Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Indeksy mają już w kieszeniach dzięki sukcesom w olimpiadach

Katarzyna Gajdosz
Od lewej: Bartłomiej Puch, Jakub Poręba, Adrian Jeleń i Krzysztof Bulanda, olimpijczycy z nowosądeckiego Elektryka
Od lewej: Bartłomiej Puch, Jakub Poręba, Adrian Jeleń i Krzysztof Bulanda, olimpijczycy z nowosądeckiego Elektryka Fot. katarzyna gajdosz
Nowy Sącz. 19 uczniów z Elektryka nie musi się martwić wynikami egzaminu dojrzałości; na studia już się dostali.

Choć jeszcze nie zdali matury, już wiedzą, że dostaną się na wymarzone studnia. 19 uczniów Zespołu Szkół Elektry- czno-Mechanicznych w Nowym Sączu zdobyło w tym roku indeksy na wyższe uczelnie, bo doszli do finałów ogólnopolskich olimpiad.

- Do matury podchodzę na luzie - mówi Adrian Jeleń, dwukrotny laureat Olimpiady Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej oraz finalista Olimpiady Innowacji Technicznych i Wynalazczości. Wybiera się na teleinformatykę na AGH w Krakowie.

Takiego komfortu może mu tylko pozazdrościć grupa około 2800 maturzystów z Sądec-czyzny, którzy rozpoczęli zmagania z egzaminem dojrzałości.

- W sumie po to startujemy w olimpiadach, by mieć komfort bezstresowego zdawania matury oraz znacznie większe umiejętności i stypendia - dodaje Bartłomiej Puch, finalista Olimpiady Wiedzy Technicznej oraz Euroelektro. Do matury przystąpi dopiero za rok, a już ma dwa indeksy w kieszeni.

Cztery indeksy w ciągu lat nauki w Elektryku zdobył natomiast Krzysztof Bulanda. - Jeden, który zdobyłem w drugiej klasie już się jednak przedawnił - śmieje się. Mówi, że było warto o niego powalczyć. Dzięki sukcesom miał co miesiąc stypendium. 500 zł.

- To nie przypadek, że mamy tylu olimpijczyków - potwierdza Walenty Szarek, dyrektor sądeckiego Elektryka. Nauczyciele tej szkoły poświęcają wiele czasu uczniom, rozwijając ich dodatkowe umiejętności i zainteresowania na zajęciach pozalekcyjnych. Dzięki temu szkoła może poszczycić się wysokimi miejscami w rankingach.

Według notowań miesięcznika „Perspektywy” Elektryk był w br. trzecim najlepszym technikum w Polsce, a dwie edycje wcześniej - najlepszym w kraju. - Na pewno wiele dają zajęcia z teorii obwodów elektrycznych, które prowadzi Andrzej Kościółek - mówi Walenty Szarek. Spośród ich uczestników wyłaniani są najzdolniejsi uczniowie, którzy później biorą udział w olimpiadach.

- Realizujemy na nich materiał pierwszego roku AGH - dodaje Adrian Jeleń. Przyznaje, że dodatkowe zajęcia pobudzają go do kreatywnego myślenia. To na nich wpadł na pomysł, żeby napisać program komputerowy do nauki ortografii.

- Połączyłem dawne zainteresowania z teraźniejszymi. To ma też ułatwić życie innym uczniom - mówi, odsyłając na swoją stronę internetową Ortomaniak.

Agnieszka Górka, uczennica Splotu w Nowym Sączu również może bezstresowo przejść egzaminy maturalne. Jest w drugiej klasie liceum, a już zdobyła indeks na prawo, bo wzięła udział w Olimpiadzie Wiedzy o III RP i została finalistką. - Egzamin dojrzałości już zaliczony - uśmiecha się.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski