Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inicjatywa już oficjalnie

GM
Jak zapowiadali, tak zrobili. W Wadowicach powstało nowe stowarzyszenie, które chce mieć wpływ na wydarzenia na lokalnej scenie politycznej. W stolicy powiatu najbliższe lata zapowiadają się co najmniej ciekawie...

Pierwszą akcją "Inicjatywy" była wrześniowa pikieta protestacyjna.Fot. Mirosław Gawęda

WADOWICE. "Inicjatywa Wolne Wadowice" zarejestrowana. "Ruch Młode Wadowice" pierwszą akcję ma już za sobą.

O "Inicjatywie Wolne Wadowice" głośno było we wrześniu, kiedy ludzie w niej skupieni zorganizowali pierwszą w historii demonstrację wymierzoną w wadowickie władze. Kilka dni temu "Inicjatywa Wolne Wadowice" została oficjalnie zarejestrowana jako stowarzyszenie. Dokument w sprawie rejestracji stowarzyszenia podpisał starosta wadowicki Jacek Jończyk.

Wśród założycieli stowarzyszenia są m.in. osoby, które w ostatnich miesiącach i latach dały się poznać, jako krytycy lokalnych wadowickich władz: m.in. radny miejski Mateusz Klinowski, Zofia Siłkowska, radny powiatowy Zbigniew Jurczak czy Bolesław Kot.

W stowarzyszeniu nie ukrywają, że aktywne będzie ono m.in. w sferze politycznej wadowickiego samorządu.

"Podstawowym celem "Inicjatywy" jest wzrost świadomości obywatelskiej mieszkańców gminy i powiatu, zwiększenie zainteresowania sprawami publicznymi, wzmocnienie kontroli obywatelskiej nad decyzjami władzy, upowszechnianie wiedzy na temat jej posunięć, a w konsekwencji zamiana sposobu uprawiania polityki lokalnej w mieście i powiecie. Inicjatywa to narzędzie społecznego oporu przeciwko korupcji, prywacie, nepotyzmowi lokalnej polityki. Przeciwko niekompetencji i łamaniu prawa, dławieniu demokratycznej debaty, bezwzględnemu zwalczaniu opozycji pod hasłem wierności ideałom nauczania Jana Pawła II" - czytamy w komunikacie wydanym przez stowarzyszenie.

Autorzy komunikatu precyzują, że impulsem do powstania stowarzyszenia stały się działania miejscowych władz samorządowych. "Uważamy, że w Wadowicach, po latach rządów burmistrz Ewy Filipiak i jej środowiska, konieczna jest odbudowa społeczeństwa obywatelskiego oraz jego instytucji" - piszą członkowie stowarzyszenia.

Dzięki rejestracji "Inicjatywa" będzie mogła przeprowadzać kolejne akcje i nikt nie powinien przyczepić się, że robi to nielegalnie.

Dla przeciwwagi w Wadowicach powstał ostatnio także "Ruch Młode Wadowice", na czele którego stoi Piotr Hajnosz, działacz młodzieżówki PO, który uchodzi za bliskiego współpracownika Stanisława Kotarby, rzecznika urzędu miejskiego i kandydata na posła w ostatnich wyborach.

"(...) postanowiłem z grupą znajomych stworzyć Ruch Młode Wadowice, na przekór tym, którzy za cel postawili sobie znieważanie dobrego imienia naszego miasta - papieskich Wadowic i wspólnoty samorządowej wszystkich mieszkańców naszej gminy" - napisał Piotr Hajnosz w liście do młodych mieszkańców Wadowic.

"Ruch" ma już za sobą pierwszą akcję. Przed Świętem Niepodległości młodzi rozdali mieszkańcom Wadowic kilkaset flag.

Wygląda na to, że najbliższe lata zapowiadają się w Wadowicach bardzo ciekawie.

(GM)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski