Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inhalator i leki dla astmatyka

Dorota Domienik
W trakcie napadu astmy pierwszym krokiem jest inhalacja
W trakcie napadu astmy pierwszym krokiem jest inhalacja Fot. 123RF
Poradnik. Większość leków astmatycznych podawana jest przez inhalatory. Są wśród nich leki objawowe (w razie napadów astmy), przeciwzapalne (stosowane regularnie) i dodatkowe preparaty wzmacniające

Astma jest najczęstszym przewlekłym schorzeniem wieku dziecięcego, ale może się rozwinąć także u dorosłych. Jest to choroba dolnych dróg oddechowych, charakteryzuje się nadreaktywnością oskrzeli. Są one nadwrażliwe na różne czynniki drażniące - alergeny, zimne powietrze, wysiłek fizyczny, dym tytoniowy, pachnące substancje (perfumy, przyprawy), lakiery itp. Gdy chory ma z nimi kontakt, nawracają takie objawy, jak świszczący oddech, duszność, ucisk w klatce piersiowej i kaszel. Pojawiają się one najczęściej w nocy lub o poranku.

Zgodnie z szacunkami Światowej Organizacji Zdrowia, na astmę cierpi ok. 300 mln osób na świecie i ich liczba wzrasta. W Europie żyje ok. 30 mln astmatyków, z czego 4 mln to Polacy. Połowa polskich chorych na astmę nie ma postawionej prawidłowej diagnozy i nie leczy tej przypadłości. Zwężenie oskrzeli ma jednak w astmie przeważnie charakter odwracalny i ustępuje samoistnie lub z pomocą leków, pod warunkiem, że nie doszło do trwałej przebudowy mięśniówki oskrzeli. Wiosną miliony osób uczulonych na pyłki roślin cierpią z powodu nasilenia objawów astmy.

Cząstki pyłków przedostają się wraz z powietrzem wdychanym do światła dróg oddechowych, błona śluzowa oskrzeli jest stale podrażniona. W pewnym momencie reakcja zapalna na pyłki jest tak silna, że dochodzi do obronnego skurczu mięśni oskrzeli, odczuwanego jako napad duszności.
Regularne stosowanie leków przeciwastmatycznych powinno całkowicie zabezpieczyć przed wystąpieniem napadu astmy. Jeśli pomimo tego wystąpi nagła duszność, może to oznaczać, że zestaw leków wymaga modyfikacji albo były one przyjmowane niezgodnie z zaleceniami lekarza.

W dużym stopniu profilaktyka zależy od nas samych. W miarę możliwości należy unikać czynników zaostrzających objawy. W sytuacji napadu astmy, pierwszym krokiem jest użycie inhalatora, dlatego zawsze powinniśmy nosić go przy sobie. Ilość i dawki leków powinny zostać zawczasu ustalone z lekarzem. Choć nie jest to łatwe, należy zachować spokój i przyjąć pozycję, w której oddycha nam się najlepiej.

Niekiedy może być konieczne powtórzenie aplikacji inhalatorem. Ulgę może nam przynieść wypicie ciepłego płynu - ułatwia odkrztuszanie zalegającej w oskrzelach wydzieliny. Gdy duszności nie uda nam się opanować lub po chwili powraca, niezbędna jest konsultacja z lekarzem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski