Innowacyjny zabieg kardiologiczny uratował zdrowie...

Innowacyjny zabieg kardiologiczny uratował zdrowie 13-letniej Melanii

Iwona Krzywda

Dziennik Polski 24

Innowacyjny zabieg kardiologiczny uratował zdrowie 13-letniej Melanii

©Polska Press

Zdrowie. Specjaliści z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu bez otwierania klatki piersiowej wszczepili chorej dziewczynce implant aorty, który ma rosnąć razem z nią.
Innowacyjny zabieg kardiologiczny uratował zdrowie 13-letniej Melanii

©Polska Press

Innowacyjny zabieg wykonał zespół krakowskich kardiologów we współpracy z prof. Tomaszem Moszurą z Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Melania trafiła pod opiekę prokocimskiej placówki ze skrajnie zwężoną aortą. Przestała ona pracować w prawidłowy sposób, bo zniszczeniu uległ specjalny implant, który zapewniał prawidłowy przepływ krwi. W efekcie dziewczynka cierpiała na nadciśnienie tętnicze i szybko się męczyła.


Rodzice Melanii przez dwa lata szukali ośrodka, który podjąłby się dalszego leczenia ich córki. Wymiana implantu na nowy podczas tradycyjnej operacji kardiochirurgicznej nie wchodziła w grę ze względu na zrosty w klatce piersiowej i ciężkie infekcje śródpiersia, które przeszła dziewczynka. Prokocimscy specjaliści zdecydowali się więc na małoinwa-zyjną metodę. - Zabieg wykonano przeznaczyniowo, bez otwierania klatki piersiowej pacjentki. Po wszczepieniu implantu średnica naczynia poszerzyła się do 12 mm. Cieszymy się, że zabieg się udał, choć to nie koniec leczenia dziewczynki - mówi dr Piotr Weryński, zastępca kierownika oddziału kardiologii USD.

Lekarze zastosowali u Melanii specjalny stentgraft pokryty wielowarstwowym materiałem, który stopniowo się poszerza i ma rosnąć razem z pacjentką. To jeden z pierwszych przypadków wykorzystania tego rodzaju implantu u dziecka w Europie.

Zabieg wykonano w sali hybrydowej, gdzie cały czas czuwali kardiochirurdzy, gotowi do interwencji w razie jakichkolwiek komplikacji. Ich pomoc nie była jednak konieczna. Melania opuściła już szpitalny oddział i wraca do zdrowia w domu.

Mówimy po krakosku (odc. 6). "Łapsztos?"
Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, NaszeMiasto

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo