Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inflacja wyższa niż szacowano. Główny Urząd Statystyczny podał dane za zeszły miesiąc. "Inflacja bazowa w tym wieku nie była tak wysoka"

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Zdaniem eksperta, ceny mogą rosnąć w narastającym tempie jeszcze przez kilka miesięcy, przekraczając w szczytowym punkcie poziom 14 proc.
Zdaniem eksperta, ceny mogą rosnąć w narastającym tempie jeszcze przez kilka miesięcy, przekraczając w szczytowym punkcie poziom 14 proc. Grzegorz Olkowski/ Polska Press
Inflacja w kwietniu wyniosła 12,4 proc. r/r, to więcej niż według wstępnego szacunku, dokonanego przez GUS pod koniec kwietnia, kiedy prognozowano 12,3 proc. Podobny poziom inflacji w Polsce miał miejsce w 1998 roku. Jak wynika z danych, najmocniej zdrożały paliwo oraz rachunki za energię. Również ceny żywności rosną w dwucyfrowym tempie. Zdaniem ekspertów z Polskiego Instytutu Ekonomicznego w III kwartale wzrost cen żywności będzie przyspieszać inflację. – Nie można wykluczyć, że po wakacjach ceny żywności będą wyższe o prawie 20 proc. – prognozują.

Inflacja konsumencka w kwietniu wyniosła 12,4 proc. rok do roku. Oznacza to, że GUS zrewidował wstępny szacunek o 0,1 pkt proc. W marcu wskaźnik przybrał wartość 11,0 proc. Ceny wykonały skok o 2 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem.

– Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu 2022 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 12,4% (przy wzroście cen towarów – o 13,1% i usług – o 10,1%). W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły o 2,0% (w tym towarów – o 2,3% i usług – o 1,2%) – poinformował w piątek Główny Urząd Statystyczny.

Inflacja bazowa w tym wieku nie była tak wysoka

– Za dynamiczny wzrost cen niezmiennie odpowiadają przede wszystkim nośniki energii do spółki z żywnością. Jednak ceny bazowe, wyłączające te kategorie, były ponad 7,5 proc. wyższe, a ceny usług były o równo 10 proc. wyższe niż rok wcześniej – wskazuje w komentarzu dla Strefy Biznesu Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl.

– W rezultacie wskaźnik konsumencki przybiera najwyższą wartość od końcówki lat 90., inflacja bazowa w tym wieku nie była tak wysoka. Co istotne, presja cenowa nie powiedziała przecież jeszcze ostatniego słowa i dynamika CPI w połowie 2022 r. powinna wynieść około 14 proc. W całym roku wartość wskaźnika osiągać będzie wartości dwucyfrowe – dodaje ekspert.

Pik inflacji?

– Pik inflacji nastąpi prawdopodobnie jesienią tego roku. Taka jest moja ocena – przyznał w rozmowie z Radiem Zet wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. – Patrzę z punktu widzenia rolnictwa i cen żywności, a one bardzo mocno wzrastają. Na rynkach światowych cena żywności rośnie – dodał.

– Jeśli wojna w Ukrainie nie wygaśnie – a wygląda na to, że chyba nie szybko – to będzie w pewnym sensie kryzys zbożowy – stwierdził.

Co dalej ze stopami procentowymi?

Jego zdaniem, przy rozpędzonej gospodarce (w pierwszym kwartale dynamika PKB wyniosła około 8 proc. rok do roku) i rozgrzanym rynku pracy obecne tendencje cenowe wymagają dalszego zacieśniania monetarnego przez Radę Polityki Pieniężnej.

–Stopy będą rosnąć tak długo, jak nie stanie się pewne, że szczyt inflacji jest za nami i dynamika cen zacznie stopniowo opadać. Powinno to nastąpić na przestrzeni kilku najbliższych miesięcy. Podwyżki w czerwcu i lipcu są praktycznie przesądzone, a ruch we wrześniu jest bardzo prawdopodobny i będzie zależny w dużej mierze od siły nieuniknionego hamowania koniunktury –tłumaczy.

– Po majowej konferencji prasowej prezesa NBP Adama Glapińskiego należy zakładać, że podwyżki rzędu 100 punktów bazowych nie będą powtórzone. Spodziewamy się, że cykl zostanie zakończony na poziomie 7,0-7,5 proc., a stopy na tym pułapie zostaną utrzymane przez minimum kilka kwartałów. Niezmiennie zagrożenia leżą po stronie wyższych stóp i konieczności ich długiego utrzymywania na wysokim poziomie – prognozuje analityk cinkciarz.pl

Ceny żywności po wakacjach mogą być wyższe nawet o 20 proc.

– W III kwartale wzrost cen żywności będzie przyspieszać inflację – wskazują eksperci Polskiego instytutu ekonomicznego. – Rosyjska agresja przerwała handel zbożem z Ukrainy – dodają i jednocześnie zauważają, że Europa zmaga się z problemem suszy. – Nie można wykluczyć, że po wakacjach ceny żywności będą wyższe o prawie 20 proc. – prognozują.

– Wysoki wzrost cen żywności oraz podwyższone ceny energii i paliw będą utrzymywać się przez resztę roku. Szacujemy, że inflacja w całym 2022 roku wyniesie średnio 11,6%. W 2023 czeka nas umiarkowany spadek – wskaźnik osiągnie 8% – wskazują.

Morawiecki: Mamy szok inflacyjny

– Mamy do czynienia z bezprecedensową inflacją w większości krajów świata – mówił podczas konferencji Impact'22 premier Mateusz Morawiecki i dodał, przywołał słowa prezydenta Joe Bidena, który mówił, że 70 proc. inflacji wywołała Rosja. – W Holandii od ponad 45 lat, w Niemczech od ponad 40 lat jest najwyższa inflacja, te kraje przeżywają szok inflacyjny – mówił Morawiecki.

– Widzimy, że większość krajów świata przeżywa szok inflacyjny. Również w Polsce inflacja jest najwyższa od ok. 20 lat. Przede wszystkim trzeba sobie zdać sprawę, że państwa Europy Centralnej mają mniejszy zasób kapitału niż bogate kraju zachodu – tłumaczył.

Szef rządu zapowiedział wdrożenie nowego typu obligacji, które będą "bardzo korzystne dla Polaków i które będą wyznaczały swego rodzaju benchmark", po to, jak wyjaśnił, żeby "wielkie, międzynarodowe korporacje finansowe nie były tymi, które korzystają na obecnym stanie perturbacji".

W kolejnych miesiącach inflacja przekroczy 14 proc.

Sawicki, we wcześniejszym komentarzu przyznał, że gdyby nie wprowadzone i utrzymywane przez rząd tarcze antyinflacyjne, wzrost cen byłby jeszcze dotkliwszy z punktu widzenia konsumentów i już przekraczałby 14 proc. Jednocześnie podkreśla, że rządowe interwencje dotyczące VAT-u na produkty spożywcze czy ceny energii nie uchronią nas przed tym, że w kontekście całego 2022 r. średnia wartość wskaźnika inflacyjnego będzie osiągać wartości dwucyfrowe.

– Wiele wskazuje na to, że ceny mogą rosnąć w narastającym tempie jeszcze przez kilka miesięcy, przekraczając w szczytowym punkcie poziom 14 proc. Dopiero w III kw. br. będzie można oczekiwać spadku, niestety bardzo powolnego i mozolnego, w odczytach dynamiki. Wtedy też będzie można ogłosić koniec cyklu podwyżek stóp procentowych – prognozuje Sawicki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Inflacja wyższa niż szacowano. Główny Urząd Statystyczny podał dane za zeszły miesiąc. "Inflacja bazowa w tym wieku nie była tak wysoka" - Strefa Biznesu

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski