Spis treści
- „Inny świat” Gustaw Herling Grudziński. Najważniejsze informacje o lekturze
- Streszczenie utworu „Inny świat” Gustawa Herlinga Grudzińskiego
- Krótka sylwetka najważniejszych bohaterów
- „Inny świat” plan wydarzeń
- Najważniejsze motywy
- Pytania jawne dotyczące lektury i przykłady kontekstów
- Przykładowe konteksty na maturę pasujące do lektury „Inny świat”
„Inny świat” Gustaw Herling Grudziński. Najważniejsze informacje o lekturze
Gatunek: powieść autobiograficzna, literatura łagrowa/obozowa
Rodzaj: epika
Geneza: powieść jest zapisem autentycznych doświadczeń autora z łagrowej rzeczywistości. Gustaw Herling Grudziński spisał ją w latach 1948-1950, czyli krótko po opuszczeniu sowieckiej niewoli.
Czas i miejsce akcji: dwa lata między 1940, a 1945. Wydarzenia rozgrywają się głównie w łagrach sowieckich: Witebsk, Leningrad, Wołoga, Jercew.
Streszczenie utworu „Inny świat” Gustawa Herlinga Grudzińskiego
Krótka sylwetka najważniejszych bohaterów
Gustaw — główny bohater, autor i narrator utworu. Jest pomocny, komunikatywny, otwarty i nie zamyka się w sobie. Chętnie wysłuchuje innych więźniów, próbuje zawierać życzliwe znajomości. Przyjmuje postawę, która w tych nieludzkich i trudnych warunkach ma mu pomóc, chce zachować człowieczeństwo i zasady moralne, które zawsze były częścią jego życia. Opisuje wydarzenia i ludzkie historie, w sposób jak najbardziej obiektywny, bez oceny. Znajduje w sobie nawet zrozumienie dla tych, którzy obrali inną drogę przetrwania w obozie, pokazując gorszą wersję człowieka, żyjąc według zasady odwróconego dekalogu. Gustaw przechodzi także bunt, w ramach którego odmawia przyjmowania posiłków. Przeżył przesłuchania, pobicie, szkorbut, głód, otarł się o śmierć. Ostatecznie wywalcza sobie wolność, która należała mu się na mocy amnestii po podpisaniu umowy Sikorski-Majski zwartej pół roku wcześniej. Zostaje zwolniony z obozu w styczniu roku 1942.
Wybrani bohaterowie:
- Dimka – religijny człowiek, życzliwy i współczujący. Jest szczerym i jedynym przyjacielem głównego bohatera. Jego losy poznajemy w rozdziale „Trupiarnia”.
- Gorcew – były oficer NKWD, który uważał, że trafił do obozu przez pomyłkę. Więźniowie, którzy rozpoznali w nim znanego z brutalnych przesłuchań oficera zgotowali mu ciężki los i powolną śmierć. Został przydzielony do najcięższej pracy bez zmiennika, zmarł z wycieńczenia. Poznajemy go w rozdziale „Ochłapy”.
- Marusia – bohaterka rozdziału „Nocne łowy”, ofiara zbiorowego gwałtu. Zakochana z wzajemnością w szefie urków, Kowalu, który jednak oddał ją pozostałym w ramach solidarności. Po tym zdarzeniu zgłosiła się do przeniesienia do innego obozu.
- Jegorow – były więzień, który po latach wraca do obozu jako lekarz. Jest surowy, ale współczujący więźniom. Jego historię poznajemy w rozdziale „Zmartwychwstanie”.
- Jewgienija Fiodorowna – żona Jegorowa, obozowa pielęgniarka. Nie potrafiła kochać męża na wolności. Jej prawdziwą miłością był inny więzień, któremu urodziła dziecko. Zmarła przy porodzie.
- Michaił Aleksiejewicz Kostylew – mężczyzna, który wierzył w system sowiecki zderzył się w łagrze z jego najciemniejszą stroną. Podpalał swoją rękę, aby uniknąć pracy, dla systemu, który go tak oszukał. Gustaw znał sekret Miszy Kostylewa i obiecał nigdy go nie wyjawić. Misza zginął wylewając na siebie wrzątek. Było to samobójstwo, nie chciał zostać przeniesiony na Kołymę. Główny bohater chciał odbyć widzenie z matką zmarłego, które było zaplanowane dla Miszy, ale nie dostał pozwolenia. Wcześniej starał się także pójść na Kołymę za Michała Kostylewa, ale i tego mu odmówiono.
- Natalia Lwowna – młoda, dobra kobieta o przeciętnej urodzie, chorowita, wrażliwa na sztukę, pomocna innym. Przetrwanie w obozie dawała jej wiara w jedyną rzecz, o jakiej mogła decydować, mianowicie śmierć przez samobójstwo. Czytała i pożyczyła także Gustawowi książkę "Zapiski z martwego domu" Fiodora Dostojewskiego. Podjęła próbę samobójczą, po niepowodzeniu i wyjściu ze szpitala straciła nadzieję na wolność i opuszczenie innego świata (tak nazywała obóz).
- więźniowie i funkcjonariusze– m.in. naczelny i inni funkcjonariusze, którym autor nie poświęca wiele uwagi. Więźniowie dzielą się na różne grupy osadzonych np. brutalni recydywiści, (urkowie), zwykli przestępcy (bytownicy), najgorzej traktowani więźniowie polityczni (biełoruczki). Autor pokazuje wybrane postaci epizodycznie. Podkreśla zezwierzęcenie i upadek moralności wśród więźniów. Nie są solidarni w niedoli, zrobią wszystko, aby przetrwać.