników i hutników z diecezji sosnowieckiej, tysiąc serc z masy solnej od hospicjum Cordis z Mysłowic (każde z nich symbolizowało tych, którzy odeszli do wieczności właśnie w tym hospicjum), pozłacane pióro od nauczycieli, krzyż wykonany z kawałka czarnego dębu, wydobytego z dna Soły w pobliżu Oświęcimia. Papież otrzymał też kopię berła, które figura Matki Bożej Ludźmierskiej otrzymała podczas uroczystości koronacyjnych w 1963 r.; podczas procesji z ręki przechylonej figury wypadło berło, które ówczesny biskup Karol Wojtyła uchwycił w locie (uznano to za znak przekazania władzy nad Kościołem). Jeden z bardziej oryginalnych darów dla papieża przygotowali w 1997 r. rajcowie miejscy z Bielska-Białej. Wyszukali oni w miejscowym archiwum protokół z sesji Rady Miasta z 22 grudnia 1932 r., wspominający zmarłego na płonicę w wieku 26 lat brata papieża, doktora Edmunda Wojtyłę.
(G)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski