Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inspiracja od najlepszych

Artur Bogack
Trening ze zwycięzcą Dakaru Rafałem Sonikiem cieszył się ogromnym zainteresowaniem
Trening ze zwycięzcą Dakaru Rafałem Sonikiem cieszył się ogromnym zainteresowaniem Fot. Graphito/Kamil Cichoń
Akcja. W Krakowie organizowane są spotkania „Trening z Gwiazdą”, na których znani zawodnicy zachęcają dzieci do zajęcia się sportem

Jak zachęcić dzieci i młodzież do poważniejszego zajęcia się sportem? Sposobów jest wiele. Fundacja „Zostań Mistrzem” postawiła na promocję przez treningi ze znanymi zawodnikami podczas spotkań z cyklu „Trening z Gwiazdą”. Zainteresowanie akcją przerosło oczekiwania.

Skąd pomysł na takie rozwiązanie? - Ja sam trafiłem do sportu w podobny sposób. W 2000 roku wziąłem udział w treningu z Marcinem Urbasiem i zainteresowałem się lekkoatletyką, która stała się ważną częścią mojego życia - mówi Jan Ciepiela, zawodnik AZS AWF Kraków i były reprezentant Polski, trzykrotny medalista mistrzostw Europy, a obecnie prezes wspomnianej fundacji.

Celem jest nie tylko zaproszenie sportowców, aby „poopowiadali” o zaletach zdrowego trybu życia, ale głównie to, by poprowadzili zajęcia z dziećmi. Na pierwszy ogień w marcu tego roku poszedł Sylwester Bednarek (m.in. młodzieżowy mistrz świata w skoku wzwyż oraz brązowy medalista MŚ seniorów z 2009 r.).

Później byli Marcin Urbaś (halowy mistrz Europy i rekordzista Polski w biegu na 200 metrów - 19,98 s), z którym Ciepiela zna się z lekkoatletycznej bieżni, Rafał Sonik (tegoroczny zwycięzca rajdu Dakar w kategorii quadów) oraz były koszykarz ligi NBA Bo Outlaw.

Ostatnim gościem był w październiku niepełnosprawny podróżnik Jan Mela (m.in. najmłodszy w historii zdobywca biegunów północnego i południowego w ciągu jednego roku). W listopadzie zajęcia poprowadzić mają natomiast byli piłkarze Wisły Kraków: Tomasz Frankowski, Mirosław Szymkowiak i Mariusz Jop.

- Zazwyczaj na treningu jest 200-300 dzieci, a na spotkanie z Rafałem Sonikiem przyszło ich aż 600. Musieliśmy zacząć sprawdzać listę zaproszonych, bo okazało się, że chętnych jest dużo więcej - opowiada Ciepiela.

Zajęcia, przeprowadzane w hali sportowej Zespołu Szkół Ogólnokształcących Sportowych nr 1 na os. Handlowym, w każdym przypadku są inne.

- Staramy się, aby oddać charakterystykę dyscypliny, którą uprawia dana gwiazda - zaznacza Ciepiela. - Na zajęciach z Rafałem Sonikiem było trzynaście stanowisk, czyli tyle, ile etapów na Dakarze. Z kolei na spotkaniu z Jankiem Melą z wyposażenia sali gimnastycznej - kozłów, skrzyni, materacy i drabinek - zrobiono „góry”, po których można było się wspinać. Dodatkowo Mela wraz z trenerem mentalnym Jakubem Wraną motywowali dzieci do spełniania marzeń. Takimi zabiegami można wzbudzić „głód” treningu. Z informacji, które do __nas docierają, wynika, że nasza akcja przynosi dobre efekty.

To, że cykl nazywa się „Trening z Gwiazdą”, a nie „Trening z Mistrzem”, wcale nie jest przypadkowe.

- Nie chcemy się ograniczać tylko do sportu. Planujemy w przyszłości, jeśli będzie taka możliwość, zorganizować spotkania z aktorami czy muzykami. Chcemy pokazać, że nie tylko przez sport można robić w życiu coś ciekawego - twierdzi prezes.

Akcja rozpoczęła się w Krakowie, ale się rozrasta, dotrze do Olsztyna (18 grudnia ma być spotkanie z piłkarzem ręcznym Michałem Bartczakiem), Łodzi (18 listopada z pływaczką Aleksandrą Urbańczyk-Olejarczyk) i Kielc. Docelowo ma być łącznie 30 treningów w roku, w kilku ośrodkach w całym kraju. Ambitnym planem jest zorganizowanie treningu w jednej z dużych hali, z największymi gwiazdami polskiego sportu.

- Czynimy starania, aby do takiego spotkania doszło. W takim obiekcie mogłoby ćwiczyć nawet 2000 dzieci. Dalibyśmy radę treningi przeprowadzać w krakowskiej Tauron Arenie, ale koszt wynajmu obiektu jest za duży - tłumaczy Ciepiela.

Treningi są bezpłatne (dzięki sponsorom), organizatorzy wysyłają zaproszenia do krakowskich szkół podstawowych, dla uczniów z klas IV-VI. Akcja to uzupełnienie działalności fundacji „Zostań Mistrzem”, która pomaga potrzebującym sportowcom, m.in. tym, którym brakuje na sprzęt, czy wracającym do sportu po kontuzji (ponad 150 podopiecznych).

Pomysłem na przyszłość jest ściślejsze połączenie obu działań, aby przy funkcjonującej od 2012 r. fundacji stworzyć akademię, dzięki której będzie zachowana ciągłość szkolenia.

- W sportowej szkółce w jednym miejscu byliby trenerzy, rehabilitanci. Wierzę, że uda się zorganizować stypendia dla zdolnych sportowców i wychować przyszłych mistrzów. Liczymy na współpracę z __miastem - mówi Ciepiela.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski