Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

InPost i sieci handlowe z Polski, m.in. Netto i Aldi, bojkotują rosyjskie produkty. Dziś dołączyły Biedronka, Lidl, Żabka i Kaufland

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
Rafał Brzoska, twórca i prezes krakowskiego InPostu, poinformował, że zarząd firmy podjął „trudną i konieczną decyzję o niekupowaniu usług/towarów firm rosyjskich i białoruskich, także tych firm, w których akcjonariacie jest kapitał tych krajów”. Mające siedzibę przy Wielickiej 28 imperium paczkomatów błyskawicznie przyłączyło się w ten sposób do akcji bojkotowania produktów z Rosji i jej sojuszników ogłoszonej w chwili, gdy putinowska Rosja najechała Ukrainę. Zaangażowali się w nią zarówno konsumenci (bojkot kodu 46), jak i korporacje, w tym znane sieci handlowe: Netto, Rossmann, Aldi, Polomarket i internetowa platforma spożywcza Frisco. 1 marca dołączyła największa w Polsce sieć handlowa, czyli Biedronka, a do tego Żabka, Lidl, Kaufland I Carrefour. Wcześniej bojkot rozpoczęły liczne sklepy online oraz sieci Maxima i Barbora, Hipper i Topaz.

Prezes InPost wzywa największe organizacje biznesu - Pracodawców RP, Polską Radę Biznesu, Polskie Towarzystwo Gospodarcze, Konfederację Lewiatan i Business Centre Club (jest od kilku miesięcy członkiem Loży Małopolskiej BCC) o wsparcie bojkotu rosyjskich produktów i firm wśród szerokich rzesz przedsiębiorców. Wcześniej Brzoska informował, że InPost aktywnie włącza się w pomoc dla cierpiących przez rosyjską agresję Ukraińców. Wielotysięczna flota krakowskiej firmy wozi zbierane w całej Polsce dary do ośrodków dystrybuujących pomoc dla potrzebujących.

Kolejne działające w Polsce sieci handlowe informują o rozpoczęciu procesu szybkiego (w kilkadziesiąt godzin) wycofywania ze sprzedaży wszystkich produktów rosyjskiego pochodzenia. „Jest to akt solidarności z narodem ukraińskim” – czytamy w oświadczeniu sieci Topaz. Identyczne działania podjęła popularna sieć drogerii Rossmann:

„W trybie natychmiastowym zdecydowaliśmy o zdjęciu z półek naszych drogerii 52 artykułów wyprodukowanych bezpośrednio w Rosji oraz 101 produktów polskiego dystrybutora [chodzi o towary rosyjskiej spółki Natura Siberica LTD - red.]. Odpowiadamy też w ten sposób na docierające do nas sugestie od klientów, którzy chcą mieć pewność, że robiąc zakupy w naszych sklepach, w żaden sposób nie będą wspomagać rosyjskiej agresji”

– informują władze Rossmanna.

Duńska sieć Netto, która przejęła w ostatnim roku ok. 300 lokalizacji po brytyjskim Tesco, nie tylko wycofała ze sprzedaży produkty pochodzenia rosyjskiego oraz białoruskiego, ale i włączyła się w organizację pomocy rzeczowej, która trafi do potrzebujących Ukraińców za pośrednictwem Caritas Polska. Chodzi m.in. o koce, ręczniki, kołdry, środki higieny osobistej, żywność z długim terminem przydatności do spożycia, czyli rzeczy, o które najczęściej proszą dziś ośrodki udzielające wsparcia uchodźcom z napadniętej przez Rosję Ukrainy. Do dziś napłynęło już do Polski blisko 400 tysięcy ofiar putinowskiej agresji.

Już w pierwszym dniu napaści rosyjskie i białoruskie produkty zostały wyrzucone z oferty wielu sklepów internetowych. Do tej akcji włączyła się już w piątek 25 lutego najstarsza w Polsce internetowa platforma spożywcza – Frisco.

Równocześnie w mediach społecznościowych trwa akcja nawołująca do bojkotowania produktów z kodem kreskowym 46. Tuż po rosyjskiej napaści na Ukrainę wezwała do tego Izba Gospodarczo Handlowa Rynku Spożywczego. Zaapelowała także o zerwanie wszelkich stosunków biznesowych z firmami zarejestrowanymi w Rosji i Białorusi – aby „osłabić agresora". Kody kreskowe produktów rosyjskich zaczynają się od sekwencji cyfr: od 460 do 469. W przypadku towarów z Białorusi kody zaczynają się od numeru 481.

Polska Agencja Inwestycji i Handlu zapowiedziała wstrzymanie obsługi rosyjskich inwestycji i inwestorów na terenie Polski. Rząd rosyjski z reguły reaguje na takie akcje identycznymi sankcjami, to znaczy bojkotem lub wręcz urzędowym zakazem obrotu produktami z Polski. Problemy miały już polskie owoce, nabiał, mięso itp. Sęk w tym, że blokada i bojkot gospodarki rosyjskiej i białoruskiej stały się w świecie Zachodu powszechne. Tymczasem większość towarów codziennego użytku, zwłaszcza tych lepszej jakości, pochodzi w Rosji z importu. Dotyczy to także najbardziej pożądanych przez przeciętnych Rosjan produktów żywnościowych.

Handel Polski z Rosją w ostatnich latach mocno się rozwijał – i Rosja ma w nim znaczną nadwyżkę. Kupowaliśmy (i nadal kupujemy) głównie surowce, czyli ropę, gaz i węgiel, natomiast sprzedajemy maszyny, urządzenia oraz żywność, odzież i popularne na Wschodzie kosmetyki. Dane PAIH za okres od stycznia do października 2021 (za cały rok są jeszcze niekompletne) mówią, że nasz eksport do Rosji miał w tym czasie wartość 6,5 mld euro (wzrost o 11,5 proc.), a import - 13,1 mld EUR (wzrost aż o 54,1 proc. w związku z szalejącymi cenami surowców). W całym 2021 r. ów bilans był dla Polski zapewne jeszcze mniej korzystny.

Produkty na czarnej liście konsumentów

Przypominamy, produkty białoruskie mają kod kreskowy zaczynający się od numeru 481. Kody kreskowe produktów rosyjskich zaczynają się od jednej z sekwencji cyfr: od 460 do 469.

  • - Kari - marka obuwnicza,
  • - Oodji - marka odzieżowa, ma ok. 10 sklepów
  • - Kaspersky Lab -producent oprogramowania antywirusowego,
  • - Outpost - oprogramowanie antywirusowe należące do Agnitum Ltd.,
  • - Dr. WEB - antywirus stworzony przez firmę Doctor Web z Moskwy
  • - Telegram - komunikator internetowy, Strabag - firma budowlana, pracowała m.in. przy budowie autostrad,
  • - linie lotnicze Aeroflot,
  • - opony Nokian (uwaga! - fiński producent opon Nokian Tyres poinformował w oświadczeniu o przeniesieniu linii produkcyjnych z Rosji do Finlandii i Stanów Zjednoczonych).
  • - Musztarda Rustica
  • - niektóre dezodoranty Rexona (marka należy do zachodniego koncernu Unilever)
  • - wszystkie rosyjskie wódki
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski