Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inicjatywy dla zdrowia za 200 tysięcy złotych, czyli co przeszło w Budżecie Obywatelskim Małopolski

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
Dzięki oddanym głosom poprawi się bezpieczeństwo na tym przejściu
Dzięki oddanym głosom poprawi się bezpieczeństwo na tym przejściu Katarzyna Hołuj
Powiat myślenicki. 3815 głosów oddanych na projekty zgłoszone do Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego dało sukces; będą badania płuc i bezpieczne przejścia.

To pierwszy taki sukces,bo w ubiegłorocznej edycji, projekty z naszego powiatu przepadły w głosowaniu. Teraz, dzięki temu, że mieszkańcy nie pozostali bierni i oddali głosy, zostaną zrealizowane dwa duże zadania o charakterze prospołecznym. Każdy o wartości 100 000 zł.

Więcej, bo 1684 osób zagło-sowało na wdrożenie projektu „Profilaktyka Raka Płuc w Powiecie Myślenickim”. Drugi - „Modernizacja dwóch przejść dla pieszych w ciągu drogi wojewódzkiej 955 w miejscowości Jawornik” - otrzymał 1501 głosów.

Pierwszy zakłada przeprowadzenie u ponad 300 zdrowych mieszkańców (między 45. a 60. rokiem życia) prze-siewowych badań, które pozwolą na wczesne wykrycie ewentualnych zmian nowotworowych, a co za tym idzie szybkie wdrożenie leczenia i zwiększenie szans na całkowity powrót do zdrowia. Grupa ta zostanie poddana tomografii komputerowej.

Myślenice. Świąteczne iluminacje błyszczą w całym mieście!

- Badania przesiewowe tomografem są obecnie uznawane przez towarzystwa naukowe jako wiarygodne i towarzystwa rekomendują je wycofując równocześnie badania RTG - mówi Małgorzata Bajer, kierownik Wydziału Promocji i Ochrony Zdrowia w Starostwie Powiatowym w Myśle-nicach i autorka wniosku.

Profilaktyka raka płuc jest szczególnie ważna, bo jest to jeden z najczęściej występujących u mieszkańców powiatu typów nowotworów, co więcej charakteryzuje się wysoką śmiertelnością.

W powiecie myślenickim w latach 2010-2014 właśnie rak płuc stanowił najwyższy odsetek zachorowań wśród kobiet i mężczyzn łącznie. Podobnie jest z odsetkiem zgonów z powodu choroby nowotworowej, przy czym mężczyzn najczęściej zabija rak płuc, a kobiety rak piersi.

Drugie zadanie, na które samorząd województwa wyłoży 100 000 zł to poprawa bezpieczeństwa na drodze wojewódzkiej nr 955 w Jaworniku. Dwa wybrane przejścia dla pieszych przez tę drogę (jedno na wysokości łącznika prowadzącego na Kotoń, drugie - na wysokości szkoły) zostaną wyposażone w inteligentny system informujący kierowcę o obecności pieszego na pasach. Lampy będą się aktywować w momencie, gdy pieszy zbliży się do przejścia i będzie przez nie przechodził.

Ten projekt był tylko jednym z pomysłów, jakie mieli mieszkańcy.

- Pierwotnie myśleliśmy o wykonaniu zatoki autobusowej, ostatniej, której brakuje. Nie dałoby się jej jednak wykonać teraz, bo w pasie drogowym brakuje terenu należącego do województwa. Była też koncepcja budowy wiat przystankowych, ale obawialiśmy się, że pomysł ten mógłby zostać odrzucony jako zadanie nie leżące w kompetencjach województwa - mówi Władysław Kurowski, sołtys Jawornika.

WIDEO: Poważny program - odc. 6: Strategia Rozwoju Krakowa

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski