Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Indeksy czekają na przyszłych studentów

Redakcja
EDUKACJA. Krakowskie uczelnie poszerzają swoją ofertę. Maturzyści będą mieć do wyboru nowe kierunki humanistyczne i techniczne. Modne stają się też studia międzywydziałowe. Niektóre nowości są niespotykane na innych uczelniach.

Inżynieria mechaniczna i materiałowa - to międzykierunkowe studia, które uruchomi Akademia Górniczo-Hutnicza. Jak zaznacza Bartosz Dembiński, rzecznik prasowy AGH, podobnego kierunku nie ma na żadnej uczelni technicznej w Polsce. Od października ruszy również na uczelni unikatowy w skali kraju kierunek: ceramika. Będą to studia interdyscyplinarne, skierowane do studentów studiów I i II stopnia. AGH jest pierwszą uczelnią, w której będzie funkcjonować taki kierunek. W jego skład wejdą trzy specjalności: ceramika techniczna i specjalna, projektowanie i wzornictwo ceramiki i szkła oraz konserwacja zabytków i rewitalizacja budynków. Oprócz tradycyjnych zajęć, studenci będą brać udział w wykładach prowadzonych przez zagranicznych profesorów, m.in. z USA, Australii i Finlandii, oraz przedstawicieli przemysłu, np. Ceramika Paradyż czy Zakłady Porcelany Elektrotechnicznej ZAPEL.

Spory wybór czeka też kandydatów na studia w innej technicznej uczelni – Politechnice Krakowskiej. Nowością będzie biotechnologia na Wydziale Inżynierii i Technologii Chemicznej. Pojawią się również nowe specjalności, m.in. biomechanika stomatologiczna, inżynieria kliniczna oraz biomechanika urazów na kierunku inżynieria biomedyczna na Wydziale Mechanicznym. Studenci inżynierii klinicznej będą przygotowywani do pracy w placówkach służby zdrowia, gdzie będą zajmować się techniczną obsługą sprzętu medycznego. Po skończeniu biomechaniki stomatologicznej zatrudnienia będzie można szukać w gabinetach dentystycznych przy obsłudze nowoczesnych urządzeń wspomagających przygotowywanie aparatów ortodontycznych i wypełnień stomatologicznych. Biomechanika urazów będzie mieć natomiast zastosowanie w rehabilitacji i ortopedii. Infrastruktura transportu lotniczego, teleinformatyka, chemia i technologia kosmetyków - to kolejne nowe specjalności, które znalazły się w ofercie politechniki. Zwolennicy studiów w języku obcym również będą mieli większy wybór. Na Wydziale Inżynierii Lądowej prowadzone będzie bowiem budownictwo w języku angielskim.

Szeroką ofertę przygotowuje Uniwersytet Jagielloński. Biochemia, ochrona dóbr kultury, astrofizyka i kosmologia, filologia portugalska oraz dietetyka – to tylko przykładowe nowości, które zostaną uruchomione od października. Uczelnia może również pochwalić się unikatowym kierunkiem. Jest to kognitywistyka, na prowadzenie której UJ uzyskał specjalną zgodę resortu nauki. Lista nowych specjalności jest długa: krytyka literacka na kierunku: filologia polska, zarządzanie w sporcie na zarządzaniu, judaistyka na historii, cywilizacja starożytne świata na kulturoznawstwie czy neurofizjologia na biologii.

Uniwersytet Ekonomiczny otworzy dwa nowe kierunki na Wydziale Zarządzania. Będzie to: analityka gospodarcza oraz informatyka stosowana. Na Wydziale Ekonomii i Stosunków Międzynarodowych uruchomiona zostanie socjologia.

Nowości przygotował też Uniwersytet Rolniczy. W ramach działającego już kierunku: technologia żywności i żywienie człowieka powstaną dwie nowe specjalności: dietetyka ogólna oraz enologia (nauka o winach i ich produkcji). Nowa specjalność pojawi się też na kierunku: ogrodnictwo – rośliny lecznicze i prozdrowotne. Na studiach II stopnia, na kierunku: ochrona środowiska będzie można studiować takie specjalności, jak: zagrożenia i ochrona ekosystemów, monitoring ekologiczny środowiska, kształtowanie i rewaloryzacja środowiska oraz agroekologia w języku angielskim.

Na Uniwersytecie Pedagogicznym nabór będzie prowadzony na filologię rosyjską ze specjalnością: język rosyjski z językiem rusińsko-łemkowskim. Lista kierunków wydłuży się o studia z bezpieczeństwa narodowego. Edukacja zdrowotna i profilaktyka uzależnień to z kolei nowa specjalność na kierunku: pedagogika.

Na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II od października ruszy nowa specjalność: religie Bliskiego i Środkowego Wschodu na kierunku historia. Jak tłumaczą przedstawiciele uczelni, jest to oryginalne, jedyne w Polsce połączenie studiów nad islamem z chrześcijaństwem orientalnym. Studenci będą uczyć się m.in. arabskiego, koptyjskiego, hebrajskiego, perskiego czy syriackiego. Zatrudnienia będą mogli szukać np. w administracji publicznej, instytucjach europejskich czy firmach działających na rynkach Bliskiego i Środkowego Wschodu.

Dyplom po dyplomie

Uczelnie swoją ofertę poszerzają nie tylko z myślą o maturzystach i studentach. Absolwenci, którzy chcą podnieść swoje kwalifikacje albo zmienić zawód, mogą przebierać w propozycjach studiów podyplomowych. Na Uniwersytecie Jagiellońskim w ofercie na najbliższy rok akademicki znalazło się m.in. prawo medyczne i bioetyka, poradnictwo i pomoc psychologiczna, studia muzealnicze, nowoczesne techniki komputerowe czy informacja naukowa – broker informacji. Nowością są też studia podyplomowe: mentorzy kulturowi. Mogą z nich korzystać przede wszystkim nauczyciele. Studia przybliżają zagadnienia m.in. z zakresu wielokulturowości i mediacji kulturowej. Przedsięwzięcie jest finansowane przez resort edukacji. Nabór na studia prowadzą kuratoria oświaty.

Uniwersytet Ekonomiczny prowadzi już ok. 60 kierunków studiów podyplomowych. Od października uruchomi cztery kolejne nowości: wykorzystanie technologii informatycznych w praktyce gospodarczej, przedsiębiorstwo na rynku opcji, innowacyjne zarządzanie technologią informatyczną oraz informatykę dla nauczycieli. Uczelnia stara się też o środki unijne na uruchomienie studiów podyplomowych kwalifikacyjnych dla nauczycieli z zakresu podstaw przedsiębiorczości i doradztwa zawodowego.

„Biżuteria. Ceramika. Małe formy odlewnicze” – to propozycja rocznych studiów podyplomowych, które będą organizować od października Wydział Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie oraz Wydział Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH. Ofertę uczelni pedagogicznej wzbogacą również takie kierunki, jak: diagnoza pedagogiczna dzieci w przedszkolu i szkole czy technologie informacyjne w mediach i reklamie.

Na Akademii Górniczo-Hutniczej do tej pory największym powodzeniem cieszyły się takie studia, jak bezpieczeństwo i higiena pracy, inżynieria oprogramowania, grafika komputerowa, czy szacowanie nieruchomości. Oprócz typowo technicznych kierunków, są też propozycje dla humanistów. Na AGH można studiować np. kulturę buddyzmu.

Architekturę krajobrazu podyplomowo będzie można studiować w Politechnice Krakowskiej. Uczelnia planuje otworzyć też matematyczne podstawy zarządzania finansami. Na Uniwersytecie Rolniczym nowościami będą: wycena nieruchomości, audyt i certyfikacja energetyczna budynków. Ruszą również studia: lider – szansą rozwoju polskiej wsi.

W policealnych – krócej
Przyszli studenci mają do wyboru również studia na uczelniach prywatnych oraz w szkołach policealnych. Można tutaj studiować kierunki takie same, jak na uczelniach publicznych. Do wyboru jest m.in. handel zagraniczny, architektura wnętrz, geodezja, public relations, turystyka czy ochrona środowiska. Nauka w szkołach policealnych odbywa się w systemie dziennym, wieczorowym i zaocznym. Trwa krócej niż na uczelniach – rok lub dwa lata. Czesne też jest tutaj niższe. Często pierwszy semestr jest bezpłatny. Szkoły chętnie oferują również rabaty i promocje.
Studia w innym mieście

Ci, którzy chcą wyjechać poza Małopolskę i spróbować życia akademickiego w innym mieście, również mają w czym wybierać. Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie uruchamia od października specjalność: aviation management (z ang. zarządzanie lotnictwem) na kierunku: ekonomia, na studiach licencjackich. Projekt "Do kariery na skrzydłach", zakładający powstanie takiej specjalności, otrzymał dofinansowanie ze środków unijnych. Dzięki temu nauka będzie bezpłatna. Jest to pierwsza taka specjalność w Polsce, a czwarta w Europie.

To nie jedyna uczelnia, która stara się przyciągnąć nowymi kierunkami. Na Uniwersytecie Szczecińskim wystartuje na przykład oceanografia i mikrobiologia, na Uniwersytecie Łódzkim – regionalistyka, a na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim im. Jana Pawła II - mediteranistyka, czyli wiedza o Śródziemnomorzu. Na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu będzie można studiować bioinformatykę, a w Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie – zarządzanie modą.

W ubiegłym roku popularnością wśród kandydatów cieszyły się takie kierunki, jak psychologia, dziennikarstwo, geodezja i kartografia, japonistyka, reżyseria, dietetyka oraz biotechnologia.

(KLIM)

REKLAMA

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski