Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Innowacje z energią [WIDEO]

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Irena Łobocka, przedstawicielka  Klastera Zrównoważona Infrastruktura prezentowała budynki pasywne
Irena Łobocka, przedstawicielka Klastera Zrównoważona Infrastruktura prezentowała budynki pasywne Fot. Barbara Ciryt
Słomniki. Nowoczesne technologie i energooszczędne urządzenia można było oglądać podczas Małopolskiego Festiwalu Innowacji

Prezentacje domów pasywnych, urządzeń energooszczędnych, promocja nowoczesnych technologii i zachęcanie mieszkańców do troski o środowisko, czyste powietrze - to cele Małopolskiego Festiwalu Innowacji, który częściowo odbywał się w Słomnikach.

Autor: Barbara Ciryt

Do tej podkrakowskiej gminy słynącej z budowy pasywnych (energooszczędnych) obiektów publicznych, przyjechali wystawcy festiwalu innowacji, który trwał w województwie od 15 do 21 maja. 19 maja był dniem dla Słomnik i tutejszych mieszkańców, których organizatorzy i władze gminy zachęcały do zapoznania się z innowacjami w budownictwie oraz działań na rzecz ochrony środowiska.

Do Słomnik zjechali przedstawiciele wielu firm, którym przy produkcji ociepleń budynków i urządzeń grzewczych zależy na oszczędzaniu energii i czystym środowisku.

Na wystawy festiwalowe przed halę sportową (pierwszy obiekt pasywny w Polsce) przyjechali uczniowie z całej gminy Słomniki. Mieli okazję zyskać wiedzę na temat energooszczędności, innowacyjności, budownictwa pasywnego. Uczyli się, co to są odnawialne źródła energii, jak działają kolektory słoneczne, ogniwa fotowoltaiczne. Mieli okazję dowiedzieć się, jak efektywnie ocieplić dom i jak zapewnić w nim dobrą wentylację oraz czyste powietrze. A przy okazji przekonać się, czy ma to wpływ na środowisko.

- Prezentujemy działania odnawialnych źródeł energii i zachęcamy mieszkańców i gości do zainteresowania się budynkami pasywnymi - mówi Irena Łobocka, przedstawicielka Dom Plus, ale także Klastra Zrównoważona Infrastruktura, do którego należy wiele firm dbających o środowisko oraz gmina Słomniki. - Proponujemy projekty i budowę domów pasywnych w tradycyjnej technologii murowanej. Nie oferujemy domów do składania, ale murujemy je z bloczków silikatowych. Podczas budowy inwestycja jest droższa o 5 do 7 proc. Ale potem na ogrzewaniu domu zaoszczędzamy do 90 proc. Dodatkowe nakłady zwracają się w perspektywie kilku lat - przekonywała.

Jak zaznaczała, oszczędności to nie wszystko. Może ważniejszy jest fakt, że stosowany system filtracji w takich domach ma duży wpływ na poprawę zdrowia, nie przepuszcza smogu. - Dzięki budownictwu, które oferujemy, mamy w domu zdrowe mury, czyste, świeże i wolne od smogu powietrze - przekonywała.

Anna Konrat z firmy Termo Organika prezentowała kompletny system dociepleń i wskazywała produkty wysokiej jakości, które są wykorzystywane w budownictwie pasywnym.

O ciekawych możliwościach dociepleń obiektów mówił Jacek Kraj z firmy Ecofiber Kraków. Prezentował przetworzoną makulaturę gazetową jako materiał do dociepleń w budynkach już istniejących oraz powstających obecnie.

A przedstawiciele firmy SAS prezentowali kotły grzewcze piątej generacji. - Do domu jednorodzinnego o powierzchni 100 do 150 metrów kwadratowych kocioł będzie kosztował od 11 do 13 tys. zł, ale na te urządzenia można uzyskać dofinansowanie - zaznacza Marcin Ficek, reprezentant firmy.

Natomiast przedstawiciele Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska Mariusz Sałęga oraz gminy ekodoradca Aleksandra Fraś-Zdeb zachęcali mieszkańców do udziału w programach ochrony środowiska, wymiany starych pieców w domach prywatnych oraz instalacji solarów, ogniw fotowoltaicznych i pomp ciepła. Aleksandra Fraś-Zdeb podkreślała ostatnie działania gminy dla ochrony powietrza, związane z instalację pyłomierzy na budynkach szkolnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski