Informatyczna rewolucja w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie. Cisco dostarczy najnowocześniejsze rozwiązania z dziedziny IT

Marek Długopolski
Marek Długopolski
W ramach wolontariatu pracownicy Cisco przepracowali w szpitalu ponad 1000 godzin
W ramach wolontariatu pracownicy Cisco przepracowali w szpitalu ponad 1000 godzin Cisco
Udostępnij:
230 000 – tylu małym pacjentom co roku pomaga Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie. Jednak i jemu, by dalej mógł sprawnie funkcjonować, potrzebne jest potężne wsparcie. Największa i najlepsza wysokospecjalistyczna placówka pediatryczna na południu Polski już od lat jest mocno niedofinansowana, szczególnie jeśli chodzi o najnowocześniejsze rozwiązania z branży IT. I to właśnie wkrótce ma się zmienić. Wszystko za sprawą partnerstwa z krakowskim Cisco, światowym liderem w dziedzinie technologii tworzących internet.

- Bez wysoko wyspecjalizowanego i zaangażowanego personelu, ale też bez odpowiedniej infrastruktury oraz dobrodziejstw, jakie do współczesnej medycyny wnoszą nowoczesne technologie, nie zapewnimy dzieciom opieki medycznej na jaką zasługują. Co więcej, nie tylko nie zadbamy o ich dobro i przyszłość tak jak powinniśmy, lecz także tak, jak moglibyśmy – podkreślił 17 maja prof. Wojciech Cyrul, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie.

I nie ukrywał, że pomoc, którą zaoferowało Cisco – już w tej chwili mowa jest o sprzęcie i usługach IT o wartości ponad miliona złotych, a to przecież nie koniec współpracy – ma ogromne znaczenie.

Prof. Wojciech Cyrul, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie; Ramon Tancinco, dyrektor Cisco Digital Enterprise Services w regionie
Prof. Wojciech Cyrul, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie; Ramon Tancinco, dyrektor Cisco Digital Enterprise Services w regionie Europy, Bliskiego Wschodu, Afryki i Rosji; Jacek Przybylski, szef Cisco Kraków oraz Katarzyna Ciemny, zastępca dyrektora ds. Innowacji i Inżynierii Biomedycznej w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie Marek Długopolski

Co zatem zmieni się w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym?

- Najważniejszą i najbardziej odczuwalną zmianą dla wszystkich będzie powstanie szybkiej i bezpiecznej sieci bezprzewodowej. Dzięki temu personel szpitala, ale także pacjenci oraz ich rodziny już niedługo bez przeszkód będą mogli wreszcie korzystać z szybkiego i niezawodnego internetu – mówi Jacek Przybylski, szef Cisco Kraków. – Sprzęt, dzięki środkom m.in. ze specjalnego programu darowizn - Cisco Donation Grant – jest już w końcowej fazie kompletowania.

USD: Nadrabianie informatycznych zaległości

- Medycyna XXI wieku opiera się oczywiście na wiedzy i doświadczeniu lekarzy, ale również na najnowocześniejszych technologiach. Dlatego też w naszym szpitalu, nadrabiając wieloletnie zapóźnienia, musimy zmodernizować całą sieć, poprawić zasięg telefonii komórkowej, a także wymienić stary sprzęt… Wiemy, że bez Cisco nie uda nam się tego zrobić – mówi Katarzyna Ciemny, zastępca dyrektora ds. Innowacji i Inżynierii Biomedycznej w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie.

O skali problemu niech świadczą fakty. - Niegdyś szpitalna sieć obsługiwała około stu komputerów, a dzisiaj jest ich ponad tysiąc. Do tego mnóstwo urządzeń medycznych, a także różnego rodzaju sprzętu elektronicznego. Sieć właściwie pozostała bez większych zmian – zaznacza Katarzyna Ciemny. - Opóźnienie w informatyzacji sięgają około… 15 lat. Potrzeby finansowe są więc ogromne. Powinnam wymienić każdy punkt dostępowy, każdą serwerownie, każde urządzenie… Musimy też kupować nowe systemy informatyczne. Na wszystko to szpital musi zdobyć około 12, 15 milionów złotych.

Przestarzała infrastruktura informatyczna IT i słaby zasięg sieci wynikający ze specyficznej budowy Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego. To od kilkunastu lat jego pięta Achillesowa. Współpraca działu IT USD i Cisco ma sprawić, iż powstanie zupełnie nowe „środowisko sieciowe”, na które złożą się najnowocześniejsze technologie i urządzenia.

Skąd jednak wiadomo jakie potrzeby ma szpital? - Modernizacja jego zasobów rozpoczęła się od analizy technicznej, przeprowadzonej przez naszych ekspertów, istniejącej infrastruktury i określenia zapotrzebowania na konkretne narzędzia, które zaspokoją potrzeby personelu, pacjentów i osób odwiedzających – informuje Cisco.

Wiadomo już, że np. zainstalowanych zostanie 69 nowych punktów dostępowych, a do szpitala trafią kontrolery bezprzewodowe, bezpieczne serwery sieciowe czy specjalne moduły SFP+. Do szpitala już trafiły specjalne terminale Cisco Webex DX80 (doskonale sprawdzają się podczas np. wirtualnej koordynacji działań – o ich przydatności przekonano się m.in. w czasie pandemii koronawirusa COVID-19).

Rewolucja w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym

Po modernizacji, a właściwie po budowie zupełnie nowej sieci, lekarze i pielęgniarki zaktualizują np. dane pacjentów bezpośrednio przy ich łóżkach za pośrednictwem urządzeń mobilnych. – Nie trzeba będzie robić papierowych notatek. Zniknie również konieczność – czasochłonna i angażująca wiele osób - wprowadzania tych danych do komputerów stacjonarnych. Szybko i bez najmniejszych problemów będzie też można znaleźć dane decydujące często nie tylko o zdrowiu, ale także życiu pacjentów – podkreślają inżynierowie Cisco.

Oprócz sieci bezprzewodowej dla personelu powstanie również specjalna sieć, którą będą wykorzystywać urządzenia medyczne IoT, a więc związane z tzw. internetem rzeczy. To zaś oznacza szybszą lokalizację sprzętu, możliwość sprawdzenia jak jest wykorzystywany, a wreszcie w jaki sposób został zutylizowany.

– Specjalne czujniki IoT, zapewniające odpowiednie zarządzanie, ścisłą współpracę i integrację pomiędzy poszczególnymi urządzeniami, a siecią bezprzewodową, przekaże firma Kontakt.io – informuje szef Cisco Kraków. I można jeszcze dodać, że będzie to pierwsze tego typu wdrożenie w polskich szpitalach.

Rewolucja – tym słowem można określić również zmiany jakie czekają pacjentów i ich opiekunów, szczególnie tych, którzy w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym muszą spędzać tygodnie. Już za parę miesięcy nie będą krążyli w poszukiwaniu zasięgu, internet nie będzie się rwał, a kontakt z rodziną może być praktycznie całodobowy. Będą mogli nie tylko dzwonić, ale także uczyć się i bawić na urządzeniach mobilnych.

W ramach wolontariatu pracownicy Cisco przepracowali w szpitalu ponad 1000 godzin
W ramach wolontariatu pracownicy Cisco przepracowali w szpitalu ponad 1000 godzin Cisco

Od placu zabaw się zaczęło…

Jak Cisco trafiło do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie?

– Była to inicjatywa oddolna. Współpraca rozpoczęła się od uporządkowania placu zabaw dla dzieci przez naszych wolontariuszy. Potem było malowanie ścian… – tak początki współpracy z Uniwersyteckim Szpitalem Dziecięcym w Krakowie kreśli Ramon Tancinco, dyrektor Cisco Digital Enterprise Services w regionie Europy, Bliskiego Wschodu, Afryki i Rosji.

- Gdy jednak nasi pracownicy zorientowali się – nie tylko jako wolontariusze, ale też jako rodzice dzieci - jak wygląda infrastruktura w szpitalu postanowiliśmy pomóc także w tym zakresie - dodaje.

Wypada wspomnieć, że w ramach wolontariatu pracownicy Cisco przepracowali w szpitalu ponad 1000 godzin.

Cisco i cyberbezpieczeństwo szpitala

Szpitale na całym świecie dysponują olbrzymią liczbą danych, często bardzo wrażliwych. Nic więc dziwnego, że na celownik biorą ich hakerzy. Czy i w tej dziedzinie krakowskie Cisco, przecież światowy lider w dziedzinie internetowych zabezpieczeń, wspomoże krakowską placówkę w Prokocimiu?

- Tak. Szpital musi być odporny na takie ataki. Dlatego najpierw wykonamy audyt cyberbezpieczeństwa istniejącej infrastruktury, a następnie dostarczymy odpowiednie oprogramowanie. Nasi specjaliści z Cisco Security Operations Center przeprowadzą również szkolenia z zakresu cyberbezpieczeństwa. W ten sposób wprowadzimy najwyższe standardy oraz pokażemy najlepsze praktyki z zakresu bezpieczeństwa w sieci – dodaje Jacek Przybylski.

Bezcenna pomoc dla USD

- Pomoc zadeklarowana przez Cisco, której wartość opiewa już na ponad milion złotych, jest dla nas bezcenna. Dlatego z całego serca dziękuję za wkład, jaki firma i jej pracownicy wnieśli i nadal chcą wnosić dla poprawy niełatwej sytuacji szpitala – podkreślił prof. Wojciech Cyrul, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie. Na koniec przywołał jeszcze słowa Winstona Churchilla: „Utrzymujemy się z tego co dostajemy, ale życie tworzymy z tego co dajemy”.

Wypada przypomnieć, że Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie to największa placówka pediatryczna w południowej Polsce. Dysponuje 420 łóżkami, a co roku pomaga ponad 230 tysiącom małych pacjentów. Przed laty został wzniesiony i wyposażony dzięki inicjatywie Polonii Amerykańskiej wspieranej funduszami rządu USA. Szpitalowi pomagała też Fundacja Project HOPE, która dysponowała pieniędzmi przyznanymi przez rząd USA na jego rozbudowę. - Dzięki tej współpracy szpital mógł również kształcić lekarzy, pielęgniarki i laborantów w najlepszych amerykańskich placówkach, a liczyć także na wizyty szkoleniowe w Krakowie najlepszych specjalistów z USA – przypominają w USD.

- Pomoc zadeklarowana przez Cisco, której wartość opiewa już na ponad milion złotych, jest dla nas bezcenna. Dlatego z całego serca dziękuję za wkład,
- Pomoc zadeklarowana przez Cisco, której wartość opiewa już na ponad milion złotych, jest dla nas bezcenna. Dlatego z całego serca dziękuję za wkład, jaki firma i jej pracownicy wnieśli i nadal chcą wnosić dla poprawy niełatwej sytuacji szpitala – podkreślił prof. Wojciech Cyrul, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie Cisco

Dzisiaj do jego modernizacji również przyczynia się amerykańska firma.

– Mogę śmiało powiedzieć, że zarząd Cisco w San Jose ma pełną wiedzę na temat naszej współpracy. Jest nią nie tylko zainteresowany, ale ją w pełni wspiera. W tej chwili nie jest to już lokalny krakowski projekt, ale jest to projekt globalny – podkreśla Jacek Przybylski, szef Cisco Kraków.

- Jeżeli będziemy mieli lepszą sieć, lepszą infrastrukturę techniczną, to oczywiście przełoży się to również na bezpieczeństwo pacjentów i szpitala. Zakładam, że jest to współpraca przynajmniej na sto lat… - mówi prof. Wojciech Cyrul.

Rodzi się więc szansa, by Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie wyszedł wreszcie – jak złośliwi mawiają - z informatycznego średniowiecza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wsparcie psychologiczne dla ukraińskich dzieci

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Więcej informacji na stronie głównej Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie