Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Innowacyjny szpital wyrasta z ziemi

Iwona Krzywda
Iwona Krzywda
Gotowa jest już konstrukcja parkingu przeznaczonego dla 700 aut
Gotowa jest już konstrukcja parkingu przeznaczonego dla 700 aut Fot. Archiwum Warbud S.A.
Zdrowie. Hybrydowe sale operacyjne, wygodne gabinety lekarskie i klimatyzowane sale dla pacjentów powstaną w nowej siedzibie szpitala UJ.

Rok po oddaniu wykonawcy terenu w Prokocimiu, na którym powstaje nowa siedziba Szpitala Uniwersyteckiego, prace przeniosły się na powierzchnię. Gotowa jest już konstrukcja wielopoziomowego parkingu, gdzie swoje samochody zostawiać ma 700 pracowników i pacjentów szpitala. Zakończono również przygotowania związane z wzmacnianiem gruntów pod oddziały, bloki operacyjne i szpitalny oddział ratunkowy. Teraz prace toczyć się mają przy konstruowaniu kolejnych pięter budynków.

- Ta budowa przeniesie krakowską medycynę z historycznej zabudowy, coraz mniej dostosowanej do szybkiego postępu medycznego, w zupełnie nową rzeczywistość - mówi prof. Piotr Laidler, prorektor Uniwersytetu Jagiellońskiego do spraw Collegium Medicum. - Na jej realizacji zyska nie tylko nasza uczelnia, ale przede wszystkim krakowianie i Małopolanie, którzy będą leczeni w komfortowych warunkach z wykorzystaniem infrastruktury medycznej i technicznej odpowiadającej wymaganiom i wyzwaniom medycyny XXI wieku - dodaje.

Przez ostatnie miesiące dopracowywano projekt wykonawczy inwestycji. Wymagał on dostosowania do obowiązujących wymogów energetycznych, przepisów przeciwpożarowych i bhp. Nowa siedziba szpitala będzie się składać z sześciu połączonych z sobą modułów. W całym szpitalu do dyspozycji pacjentów oddanych zostanie 925 łóżek. Na oddziałach powstaną kilkuosobowe, klimatyzowane sale, wygodne gabinety lekarskie, wyposażone w nowoczesny sprzęt oraz komfortowe poczekalnie. Wokół budynków zaplanowano również ponad 1000 kolejnych miejsc postojowych.

Zabiegi wykonywane będą w 24 salach operacyjnych, w tym 4 hybrydowych, których w Krakowie brakuje. Umożliwią one współpracę lekarzy różnych specjalności i połączenie tradycyjnych technik operacyjnych z mało inwazyjnymi metodami leczenia. Dzięki bezprzewodowemu systemowi komunikacji pielęgniarki i lekarze będą otrzymywać informacje bezpośrednio na swoje przenośne urządzenia. Do szybkiego transportu leków lub materiałów pobranych od pacjentów posłuży z kolei poczta pneumatyczna. Oddziały, laboratoria i szpitalna apteka połączone zostaną specjalnym systemem rur, którymi dzięki sprężonemu powietrzu transportowane będą przedmioty umieszczane w specjalnej kapsule.

Do tej pory budowa nowej siedziby Szpitala Uniwersyteckiego pochłonęła 85 mln zł. Na całość inwestycji przeznaczone zostanie zaś ok. 1,2 mld zł. Większość środków zagwarantuje polski rząd, który krakowską budowę wpisał do kontraktu terytorialnego dla województwa małopolskiego.

Zgodnie z harmonogramem pierwsi pacjenci w nowej siedzibie przyjęci zostaną za trzy lata. - Budowa ma zakończyć się w II kwartale 2019 roku i ten termin nie jest zagrożony - zapewnia dr Maciej Rogala, rzecznik prasowy Collegium Medicum UJ. Po przeprowadzce do Prokocimia, w dotychczasowych budynkach szpitala pozostać mają oddziały ginekologii i położnictwa, neonatologii, geriatrii i psychiatrii.

[email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski