Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Informacja bez wyjaśnień

DER
- Dużo dowiedział się Pan od premiera o powodach odejścia ministra skarbu Piotra Czyżewskiego?

Rozmowa z TADEUSZEM JARMUZIEWICZEM, posłem PO

   - Z mównicy nie padła żadna informacja merytoryczna. Ciągle oficjalnie nie wiemy, dlaczego odszedł minister Czyżewski i jak wygląda sprawa prywatyzacji sektora energetycznego.
   - Pana najbardziej interesowało spotkanie, które miało mieć miejsce w Kancelarii Premiera i w którym mieli uczestniczyć Leszek Miller, ówczesny minister skarbu Wiesław Kaczmarek oraz przedsiębiorca Jan Kulczyk.
   - Tego ostatniego nazwiska nie wymieniałem podczas debaty, choć rzeczywiście chodziło mi o tego biznesmena. To spotkanie dotyczy budowy standardów życia politycznego w Polsce. To może być dowód, że decyzje w wielu sprawach podejmują nie politycy lecz oligarchowie.
   - Jak wyglądało to spotkanie?
   - Donosiły o tym media rok temu. Prawdopodobnie wyglądało to tak: Leszek Miller miał powiedzieć: "Wiesiu, czemu nie chcesz sprzedać naszemu koledze grupy G-8?". Na co Wiesław Kaczmarek, czując się dotknięty tym, że premier strofuje go w obecności przedsiębiorcy, jawnie zademonstrował swój bunt. Skończyło się to tym, że przestał być ministrem.
   - Premier zaprzeczył tej informacji?
   - Nie. Oświadczył, że nie przypomina sobie, bo miał wiele różnych spotkań. Obiecał, że sprawdzi, czy miało ono miejsce i wróci do tematu. A Wiesław Kaczmarek w ogóle nie poruszał tej kwestii podczas swojego wystąpienia. Można uznać, że milcząc, potwierdził tę historię.
   - Sądzi Pan, że pozostali ministrowie odchodzili z podobnych powodów?
   - Można tak przypuszczać. Ministrowie zmieniani byli, gdy dochodziło do napięć związanych z prywatyzacją. Tego nie można wytłumaczyć zbiegiem okoliczności.
   - Premier, opowiadając o powodach odejścia ministra skarbu, nie podał żadnych szczegółów. A czego dowiedział się Pan z wystąpienia powołanego na to stanowisko Zbigniewa Kaniewskiego?
   - Nowy minister skarbu wyglądał na ciężko przestraszonego, co jest zresztą zrozumiałe, cały czas szukał wykrętów, żeby nie powiedzieć nic. Przeraziło mnie jednak co innego. Zbigniew Kaniewski związkowiec o 30-letnim stażu, który głosi publicznie, że jest za upaństwowieniem majątku, ma teraz odpowiadać za prywatyzację. On zapowiada, że jest za nacjonalizacją telekomunikacji, bankowości...
   - Ale to wszystko jest już prywatyzowane.
   - Owszem, Leszek Miller nie mógł wybrać gorszego ministra. Rozmawiał JAN OSIECKI

G-8 do wzięcia

   Ministerstwo Skarbu Państwa w "Kierunkach prywatyzacji", dokumencie dołączonym do projektu budżetu na 2004 rok, planowało zakończenie prywatyzacji grupy G-8 w 2003 roku.
   Grupa G-8 ma być największą skonsolidowaną i sprywatyzowaną siecią dystrybutorów energii elektrycznej w Polsce. Tworzyć ją ma osiem zakładów: z Gdańska, Torunia, Słupska, Płocka, Elbląga, Olsztyna, Kalisza i Koszalina, zajmujących się dystrybucją energii. G-8 obsługuje 2 mln klientów. W ośmiu zakładach pracuje ponad 8 tys. osób.
   Już w połowie września ubiegłego roku minął termin składania ofert wiążących w prywatyzacji spółek z grupy G-8.
   Ofertę na zakup akcji tej grupy złożyła tylko kontrolowana przez Jana Kulczyka spółka El-Dystrybucja.
   Wcześniej na tzw. krótkiej liście firm zainteresowanych G-8 oprócz El-Dystrybucji były także niemiecki E.ON Energie i belgijski Electrabel SA. Obie spółki zamierzały złożyć wspólną ofertę prywatyzacyjną, jednak na początku września wycofały się z przetargu, a ofertę El-Dystrybucji uznano za niewystarczającą.
   Przypomnijmy, że już w połowie listopada minister skarbu Piotr Czyżewski informował o wznowieniu rozmów z El-Dystrybucją, które mają na celu wynegocjowanie lepszych warunków. W grudniu ub. roku pojawiła się informacja o negatywnej rekomendacji Ministerstwa Skarbu Państwa dla uzupełnionej oferty El-Dystrybucji. W styczniu br. Piotr Czyżewski został odwołany ze stanowiska ministra skarbu państwa.
    (DER)

STOEN - zarzuty NIK

   Prywatyzacja STOEN SA, zdaniem inspektorów NIK, naruszyła następujące zasady polityki energetycznej Polski przyjęte przez Radę Ministrów:
   Zachowanie przez skarb państwa kontroli nad sieciami elektroenergetycznymi. Zasada ta, jak przypomina NIK, została zapisana na str. 39 w dokumencie "Przedsiębiorczość, Rozwój, Praca - Strategia Gospodarcza Rządu SLD-UP-PSL".
   Zapobieganie zastępowaniu państwowego monopolu naturalnego prywatnym monopolem naturalnym. Zasada ta została zapisana na str. 15 w korekcie "Założeń polityki energetycznej Polski do 2020 r.", sporządzonej 2 kwietnia 2002 r., oraz w wymienionej wcześniej Strategii Gospodarczej Rządu (_na str. 39).
   Pierwszeństwo prywatyzacji elektrowni przed zakładami energetycznymi. Zasada ta została zapisana w**"_Kierunkach prywatyzacji majątku skarbu państwa w 2002 r."
(str. 4) oraz w aktualizacji "Zintegrowanego harmonogramu prywatyzacji sektora elektroenergetycznego i wprowadzania rynku energii elektrycznej" z 19 czerwca 2001 r. (str. 2 i 4).
   Wstrzymanie prywatyzacji zakładów energetycznych do czasu utworzenia i stabilizacji rynku energetycznego. Zasadę zapisano we wspomnianych "Kierunkach prywatyzacji..." na str. 4).
   Powstrzymanie się od prywatyzacji zakładów energetycznych przed konsolidacją podmiotów podsektora wytwarzania energii elektrycznej. Tę zasadę zapisano w**aneksie do "Strategii Gospodarczej...".
   
Podział zakładów energetycznych przed prywatyzacją na spółki zajmujące się obrotem energią elektryczną i spółki zajmujące się dystrybucją energii elektrycznej (załącznik nr 3 do wspomnianej wcześniej "Oceny i korekty...").
   
Prowadzenie prywatyzacji przedsiębiorstw energetycznych na podstawie programu prywatyzacji i restrukturyzacji całego sektora. Zasada została zapisana w **"_Strategii Gospodarczej..." (_str. 40) oraz w "_Kierunkach prywatyzacji majątku skarbu państwa w 2002 r.", _stanowiących uzasadnienie do projektu ustawy budżetowej na rok 2002 r. (DER)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski